A tilápia bőrének rendkívül magas a kollagén- és omega-3-tartalma, emellett antibakteriális peptidekben is gazdag. Ezek mind elősegítik a gyógyulást, csökkentik a fájdalmat és védik a sebeket a fertőzésektől.
Mivel a szerkezete meglepően hasonlít az emberi bőrhöz, így ez lehetővé teszi, hogy szorosan tapadjon a sebfelülethez, megőrizve annak nedvességtartalmát és védve a külső behatásoktól.
Ráadásul költséghatékony és könnyen hozzáférhető, hiszen a tilápia bőre korábban hulladéknak számított.
Klinikai eredmények
Egy 115 fős klinikai vizsgálat során a tilápiabőr kötésekkel kezelt betegek átlagosan 9,7 nap alatt gyógyultak meg, amely gyorsabb volt, mint a hagyományos égési sérülésre kiírt krémekkel kezelt betegek gyógyulási ideje.

A bőrt alapos sterilizálás és előkészítés után kötszerként helyezik az égési sérülésekre, majd gézzel fedik le. A halbőr nem csak gyorsítja a sebgyógyulást, de mellette szól az is, hogy használatával ritkábban kell kötést cserélni, és kevesebb fájdalomcsillapító is elegendő.
Brazília példájára más országok is elkezdték jobban vizsgálni a módszert, Izlandonpéldául tőkehalbőrrel kísérleteznek.
További alkalmazások
A tilápiabőr nemcsak égési sérülések kezelésére bizonyult hatékonynak. Brazíliában több mint 500 páciensnél alkalmazták sikeresen más típusú sebek, például fekélyek és műtéti sebek gyógyítására.
Emellett nemcsak az embereknél használható, az állatgyógyászatban is kiválóan működik.
A jövő gyógyszere?
A tilápiabőr alkalmazása forradalmi lépést jelenthet a sebkezelés terén. Költséghatékonysága és eredményessége révén széles körű alkalmazásra számíthat a jövőben, különösen a korlátozott erőforrású országokban.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés