Itt rontod el a fényvédő használatát: ez a szokás növeli a leégés kockázatát

Olvasási idő kb. 3 perc

A fényvédő spray ugyan kétségkívül kényelmes megoldás, van azonban egy jelentős hátránya, amire nem is gondolnál.

Bőrgyógyászok szerint az UV-károsodás a legtöbb esetben olyan tevékenységekhez köthető, amelyeknél nem is tudatosul benned, hogy közben napsugárzás ér. Ilyen lehet például, amikor az ablak mellett ülsz az irodában, vagy amikor autót vezetsz.

A szakemberek ezért is tartják elengedhetetlennek a fényvédők napi szintű használatát, ami – legalább 15-ös faktorszámú termék esetén – 40 százalékkal csökkentheti a laphámsejtes karcinóma (SCC) kockázatát, és 50 százalékkal a melanoma kialakulásának esélyét. Nem árt azonban tudni, hogy a fényvédő sprayk és krémek nem feltétlenül nyújtanak ugyanolyan védelmet.

Mit jelent a faktorszám?

Az SPF-szám, vagyis a faktorszám a Sun Protection Factor kifejezés rövidítése, ami azt jelöli, hogy mennyi ideig lehet a napon tartózkodni anélkül, hogy az leégést vagy bőrkárosodást okozna.

A fényvédők vásárlásánál mindig ellenőrizd a faktorszámot
Fotó: RossHelen / Getty Images Hungary

A 30-as faktorszám például azt sugallja, hogy 30-szor tovább maradhatsz a napon, mielőtt a bőröd károsodást szenvedne. De ez csak addig igaz, amíg pontosan követed a csomagoláson lévő utasításokat, ami a gyakorlatban csak ritkán teljesül.

Fontos szabály, hogy a fényvédőt 30 perccel a kinti tartózkodás előtt kell felvinni, majd 2-3 óránként újrakenni – különösen, ha közben megizzadsz vagy törülközőt használsz.

Bár általánosságban elmondható, hogy minél magasabb a faktorszám, annál jobb a védelem, ez hamis biztonságérzetet adhat, melynek következtében előfordulhat, hogy nem kened be magad újra, amikor szükség lenne rá.

A bőrgyógyászok a legtöbb tevékenységhez a vízálló, széles spektrumú, legalább 30-as faktorszámú fényvédőket ajánlják. Ha ugyanakkor olyan helyre utazol, ami közelebb van az Egyenlítőhöz, vagy korábban már volt bőrrákod, vagy más bőrbetegséged, ami megnövelheti a bőrrák kockázatát, akkor egy 50-es vagy magasabb faktorszámú termék használata is indokolt lehet.

A fényvédő spray vagy a krém a jobb?

A sprayalapú fényvédők egyre népszerűbbek, hiszen könnyen használhatók és kevésbé hagynak zsíros nyomokat a bőrön. Hátrányuk viszont, hogy nehéz egyenletesen felvinni őket: ha fúj a szél, elképzelhető, hogy a bőrt sem érik el.

Amennyiben közvetlenül magadra permetezed, gyakran több jut a levegőbe, mint a testedre.

A bőrgyógyászok ezért azt ajánlják, hogy a fényvédő sprayket először mindig a tenyeredre fújd, majd onnan masszírozd bele a bőrödbe, ügyelve rá, hogy mindenhová eljusson. Emiatt kevésbé gazdaságosak, hiszen hosszú távon többet kell használni belőlük, mint a krémekből.

A fényvédő sprayket soha ne permetezd közvetlenül magadra – pláne az arcodra
Fotó: Westend61 / Getty Images Hungary

További hátrányuk, hogy bár gyorsan száradnak, felvitelük után nehéz megállapítani, hogy mely bőrfelületeket védenek, és melyeket nem. Ezenkívül a fényvédő spraykben lévő kémiai összetevők egyes embereknél allergiás kontakt bőrgyulladást vagy fotóallergiás kontakt bőrgyulladást válthatnak ki. Ha tehát érzékeny a bőröd, nem biztos, hogy egy spray számodra a megfelelő megoldás.

A fényvédő krémek nagy előnye ezzel szemben éppen az, hogy egyértelműen láthatod, hova jutott belőlük, így nem fenyeget az a veszély, hogy kihagysz egy részt. De bizonyos területeken – például a fejbőrön – nehézkes lehet az alkalmazásuk, így itt a spray kerül előnybe.

Ami az arcot illeti, a bőrgyógyászok erre a bőrfelületre inkább a kréméket ajánlják, mivel az aeroszolos sprayk belelégezve irritálhatják a tüdőt.

Nem elhanyagolható szempont, hogy a krémeket jellemzően hosszabb ideig tart egyenletesen bedolgozni a bőrbe, ami egyesek számára visszatartó erő lehet. Vannak, akik azt sem szeretik, hogy a krémek fehér bevonatot hagynak a bőrön, ami akkor fordulhat elő, ha olyan összetevőket tartalmaznak, mint a titán-dioxid vagy a cink-oxid.

A krémeknél könnyebb megbizonyosodni arról, hogy mindenhova kellő mennyiség jutott-e
Fotó: Jackyenjoyphotography / Getty Images Hungary

De a piacon manapság már színezett fényvédők, illetve mikronizált összetevőkkel készülő termékek is kaphatók, amelyeknél nem kell ettől tartani. A bőrgyógyászok nem győzik hangsúlyozni, bármelyik változat mellett is döntesz, a legjobb fényvédő az, amit következetesen, mindennap használsz.

Kövess Péter
Kövess Péter
Vezető szerkesztő
Kövess Péter Balázs marketing- és reklámügyintéző képesítést szerzett, majd a Kodolányi János Főiskola kommunikáció és médiatudomány szakán végezte tanulmányait. A sajtóban már 20 éve dolgozik, pályafutása során újságíró-szerkesztőként több országos print lapnál is megfordult, ezt követően az online médiában helyezkedett el. A Dívány legrégebbi munkatársaként 2017 óta erősíti a csapatot, 2024-től vezető szerkesztőként is.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

VIP

„Foglalkoztat a kérdés, hogy szükségem van-e egyáltalán a színészetre” – interjú Török-Illyés Orsolyával

Török-Illyés Orsolyát idén két filmben is láthatjuk: a Mambo maternicában egy nem kívánt terhességgel szembenéző negyvenes nőt, a Pipásban a címszereplő Pipás Pistát alakítja. Színházi előadásai – köztük például a Karsai Dániel küzdelmeit bemutató Egy tökéletes nap – fontos társadalmi kérdéseket feszegetnek. A színésznőben mindazonáltal időről időre megfordul a gondolat, hogy valami teljesen más területen próbálja ki magát.

Offline

Ez a festmény lógott Hitler nappalijában

Lucas Cranach egyik 16. századi festménye ma a londoni National Galleryben látható, de egy ritka fotó szerint egykor Adolf Hitler müncheni nappaliját díszítette. A kép múltja máig hiányos.

Testem

Veszélyben az egészséged, ha ilyen hajápolót használsz

Lesújtó képet festett a Magyarországon kapható hajolajakról a Tudatos Vásárlók Egyesületének tesztje. Az eredmény azt mutatta, hogy a legtöbb termék problémás összetevőket, köztük a hormonháztartást potenciálisan károsító sziloxánokat és allergizáló hatású illatanyagokat tartalmaz.

Mindennapi

Így juthatsz féláron magyar eperhez: használd ki, amíg lehet

A magyar termelők 2026 májusában országszerte megnyitják a „Szedd magad” ültetvényeket. Bár a hazai fóliás eper már elérhető a piacokon, a szabadföldi szezon a következő napokban veszi kezdetét. A gazdák szerint az idei az eddigi egyik legnehezebb év, hiszen a szélsőséges időjárás és a technikai kihívások alaposan megtépázták az állományt.

Testem

Tévhitek a pattanásról: a túlzott ápolással is árthatsz

Amikor a hormonok átveszik az irányítást, a tükör előtt állva sok fiatal hajlamos a végletekig elmenni a tiszta bőrért. Az alkoholos tonikok és a könyörtelen nyomkodás azonban csak olaj a tűzre: a szakértők szerint a tinik többsége éppen a túlzott ápolással okoz maradandó hegeket magának. Lássuk, melyek azok a népszerű, de káros módszerek, amiket azonnal el kell felejteni, ha nem akarunk rontani a helyzeten.

Testem

Magyar fejlesztés segíthet a „néma gyilkos” kezelésében

A magas vérnyomás nem csak a felnőttek gondja, sőt: a gyerekeknél sokszor nehezebb is észrevenni a bajt a folyamatosan változó határértékek miatt. A Szegedi Tudományegyetem szakemberei azonban kifejlesztettek egy okosalkalmazást, amely pillanatok alatt kideríti, ha egy gyerek értékei eltérnek a normálistól. Ez az apró digitális segítség kulcsfontosságú lehet az erek és a szív hosszú távú védelmében.

Életem

Az intelligens emberek ezekre sosem költenek

Nem attól lesz valaki tudatos a pénzügyeiben, hogy minden apró örömről lemond, inkább attól, hogy észreveszi, mire megy el feleslegesen a pénze. Egy rég nem nézett streaming-előfizetés, egy késve befizetett számla késedelmi kamata vagy egy hirtelen felindulásból rendelt ruha külön-külön nem tűnik nagy kiadásnak, de ismerjük a mondást: sok kicsi sokra megy.

Testem

Napi 7000 lépés – egy kevésbé ismert hatás, ami az agyadat is érinti

A bűvös napi 10 ezer lépés mítosza évtizedek óta tartja magát, ám a legfrissebb kutatások szerint nem feltétlenül kell maratoni távokat gyalogolnunk ahhoz, hogy jelentősen javítsunk az életkilátásainkon. Sőt, létezik a sétának egy olyan jótékony hatása, amely nem csupán a kalóriaégetésről vagy az állóképességről szól, hanem a szervezetünk egyik legfontosabb védelmi vonalát erősíti.

Testem

Nem csak finom: ez az idénygyümölcs az izmok regenerációját is segíti

Itt a cseresznyeszezon, és bár eddig is tudtuk, hogy az egyik legfinomabb nyári csemegéről van szó, kiderült: a sportolók és az aktív életmódot élők számára valóságos csodaszer lehet. Nemcsak a nassolási vágyat csillapítja, de a benne lévő különleges anyagok révén felgyorsíthatja az izmok regenerációját is.