Egy 100 latin serdülő bevonásával végzett kutatás egyértelmű kapcsolatot talált a saját bevallásuk szerint használt testápolási termékek és a parabének, ftalátok, triklozán (noha utóbbi kettő kozmetikumokban történő használatát már betiltották) vizeletben található metabolitjainak koncentrációja között. Mit is jelent ez pontosan a tinikre (vagy akár felnőtt nőkre) nézve?
Beleavatkoznak a természetes fejlődési folyamatokba
A sminktermékek (például alapozó, pirosító és szempillaspirál), szappanok és fényvédők használata a serdülő lányoknál megnöveli a hormonzavar kialakulásának az esélyét. Azért különösen veszélyes, ha tinédzserek használják nagy mennyiségben a parabént vagy ftalátot tartalmazó kencéket, mert az ő hormonháztartásuk még kialakulóban van. A természetes endokrin folyamatokba avatkoznak be a mesterséges és káros anyagok.
Virginiában korábban már végeztek egy átfogó kutatást, amely 509, hormonkészítményt nem szedő nőtől származó vizeletmintát vizsgált.
Arra voltak kíváncsiak, milyen hatással vannak rájuk a kozmetikai termékek tartósítására használt anyagok, mint például a parabén. A kutatásban egy teljes menstruációs ciklus alatt több vegyület együttes hatását elemezték, ezáltal pontosabb információkat kaptak arról, hogyan hatnak ezek az anyagok a hormonháztartásra. Megállapították, hogy sajnos már az egészen alacsony vegyianyag-szint is negatívan befolyásolja a hormonrendszert.
Szűrjük ki a parabéntartalmú kozmetikumokat
A kozmetikumokban megtalálható vegyi anyagok megváltoztatják a női hormonok szintjét, komoly zavart okozva ezzel a hormonháztartásban. Míg egyes anyagok csökkentik a női nemi hormonokat, addig mások, például a parabének emelik az ösztrogénszintet. Ez utóbbiról azért is fontos beszélni, mert különösen veszélyes, hiszen nemcsak bőrirritációt okozhat, de összefüggésbe hozható például a mellrák kialakulásával is. Ráadásul a natúrkozmetikumokon kívül szinte minden szépségápolási termékben megtalálható.
Ez is növelheti az emlőrák kockázatát
A tinédzserek különösen sokat izzadnak, amit – ahogy a felnőttek is – izzadásgátlókkal próbálnak orvosolni. Fontos lenne azonban, ha már a serdülőkorban sem nyúlnánk az alumíniumszármazékokat tartalmazó deókhoz, hogy megszüntessük a kellemetlen verejtékezést. Egyes kutatások szerint ugyanis ezek az anyagok megnövelhetik az emlőrák kialakulásának esélyét. A tanulmány szerint összehúzzák a pórusokat, eltömítik azokat, illetve képesek lerakódni az emlő szöveteiben, valamint ösztrogénreceptorokhoz kötődni.
Próbáljuk megóvni gyerekeink és saját magunk egészségét is azzal, hogy vásárláskor előnyben részesítjük a natúrkozmetikumokat. Jó minőségű, jó illatú és hatásos termékeket találunk a drogériákban; legyen szó samponról, tusfürdőről vagy krémdezodorról.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés