Retró édesség glutén-, tej- és cukormentesen

A kókuszkocka a retró házi sütik királya, és glutén-, tej- és cukormentes verzióban is ugyanazt az ízélményt garantálja.

Nyugodtan készítsd el akkor is, ha inzulinrezisztenciád van, vagy szénhidrátszámolós diétát tartasz: a rizsliszt helyett (pontosan a receptben leírt mennyiségben) lenmaglisztet használj, és bátran eheted. Bárki. Bármennyit. 

A kókuszkocka örök és megunhatatlan. Elkészítése is pofonegyszerű, és senkinek nem kell lemondania róla.
A kókuszkocka örök és megunhatatlan. Elkészítése is pofonegyszerű, és senkinek nem kell lemondania róla.Nemes Dóra

Hozzávalók

  • 6 darab tojás
  • 6 evőkanál barna rizsliszt vagy lenmagliszt
  • 6 evőkanál eritrit
  • 1 teáskanál gluténmentes sütőpor
  • 250 ml kókusztej
  • 100 gramm eritrit
  • 70 gramm holland (cukrozatlan) kakaópor
  • 100 gramm kókuszzsír
  • 1 csomag kókuszreszelék a forgatáshoz
Recept idők

Elkészítés:

A tésztához először válasszuk szét a tojásokat. A sárgáját keverjük habosra az eritrittel, a fehérjét pedig verjük kemény habbá. Adagold hozzá kanalanként a sütőporral elkevert lisztet. (Nagyon finom piskótát kapunk, ha a 6 evőkanál lisztet többféléből keverjük ki, mondjuk 3 evőkanál mandulalisztet és 3 evőkanál lenmaglisztet használunk.)

Bélelj ki egy körülbelül 20x30 centis tepsit sütőpapírral, és öntsd bele a tésztát. Előmelegített, 180 fokos sütőben 20-25 percig sütjük. A sütőből kivéve hagyjuk a tepsiben pár percig, majd rácsra helyezve hűtsük ki teljesen.

A kakaós mázhoz a kókuszzsírt felolvasztjuk, hozzáadjuk az eritritet, a kakaóport és a kókusztejet. Állandóan kevergetve, pár perc alatt felforraljuk.

A közben kihűlt piskótát kockákra vágjuk, és egyesével (például egy villa segítségével) belemártogatjuk a kakaós mázba, majd kókuszreszelékben megforgatjuk. Jól áll neki, ha egy-két órát állni hagyjuk, mielőtt kínáljuk.

A dietetikus tippje: „Tudtad, hogy a kókuszolaj is pont ugyanannyi kalóriát tartalmaz, mint az állati zsírok vagy a napraforgóolaj? Jogos a kérdés, hogy akkor miért hívják sokszor »diétás zsiradéknak«. Összetételét tekintve gazdag közepes lánchosszúságú zsírsavakat tartalmazó trigrliceridekben (MCT-zsírok). Ezen zsírok előnye, hogy a máj által termelt, a zsírok emésztését segítő epe, valamint a hasnyálmirigy által termelt, a zsírok lebontását végző lipáz enzim közreműködése nélkül is képesek felszívódni. Ennek köszönhetően zsíremésztési, zsírfelszívódási zavarok, pl. hasnyálmirigy-gyulladás, epebetegség, májbetegség, gyulladásos bélbetegségek esetén jól és mellékhatások nélkül alkalmazhatóak. Ettől függetlenül túlzott fogyasztása ugyanúgy pluszkalóriát jelent! A kókuszolaj kizárólagos, egyedüli zsírforrásként való fogyasztása bizonyítottan káros a májra, és növeli a koleszterinszintet, így inkább az étrend színesítésére javasolt a kamrában tartani. Hosszú ideig tartó sütésnél, főzésnél pedig kifejezetten előnyös, ha kókuszolajat használsz.”

A receptet szakmailag ellenőrizte: Szarka Dorottya dietetikus.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek