Világítótornya volt egykor ennek a budapesti hídnak: ezért került oda

Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Petőfi híd hídfőit furcsa módon régen világítótorony díszítette. Nem is pusztán esztétikai oka volt annak, hogy oda került.

Egykor Horthy Miklós nevét viselte Budapest legdélebbi autós közlekedési átjárója a Duna felett. A Petőfi hídon már megépítése idején villamosok jártak, a 30-as évek építkezési hullámának méltó megkoronázása volt.

1933-ban láttak hozzá a Petőfi híd megépítéséhez, és mintegy 4 évre volt ahhoz szükség, hogy az első tervektől a forgalom megindulásáig eljussanak. A híd ma a Boráros teret köti össze a budai oldallal, de tervei régre visszanyúltak. 1908-ban döntöttek úgy, hogy még egy hídra szüksége van a fővárosnak, azonban ekkor még nem követte a terveket tett. Amire eljutottak a kivitelezésig, az egyik oldalon a mai Kopaszi párhuzammű és a Lágymányosi tó, a másikon pedig a már megépült Nagykörút állt.

Jubileumi ajándéknak szánták Horthynak az új hidat

Az 1930. évi XI. törvényben rendelték el a Magyar Királyság kormányzója, Horthy Miklós tízéves jubileumának tiszteletére épülő híd megalkotását. 17 pályamű érkezett a parlament elé, a beruházás kétharmadát a főváros, egyharmadát pedig az állam finanszírozta.

Idézőjel ikon

Az építkezés megkezdését egy, a Duna fenekére süllyesztett légnyomásos keszonból közvetítette a helyszínről a rádió riportere,

nagy volt az izgalom, ugyanis az egykori Horthy Miklós híd építése során alkalmaztak Magyarországon először a parti pilléreknél nagyméretű vasbetont.

Négy évvel a munkálatok megkezdését követően az elkészült hídon próbaterhelést végeztek, egy két mozdonyból és négy húsz tonnás vasúti kocsiból álló vonatot és 32, egyenként 11 tonnás közúti locsolókocsit mozgósítottak mindehhez.

A hidat 1937. szeptember 12-én adták át a forgalomnak, a nagykörúti villamosok ettől kezdve járnak át Dél-Budára. Eleinte a 66-os viszonylat közlekedett itt, egészen 1971-ig, a 4-6-os villamos pedig 1952-től halad át rajta A budai hídfő északi oldalán állt a császári és királyi Haditengerészet emlékműve

Idézőjel ikon

a fiumei világítótorony másával, az azonban a főváros ostrománál megsemmisült.

Így válaszd ki a Díványt!
Ne maradj le a Dívány tartalmairól!

A Google új funkciója segítségével beállítható, hogy milyen oldalak jelenjenek meg a keresési eredmények között. Ha nem akarsz lemaradni cikkeinkről, kattints erre a linkre. Utána csak annyi a dolgod, hogy bepipáld a Dívány neve mellett megjelenő kis négyzetet – ahogy a képen látod.  
Ha mindent jól csináltál, a „Saját források” felirat mellett látható lenyíló listában látnod kell a Díványt. Ezzel kész is vagy. 

A németek felrobbantották a Horthy-hidat

1945. január 14-én a visszavonuló német hadsereg a budai és a pesti hídfőnél is elhelyezett egy-egy robbanótöltetet annak érdekében, hogy a szovjet hadsereg átkelését megakadályozza. A robbanás erejétől az épen maradt közéspő hídnyílás 14 centivel arrébb csúszott. A romokon végül a megszállást követően hadihidat építettek a szovjet katonák.

Idézőjel ikon

A híd roncsait csak 1946-ban tudták kiemelni a folyóból.

A villamos- és gyalogos közlekedésre is alkalmas állandó hidat, mely immár a költő nevét viselte, 1952-ben adták át a forgalomnak. A Petőfi híd a tervek szerint hamarosan megújul, az azonban kérdés, hogy a politikai okokból soha vissza nem épített világítótorony visszakerül-e rá.

Ha érdekel, miként nézett ki Budapest azután, hogy a hidakat felrobbantották, olvass tovább!

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Megrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Gerhát Petra
Gerhát Petra
Újságíró, szerkesztő
Gerhát Petra pályafutását vidéki televízióknál kezdte sportújságíróként. Művészettörténeti, néprajzi és társadalomtudományi tanulmányokat követően végzett oknyomozó újságíró képzést. Az elmúlt húsz év során politikai és történelmi témájú heti- és havilapoknál, illetve online magazinoknál is dolgozott. A Dívány mellett az Indamedia kisállatos magazinjai, a We love Dogz és a We love Catz újságírójaként is dolgozik, valamint a DOGZ Podcast műsorvezetője.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Hiába veszel drága sampont: ezek a szokások ártanak a legtöbbet a hajadnak

Hajlamosak vagyunk vagyonokat költeni a legújabb csodasamponokra, luxusbalzsamokra és méregdrága hajpakolásokra, miközben a fürdőszobából kilépve szinte azonnal tönkretesszük a hatásukat. A hajmosás utáni rutinunk tele van olyan berögzült, észrevétlen mozdulatokkal, amelyekkel szép lassan leamortizáljuk a hajszálainkat. Összegyűjtöttük azokat a leggyakoribb hibákat, amelyeket szinte mindannyian elkövetünk.

Mindennapi

Veszélyes androidos vírus terjed: kifoszthatja a bankszámládat

Adathalász módszerekkel terjesztik azt a vírust, amely egy hasznos, eszközök közötti kommunikációt biztosító funkciót használ ki pénzügyi csalásokhoz. Telepítése után gyakorlatilag a teljes képernyő és a billentyűzet is megfigyelés alá kerül, így a bizalmas adatok megszerzése sem jelent akadályt.

Mindennapi

200 ezer alatt nincs budapesti albérlet: brutális a júniusi áremelkedés

Rendkívül nehéz helyzetbe kerültek azok a diákok és fiatalok, akik idén nyáron keresnek kiadó lakást a fővárosban. Bár a felsőoktatási ponthatárokat csak július 23-án teszik közzé, az albérletpiac már júniusban komoly árszintemelkedést produkált. A budapesti átlagos bérleti díj egyetlen hónap alatt 6,4 százalékkal emelkedett, elérve a 285 766 forintot.

Offline

Villámkvíz: ki rendezte ezeket a híres magyar filmeket?

Jancsó Miklós, Szabó István, Bacsó Péter. Csak néhány név a 20. század leghíresebb magyar filmrendezői közül. Híres filmjeik évtizedeken át szórakoztatták a magyar közönséget, és néhány sikeres alkotásuk még külföldre is eljutott.

Mindennapi

Mégsem vonul ki Magyországról a Tesco: 40 új boltot nyitna az üzletlánc

Az eddigi híresztelésekkel ellentétben, amelyek szerint a Tesco esetleg kivonulna a magyar piacról, az áruházlánc nemhogy nem távozik, de komoly terjeszkedést tervez, és mindeközben egymilliárd forintos beruházással modernizálta 26 éve működő budaörsi boltját. A 2001-ben megnyitott áruház, amely egykor a cégcsoport legnagyobb hazai hipermarketjének számított, átfogó felújításon esett át.

Testem

Miért nem bírja testünk a kánikulát? Ez történik veled nagy melegben

Az extrém meleg nemcsak kellemetlen, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelent. A fokozott izzadással folyadékot és ásványi anyagokat veszítünk, miközben a szív terhelése fokozódik. 37 Celsius-fok feletti melegben és magas páratartalom mellett a test hűtése egyre nehezebb, ami létfontosságú szerveinkre – a májra, a vesékre, az agyra és a szívre – is hatással van.