Óriási tévedés, hogy a sok ajándék jobb, mint egy, be is bizonyították, miért

Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az ajándékozás örömteli dolog, de valljuk be, kockázatos is. Mi van, ha az ajándékozott nem örül? És mi van, ha akkor sem örül, ha sok ajándékot kap?

Ajándékozás terén érdemes kerülni az impulzusvásárlást és a perfekcionizmust is. Az ajándékozás pszichológiája ugyanis azt sugallja, nem kell túlkompenzálni azzal, hogy rengeteg ajándékot zúdítunk szeretteinkre. A megajándékozott valószínűleg sokkal jobban fog örülni egyetlen jól átgondolt ajándéknak, mint egy halomnak – véli a Quartz pszichológusa.

És hogy ennek mi az oka? Íme.

1. Az átlagoló hatás

Amikor az élmények időben nagyon gyorsan egymás után következnek, az agyad egyetlen érzelmi címkével egy epizodikus emlékké egyesíti őket. Amikor az ajándékozásról van szó, a fogyasztói pszichológusok ezt „átlagoló hatásnak” nevezik.

Képzeld el, hogy sokat fáradozol, hogy a párodnak egy gyönyörű pulóvert köss a kedvenc színében. Képzeld el, milyen boldog lesz, amikor átadod: a várakozást, ahogy kibontja a dobozt, az elégedett arckifejezését, amikor felpróbálja, és az elismerést, amiért annyi erőfeszítést fordítottál arra, hogy kézzel készítettél egy ajándékot.

Képzeld el az elismerést, amiért annyi erőfeszítést fordítottál arra, hogy kézzel készítettél egy ajándékot
Fotó: Morsa Images / Getty Images Hungary

És most képzeld el, hogy egy unalmasabb ajándékot adsz: mondjuk egy sima szürke zoknit, amelyet utolsó pillanatban vásároltál. Hogyan reagálna? Valószínűleg udvariasan megköszönné, de sokkal kevésbé valószínű, hogy nagy felhajtást csinál.

Ha karácsonykor a kettőt együtt adod át neki, valószínűleg összemosódik a két ajándék átvételének élménye – ezáltal az összbenyomás a két élmény súlyozott átlagát alkotja meg. Más szóval, a párod emlékei a gyönyörű pulóver megkapásáról kevésbé lesznek pozitívak, mert odaadtad neki a zoknit is.

2. A választás paradoxona

Barry Schwartz, a Swarthmore Egyetem szociálpszichológusa még 2004-ben írt könyvet A választás paradoxona címmel. A könyv egy fontos része, amelyben leírja, hogyan élik meg az emberek a lekvárvásárlást az élelmiszerboltban. E szerint ha 33 lekvárt tesznek ki a polcra, sokkal kisebb az esélye, hogy egyáltalán vásárolunk lekvárt, mint ha csak három lehetőség közül választhatunk. Amikor túl sok választási lehetőség elé állítanak bennünket, túlterheltté válunk, és végül lebénulunk.

Egy kevésbé közismert megállapítás, amelyről Schwartz beszél, hogy a választás drámaian megnöveli az elvárásainkat – ez a másik oka, hogy miért nem vásároljuk meg a lekvárt. Amikor azzal szembesülünk, hogy van baracklekvár, málnalekvár, egresdzsem, bioeper-rebarbara lekvár, narancslekvár, cseresznye-jalapeno lekvár, sárgabarack-kakukkfű lekvár és egyéb elképesztő lekvárok is, akkor arról bizonyosodunk meg, hogy megvásárolható a tökéletes lekvár, és nem leszünk elégedettek kevesebbel. Ha pedig emelkednek az elvárásaink, akkor nő a csalódás kockázata is. Ez a kockázat arra késztet bennünket, hogy elkerüljük a választást.

Schwartz lekvárpéldája jól bemutatja, hogyan növeli a mennyiség öntudatlanul is az elvárásainkat
Fotó: StephanieFrey / Getty Images Hungary

Hogyan függ össze ez a karácsonyfa alatti ajándékokkal? Ha hat gyönyörűen becsomagolt ajándékot kapsz valakitől, az öntudatlanul növeli az elvárásaidat. Így aztán amikor kinyitod a csomagokat, kevésbé fogod azt gondolni, hogy bármelyik is tökéletes. Elkerülhetetlenül csalódottabb leszel, mint ha egyetlen jól átgondolt ajándékot kaptál volna.

3. A rendkívüli nagylelkűség hátránya

Nagylelkűnek lenni csodálatos dolog. Ajándékozáskor az emberek igazi hangulatjavulást tapasztalhatnak. Azok az emberek, akik nagylelkűen adakoznak, boldogabbak, egészségesebbek, és jobb a házasságuk is állítólag.

De mint minden pozitív dolgot az életben, a nagylelkűséget is túl lehet tolni. Ha úgy érzed, hogy gyakran nagyobb, drágább ajándékokat adsz, mint amilyeneket kapsz, akkor a hatás az ellenkezője lehet annak, amit remélsz. Tanulmányok azt mutatják, hogy az emberek a túlzott adakozókat éppúgy nem szeretik, mint a túlzottan önző embereket.

A nagylelkűséget is túl lehet tolni
Fotó: Klaus Vedfelt / Getty Images Hungary
Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Megrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Reiber Gabriella
Reiber Gabriella
Magazinportfólió-igazgató
Reiber Gabriella az ELTE Bölcsészettudományi Kara után újságíróként kezdte pályáját, később az Oktatási és Kulturális Minisztérium, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetem kommunikációs szakértője, végül az egyetem marketingvezetője volt. 2022 januárjában vette át a Dívány főszerkesztését, a kiadvány az ő vezetésével újult meg. Jelenleg az Indamedia Kiadó magazinszerkesztőségeinek munkáját irányítja magazinportfólió-igazgatóként.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Hiába veszel drága sampont: ezek a szokások ártanak a legtöbbet a hajadnak

Hajlamosak vagyunk vagyonokat költeni a legújabb csodasamponokra, luxusbalzsamokra és méregdrága hajpakolásokra, miközben a fürdőszobából kilépve szinte azonnal tönkretesszük a hatásukat. A hajmosás utáni rutinunk tele van olyan berögzült, észrevétlen mozdulatokkal, amelyekkel szép lassan leamortizáljuk a hajszálainkat. Összegyűjtöttük azokat a leggyakoribb hibákat, amelyeket szinte mindannyian elkövetünk.

Mindennapi

Veszélyes androidos vírus terjed: kifoszthatja a bankszámládat

Adathalász módszerekkel terjesztik azt a vírust, amely egy hasznos, eszközök közötti kommunikációt biztosító funkciót használ ki pénzügyi csalásokhoz. Telepítése után gyakorlatilag a teljes képernyő és a billentyűzet is megfigyelés alá kerül, így a bizalmas adatok megszerzése sem jelent akadályt.

Mindennapi

200 ezer alatt nincs budapesti albérlet: brutális a júniusi áremelkedés

Rendkívül nehéz helyzetbe kerültek azok a diákok és fiatalok, akik idén nyáron keresnek kiadó lakást a fővárosban. Bár a felsőoktatási ponthatárokat csak július 23-án teszik közzé, az albérletpiac már júniusban komoly árszintemelkedést produkált. A budapesti átlagos bérleti díj egyetlen hónap alatt 6,4 százalékkal emelkedett, elérve a 285 766 forintot.

Offline

Villámkvíz: ki rendezte ezeket a híres magyar filmeket?

Jancsó Miklós, Szabó István, Bacsó Péter. Csak néhány név a 20. század leghíresebb magyar filmrendezői közül. Híres filmjeik évtizedeken át szórakoztatták a magyar közönséget, és néhány sikeres alkotásuk még külföldre is eljutott.

Mindennapi

Mégsem vonul ki Magyországról a Tesco: 40 új boltot nyitna az üzletlánc

Az eddigi híresztelésekkel ellentétben, amelyek szerint a Tesco esetleg kivonulna a magyar piacról, az áruházlánc nemhogy nem távozik, de komoly terjeszkedést tervez, és mindeközben egymilliárd forintos beruházással modernizálta 26 éve működő budaörsi boltját. A 2001-ben megnyitott áruház, amely egykor a cégcsoport legnagyobb hazai hipermarketjének számított, átfogó felújításon esett át.

Testem

Miért nem bírja testünk a kánikulát? Ez történik veled nagy melegben

Az extrém meleg nemcsak kellemetlen, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelent. A fokozott izzadással folyadékot és ásványi anyagokat veszítünk, miközben a szív terhelése fokozódik. 37 Celsius-fok feletti melegben és magas páratartalom mellett a test hűtése egyre nehezebb, ami létfontosságú szerveinkre – a májra, a vesékre, az agyra és a szívre – is hatással van.