Pohner Ádám nyerte meg a Bocuse d'Or magyar döntőjét, ő megy Torinóba

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

Tömött lelátó, kereplővel szurkoló nézők, dübörgő zene, kiabáló kommentátorok: a világ legrangosabb séfversenyét nem véletlenül szokták sporteseményekhez hasonlítani. Ma tartották a hazai döntőt a Hungexpón: a győztes, Pohner Ádám, a balatonszemesi Kistücsök séfhelyettese egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy a világ legjobb szakácsa lehessen.

"Rizshabkosárka!!!" – kiabálja a kommentátor, miközben éttermek és séfek neveit sikítja a közönség... a világ legmenőbb szakácsversenyén, a Bocuse d'Or-on tényleg ilyen a hangulat. Ma tartották a Hungexpón a magyar döntőt, amin naná, hogy kint voltunk. Ilyen csodákat láttunk:

Galéria ikon

20

Galéria: Bocuse d'Or magyar döntő 2018
Fotó: Kaszás Tamás / Dívány

Ma aselejtező után versenyben maradt hat séf (Elek Richárd, Garai Ádám, Haraszti Zsolt, Pohner Ádám, Veres István és Volenter István) azért főzött, hogy kijuthasson az európai döntőre Torinóba.

Először tisztázzuk mi ez az egész, aztán mutatjuk a legszebb tálakat, és persze a győztest is, akinek nagyon drukkolunk, hogy sikerüljön Széll Tamás nyomdokaiba lépnie!

Mi ez az egész? 

A Bocuse d'Or szakácsverseny névadója a nemrég elhunyt Paul Bocuse francia mesterszakács, az elsőt 1987-ben tartották, ma ez a világ legmenőbb séfversenye. A döntőt minden második év januárjának végén rendezik meg Lyonban, ezt regionális és országos elődöntők (mint ez a mai) előzik meg.

Bár a versenyen szakácsok mérkőznek meg, formailag olyan mint egy sportverseny: van lelátó, vannak sikító szurkolók, lelkesen magyarázó kommentátorok.

Idézőjel ikon

A versenyzőknek tehát nem csak a főzésben kell jól teljesíteni, de a nyilvános szerepést, a zajt, a rajongókat, a kíváncsiskodó újságírókat is jól kell viselniük.

Na meg amikor a fotós megy, és belefotóz a fazékba:

Galéria ikon

20

Galéria: Bocuse d'Or magyar döntő 2018
Fotó: Kaszás Tamás / Dívány

Az eddigi legsikeresebb versenyzőnk Széll Tamás volt, 2013-ban első magyarként jutott a lyoni döntőbe, ekkor a 10. helyen végzett. Három évvel később, a 2016-os európai döntőt – amit Budapesten rendeztek – már meg is nyerte. A 2017-es lyoni világdöntőn pedig 4. helyezett lett, és két különdíjat is (legjobb hústál és a legjobb plakát) nyert. Ő a mai döntőn már a zsűriben foglalt helyet, a torinói döntőn pedig ő lesz a zsűri elnöke.

A versenyen tehát először az adott ország, aztán az adott régió, majd végül a világ legjobb séfjei mérik össze tudásukat. A feladat minden fordulóban ugyanaz: egy húsos, és egy vegetáriánus étel, valamint három köret elkészítése 5 óra 35 perc alatt. A szakácsok a zöldségek és gyümölcsök összeválogatására a verseny estéjén csupán 30 percet kapnak.

Idézőjel ikon

A versenyen mindennek frissen kell készülnie, egyedül alapleveket vihetnek a séfek. Külön ellenőrök vigyázzák, hogy ne legyenek előre felvágott zöldségek sem.

Egy csapatban ketten vannak, a szakács és a kuktája (őt franciául commis-nak hívják). A séfnek 23 évesnél idősebbnek kell lennie, míg a commis a verseny ideje alatt még nem töltheti be a 22. életévét. A csapat harmadik tagja a tréner, aki kétfős csapata felkészítését végzi, de ő maga a konyhában nem lehet jelen a verseny ideje alatt. 

A teljesítményt 24 tagú zsűri értékeli, a pontszám kétharmadát a felszolgált étel minősége határozza meg (ez max. 40 pont lehet), egyharmadát pedig a tálalásért kaphatják a versenyzők, valamint további 20 ponttal értékelhető a csapatmunka, a főzési folyamat tisztasága, és hogy mennyire takarékosan használja a szakács az alapanyagokat. A legmagasabb összesített pontszámot elért szakács kapja a Bocuse d'Or trófeát. Az első helyezett 20 000, a második 15 000, a harmadik 10 000 eurós díjat kap – írja a Wikipedia. 

Mi volt a mai forduló tétje?

A kijutás az európai döntőre, amit 2018. június 10-12. között rendeznek Olaszországban, Torinóban. Innen lehet majd továbbjutni a fináléba, vagyis a 2019-es lyoni világdöntőre, ahol 24 ország legjobb versenyzői mérik össze tudásukat.

Galéria ikon

20

Galéria: Bocuse d'Or magyar döntő 2018
Fotó: Kaszás Tamás / Dívány

A mai, budapesti zsűri elnöke Enrico Crippa volt, akinek Piazza Duomo nevű étterme három Michelin-csilagot tudhat magáénak. De itt volt a svéd Henrik Norström is, aki 2001-ben az ezüst szobrot vihette haza a versenyről. És természetesen zsűrizett Széll Tamás is, valamint Szulló Szabina és Sárközi Ákos is.

Idézőjel ikon

A zsűri tagjai egyébként elképesztő jó munka közben látni: éppúgy fotózzák a telefonjukkal az ételeket, mint tennéd te vagy én.

Galéria ikon

18

Galéria: Bocuse d'Or magyar döntő 2018 - tálalás
Fotó: Kaszás Tamás / Dívány

Miből főztek?

Mivel a torinói világdöntőre készülnek, versenyzőinknek az észak-olasz konyha alapanyagaiból kellett dolgozniuk, és volt két meglepetés alapanyag is amik közvetlenül a verseny előtt derültek ki: a metélőhagyma és a zöldborsó.

A hústál kötelező alapanyagai: a borjúszűz, a csülök és a velő.

A versenyzők nyolc hónaposnál fiatalabb borjú szűzpecsenyéjét, lábszárát, illetve a lábszárban található velőt használhatták fel. A lábszárat olasz mintára, osso bucco módon előkészítve szállították a versenyzőknek, így:

Galéria ikon

20

Galéria: Bocuse d'Or magyar döntő 2018
Fotó: Kaszás Tamás / Dívány

Az osso bucco szó szerinti fordításban lyukas csontot jelent: a borjú lábából keresztmetszeti vágatot készítenek, így a szelet közepén megmarad a csont, benne a csontvelővel. 

A vegetáriánus tányéron a gorgonzola, a rizottó rizs és a fürjtojás volt kötelező.

"Bár a gorgonzola íze jóval visszafogottabb, mint a rokforté, mégis igazán megosztó sajtféle. Az eredetvédett gorgonzola Lombardiából és Piemontból származik. Ezekben a régiókban a szokásosnál dúsabb a növényvilág, a vastag, húsos fű íze érezhető a sajt ízében is. A gorgonzolának alapvetően két fajtáját különböztethetjük meg, érlelési fázisok szerint: lehet dolce (édes) vagy piccante (pikáns). A Bocuse d'Oron szakácsok az édes verziót használták" - áll a verseny honlapján.

Mi lett belőle?

Öt és fél óra állt tehát a versenyzők rendelkezésére, az idő lejárta után egyből tálalni kell. Maximum 120 másodpercet lehet csúszni, ezen felül pontlevonás jár. Négy percen túl pedig hátra sorolják az ételt a kóstolási sorrendben, magyarul a zsűri elé szinte tuti hogy hidegen kerül a fogás, és biztosan nem lesznek oda érte.Hátrasorolásra végül nem került sor, de pontlevonást volt aki begyűjtött.

Végül ez készült a konyhákban, kattints bátran a képekre, galéria nyílik! A vegetáriánus fogásokat itt találod:

Galéria ikon

18

Galéria: Bocuse d'Or magyar döntő 2018 - tálalás
Fotó: Kaszás Tamás / Dívány

A hústálak pedig ilyenek voltak:

Galéria ikon

18

Galéria: Bocuse d'Or magyar döntő 2018 - tálalás
Fotó: Kaszás Tamás / Dívány

Ki nyert?

A döntőn tehát Elek Richárd, Garai Ádám, Haraszti Zsolt, Pohner Ádám, Veres István és Volenter István mérte össze tudását. A zsűri Pohner Ádámot tartotta a legjobbnak. Ő commis-ként versenyzett négy évvel ezelőtt, a 2016-os magyar döntőn pedig második helyezést ért el. Jelenleg a balatonszemesi Kistücsök séfhelyettese.

Galéria ikon

18

Galéria: Bocuse d'Or magyar döntő 2018 - tálalás
Fotó: Kaszás Tamás / Dívány

Gratulálunk, és hajrá Torinóhoz!

Sóbors receptek

Van egy jó recepted, és megmutatnád a világnak?

Ott lapul a nagymamád receptes füzetében, milliószor készítetted már a különleges alkalmakra, olyan, ami megmenti a hétköznapokat, vagy épp ez a kedvenc ételed? 

Küldd el nekünk, és legyél a Sóbors Olvasói receptek rovatának szerzője!

A recepted nem maradhat a fiókban!

Recept beküldése

hirdetés

mimi
mimi
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

A Gulag titkos börtönnyelve ma is él: kiberbűnözők használják

A titkos nyelvek évszázadok óta segítik a különböző közösségeket abban, hogy kívülállók ne értsék meg a beszélgetéseiket. Oroszországban azonban létezik egy kifejezetten érdekes nyelvi rendszer, amely a bűnözői világból indult, majd a Gulag táborokon keresztül milliókhoz jutott el – és ma is él egy bizonyos formában.

Offline

Elfogyott a vászna, azbesztcement lapokra festett zománcfestékkel – ma milliókat érnek Picasso remekművei

A második világháború utáni hiánygazdaságban nem volt könnyű művésznek lenni: Pablo Picassónak sem spanyol vászon, sem drága olajfesték nem jutott, amikor 1946-ban berendezte műtermét a dél-franciaországi Antibes kastélyában. A zseniális alkotó azonban nem jött zavarba: olcsó háztartási zománcfestékkel, valamint építkezésekről maradt azbesztcement lapokra skiccelte fel a huszadik század legmeghatározóbb remekműveit.

Édes otthon

Itt a friss lista: 30 magyar településen rendeltek el vízkorlátozást

A tartós kánikula és a hirtelen megugró lakossági vízfogyasztás miatt rendkívüli intézkedések bevezetésére kényszerültek Zala megye számos településén. A Zalavíz Zrt. hivatalos tájékoztatása szerint a víziközmű-rendszer tartalékai teljesen kimerültek, így a szolgáltatási területen nemcsak jelentős nyomáscsökkenésre, hanem egyes helyeken már átmeneti vízhiány kialakulására is számítani lehet a következő napokban.

Életem

Normális a Velencei-tó rekordalacsony vízszintje: rosszul gondolkodunk a jelenségről

A Velencei-tó vízszintje Agárdnál elérte a történelmi mélypontnak számító 53 centimétert, ami a hajóforgalom leállításához vezetett. Dr. Boromisza Zsombor, a MATE egyetemi docense és tájépítészmérnöke szerint azonban a probléma nem a vízhiányban, hanem az alkalmazkodási válságban gyökerezik, mivel hibásan és mereven egy üdülésre optimalizált medenceként gondolkodunk a tóról.

Életem

52 ezer forintos büntetést kockáztat a magyar sofőrök fele

Egy friss német kutatás szerint az autósok több mint fele bevallotta, hogy vezetés közben már használta a mobilját. A jelenség Magyarországon sem ritka, egy hazai felmérés alapján a sofőrök közel fele nyúlt már kézben tartott telefonhoz menet közben, pedig ezért akár 52 ezer forintos bírság és 3 büntetőpont is járhat.

Mindennapi

Nyári veszély az utakon: erre figyelmezteti az autósokat a Kamara

Országszerte zajlik az aratás, ezért a következő hetekben több kombájnnal, traktorral és szállítójárművel találkozhatunk a közutakon. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara arra kéri az autósokat, hogy ezek mellett a megszokottnál is óvatosabban közlekedjenek.

Édes otthon

Tönkreteheti a fát, ha így szeded le a gyümölcsöt

A gyümölcsszüret végén hajlamosak vagyunk a nehezen elérhető, legfelső ágakon hagyni az utolsó szemeket azzal a megnyugtató gondolattal, hogy jó lesz az a madaraknak. Ez a jóhiszemű zöld reflex azonban hatalmas csapda a kertünk számára. Ha a fán felejtett cseresznye sérült vagy rothadni kezd, az aszalódó szemekből úgynevezett „gyümölcsmúmiák” képződnek, amelyek a legveszélyesebb gombás fertőzések téli menedékhelyei. Ha nem takarítjuk le az ágakat, a trehány szüreteléssel szó szerint egy biológiai időzített bombát hagyunk a fán, ami jövő tavasszal a teljes termést, hosszú távon pedig magát a fát is elpusztíthatja.

Offline

Melyik folyó partján fekszik Varsó? Nehéz földrajzkvíz

Európa nagyvárosai nem csak kedvelt úti célnak számítanak, történelmük és földrajzi fekvésük miatt is különlegesek. Kvízünkkel tesztelheted, mennyire vagy tisztában azzal, hogy melyik hol, mely folyó mentén vagy tenger mellett helyezkedik el.

Testem

Sokszor éveken át félrediagnosztizálják ezt a krónikus betegséget: memóriaromlással is jár

Éveken át tartó vándorló fájdalom, állandó kimerültség, ijesztő memóriazavarok és koncentrációs problémák – mégis minden laborlelet negatív. Sokan nem is sejtik, de a reumatológiai betegségek egyik leggyakoribb, mégis legnehezebben felismerhető kórképe állhat a háttérben. A fibromyalgia sokáig az orvosi szkepticizmus céltáblája volt, ma már azonban tudjuk: nem hipochondriáról van szó, hanem arról, hogy az idegrendszer szó szerint felerősíti a fájdalmat, a betegek agyát pedig egy állandó, bénító köd, a „fibro-fog” uralja.