Rettegett vírus fertőz: védőkörzetet jelöltek ki két vármegyében is

Olvasási idő kb. 2 perc

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki a napokban Heves és Pest vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. Az érintett állományok felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van.

Ugyan az elmúlt időszakban az eddig érintett, dél-alföldi területeken majdnem mindenhol sikerült felszámolni a madárinfluenzát, most az ország északi felén terjed a veszélyes vírus. 

A Heves vármegyében található Hevesen lévő, mintegy 2 800 példányt számláló tömőlúd telepen a megemelkedett elhullás jelentkezése hívta fel az állattartó figyelmét a betegség gyanújára. A Pest vármegyei Gödöllőn pedig egy 1 845 létszámú tenyészlúd állományban jelent meg a betegség. Bágyadtság, hasmenés, idegrendszeri tünetek és megemelkedett elhullás jelentkezett az állatok között a vírusfertőzés miatt. 

Vadon élő madarak terjeszthetik a fertőző vírust
Fotó: Kovács Attila / MTI

Visszatért a gazdák rettegett vírusa, a madárinfluenza

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma mindkét esetben igazolta a vírus H5N1 altípusát az elhullott állatokból. Az érintett állományok felszámolása folyamatban van.

Idézőjel ikon

A gazdaságok körül kijelölték a 3 km sugarú védőkörzetet, és létrehoztak egy 10 km sugarú megfigyelési körzetet is.

A Nébih közleményében ismét felhívta az állattartók figyelmét a járványvédelmi előírások szigorú és következetes betartására azokon a területeken is, amelyeket eddig még nem érintett a madárinfluenza.

Vadmadarak fertőzhetnek a vírussal

Mint azt a Díványhoz eljuttatott közleményükben írják, a fertőzések forrásai nagy valószínűséggel a vadon élő madarak voltak, ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy elkerüljék a baromfik vadon élő madarakkal történő közvetlen vagy közvetett érintkezését.

Az állatokat zárt helyen kell etetni és itatni, valamint a takarmányt és az állatok almozására használt anyagot is zárt helyen szükséges tárolni.

A járványügyi szakemberek úgy vélik, a következő, nemzetközi szinten is terjedő pandémiát a madárinfluenzának köszönhetjük majd: most még az emberről emberre terjedés nem valósult meg, de alig pár éven belül ez is be fog következni. Ekkor ismét gyors oltásfejlesztése és mielőbbi immunizálásra lesz szükség,

Dogz fesztivál

Jön a DOGZ Fesztivál: te ott leszel?

Május elsején minden eddiginél nagyobb területen várja a kutyásokat és a leendő kutyásokat a DOGZ Fesztivál a Városligetben: közösségi élményt, szórakoztató és szakmai programokat egyaránt kínál az esemény. Falkaséták, kutyás futás és vándor vurstli is várnak a fesztiválon, amelyre a helyszínen levásárolható, 1000 forintos belépő megváltása mellett léphetsz be. Emellé még ajándék is jár! Ugye találkozunk?

A regisztrációt és a programot ezen a linken találod.

hirdetés

Gerhát Petra
Gerhát Petra
Újságíró, szerkesztő
Gerhát Petra pályafutását vidéki televízióknál kezdte sportújságíróként. Művészettörténeti, néprajzi és társadalomtudományi tanulmányokat követően végzett oknyomozó újságíró képzést. Az elmúlt húsz év során politikai és történelmi témájú heti- és havilapoknál, illetve online magazinoknál is dolgozott. A Dívány mellett az Indamedia kisállatos magazinjai, a We love Dogz és a We love Catz újságírójaként is dolgozik, valamint a DOGZ Podcast műsorvezetője.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

VIP

Elhunyt Edith Eva Eger

Elhunyt Edith Eva Eger író, klinikai pszichológus, A döntés című könyv szerzője. A magyar származású holokauszt-túlélő 98 éves volt.

Testem

Ezekben az esetekben lehet szükség EMG vizsgálatra

Az EMG-vizsgálat az izmok működését méri, és gyakran idegvezetéses vizsgálattal együtt segít feltárni az idegek, az izmok és a köztük lévő kapcsolat zavarait. Mutatjuk, milyen tünetek esetén lehet rá szükség.

Világom

Titokzatos erők mozgatják a Halál-völgy vándorló köveit: több száz méteres nyomot hagynak a sivatagban

A Death Valley Nemzeti Park egyik legkülönlegesebb és legtitokzatosabb helyszíne a Racetrack Playa, amely évtizedeken át megoldatlan tudományos rejtély színtere volt. Az első pillantásra sivár és élettelen terület egy szokatlan jelenség miatt vált világhírűvé: vándorló kövei megmagyarázhatatlan módon akár több száz métert is megtesznek – maguktól.

Mindennapi

Ez lesz az át nem vett mandátumok sorsa

A választási eredmények kihirdetését követően még mindig nem dőlt el véglegesen, hogy kik foglalják majd el helyüket az új Országgyűlésben, miután több vezető politikus is bejelentette, hogy nem veszi át mandátumát.

Világom

Kvíz: felismered ezeket az olasz édességeket?

Olaszország nemcsak a pizzáról és a tésztákról híres, hanem a világ egyik leggazdagabb édességkultúrájával is büszkélkedhet. A „dolce vita” hazájának számos édessége mára meghódította az egész világot.