A kereset döntő szempont a hitel felvételénél, de a bankok feltételei adnak még mozgásteret, írja a Bankmonitor.
Adósságfék és alacsony kereset
Lakáshitel igénylésénél a kereset mértéke döntő tényező, mert fontos, hogy a jövedelmünkből ki tudjuk gazdálkodni a felvett hitel törlesztőrészletét. Általában itt szokott akadály felmerülni, mert minden banknál van egy adósságfék, ami nem engedi, hogy a törlesztőrészlet a keresetünk egy meghatározott százalékánál magasabb legyen.
Például egy 300 ezres havi kereset esetében ez az adósságfék 50%, tehát 150 ezer forintnál nem vállalhatunk nagyobb törlesztőrészletet.
Megoldások és kockázatok a lakáshitel felvételénél
Egyrészt azonban nem minden banknál 50% az adósságfék, mert valahol magasabb, például 60%, így nagyobb a mozgásterünk, magasabb törlesztőt fizethetünk. Azonban minél kevesebb a fizetésünk, annál kisebb kockázatot vállalnak a bankok. Erre nyújthat megoldást még, ha adóstársat vonunk be, mert így az igazolt jövedelmünk is nagyobb lesz, mert összeadódnak a keresetek, viszont itt arra kell figyelni, hogy ebben az esetben az adóstárs is felel a felvett hitelért, tehát társunk is kockázatot vállal.
További mozgásteret ad, ha kitoljuk a futamidőt, mert így a havi törlesztő összege csökkenni fog. Ha például egy 10 millió forintos lakáshitelt szeretnénk felvenni 6,54 százalékos kamattal, akkor 10 éves futamidőre a havi törlesztő 111 ezer forint, 15 évre 84 ezer forint, 20 évre 72 ezer forint, 25 évre pedig 64 ezer forint. Ugyanakkor minél hosszabb idejű a futamidő, annál hosszabb ideig kell a banknak fizetnünk a kamatokat, ennélfogva a hitel teljes költsége magasabb lesz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés