A 3 másodperces szabály szerint, ha az étel leesik a földre, de ennyi idő alatt felvesszük, akkor még megehetjük. A tudomány azonban pontosan alátámasztja az igazságot.
A kutatások igazolják, hogy a baktériumok szinte azonnal megtelepednek az ételen, amelyet leejtünk. Különösen akkor igaz ez, ha nedves ételt ejtünk le (uborka) és az kemény burkolattal (csempével) – érintkezik. Nem segít, ha azonnal megmossuk, mert ezeket a szennyeződéseket nem lehet vízzel eltávolítani – írja a The Guardian.
Az ételek is megfertőzhetik egymást
Keresztszennyeződésnek nevezzük, amikor valamilyen felületről, a kezünkről vagy egyik ételről a másikra kerülnek át kórokozók. Ha van kutya a háznál, vagy ha gyengébb az immunrendszerünk (hajlamosabbak vagyunk a fertőzésekre), különösen oda kell figyelni. John Tregoning, a londoni Imperial College vakcina-immunológia professzora szerint ez a tanulmány kimutatta, hogy
![]()
a baktériumok 99%-a akkor is átkerül a leejtett húsra, ha a szennyeződés órákkal korábban került a padlóra. Ezt követően még 24 órán át rajta is marad.

Ha a baktériumok elszaporodnak az ételekben és az alapanyagokban, az súlyos megbetegedésekhez vezethet. Ez nagyrészt abból fakad, hogy nem megfelelően tároljuk vagy készítjük el az ételeket. Ha néhány szabályt betartunk, számos fertőzés és megbetegedés megelőzhető – hívja fel a figyelmet az Egészségvonal.

A Google új funkciója segítségével beállítható, hogy milyen oldalak jelenjenek meg a keresési eredmények között. Ha nem akarsz lemaradni cikkeinkről, kattints erre a linkre. Utána csak annyi a dolgod, hogy bepipáld a Dívány neve mellett megjelenő kis négyzetet – ahogy a képen látod.
Ha mindent jól csináltál, a „Saját források” felirat mellett látható lenyíló listában látnod kell a Díványt. Ezzel kész is vagy.
Konyhai higiénia, alapos főzés, gyors hűtés
Kiemelten fontos a megfelelő kézmosás. Kezet kell mosni az előkészítés előtt és a nyers hús, hal, tojás vagy földes zöldségek érintése előtt is. Mindig mossunk kezet a mellékhelyiség használata és orrfújás, valamint állattal való érintkezés, sebek kezelése után is.
Megfelelő hőmérsékleten főzzük meg az ételt. Ezzel csökkenthetjük az ételmérgezés kockázatát. Különösen igaz ez a húsok esetében, mert a nyers hús kiváló terep a baktériumok elszaporodásához. Ne használjuk ugyanazt a kést a húsokhoz, mint más alapanyagokhoz. Amikor elkészült, érdemes felvágni a húst és megnézni, hogy nem maradt-e rózsaszín (nyers) rész a közepén. Ha felmelegítjük, tegyük ezt kellő alapossággal, de ne melegítsük többször ugyanazt az ételt.
A baktériumok 5 és 60 Celsius-fok közötti tartományban tudnak a legjobban szaporodni. Érdemes tehát magas hőfokon főzni és 5 fok alatti hőmérsékleten tárolni.
A baktériumok elszaporodásának időtartama változó, így az ételt néhány órán át szobahőmérsékleten még megehetjük. Az elkészült finomságot próbáljuk meg gyorsan lehűteni és hűtve tárolni – maximum 1-2 napig. Erre a kánikula idején kiemelt figyelmet kell fordítani.
Kapcsolódó: Súlyosan megbetegíthet a hűtőd, ha így használod























