Felejtsd el a vegyszereket, ez az olcsó megoldás segít a kártevők ellen

Egy nő zöldségeket szed a kertben
Olvasási idő kb. 2 perc

Amikor kertünkben kártevőkkel találkozunk, nem kell azonnal drága vegyszerekhez nyúlni. A rendszeres ellenőrzés, az erős növények nevelése és néhány egyszerű házi praktika is sokat segíthet abban, hogy megóvjuk a zöldségeket, a virágokat és a gyümölcsöket.

A kártevők elleni védekezésnél sokat számít a gyors reakció. Ha csak akkor kapunk észbe, amikor már lyukasak a levelek, vagy ragacsos foltok jelennek meg a hajtásokon, jóval nehezebb dolgunk van. Az Agroinform cikke alapján azt jártuk körbe, hogy milyen olcsó megoldások segíthetnek a kártevők ellen.

A legjobb védekezés az, ha időben észrevesszük a bajt

Éppen ezért érdemes hetente legalább egyszer alaposan átnézni a növényeket, a levelek fonákját, a friss hajtásokat és minden apró elváltozást, amely támadásra utalhat.

virágos kert napsütésben, tulipánok nyílnak benne
Ha virágzó növényeket ültetünk, gondoskodjunk róla, hogy a rovaroknak legyen búvóhelyük
Fotó: Femina

A vegyszermentes kertészkedés egyik alapja, hogy a növények jó állapotban legyenek. Egy erős, egészséges növény sokkal jobban ellenáll a kártevőknek, mint egy legyengült példány.

Ebben segíthet a vetésforgó betartása, a megfelelő tápanyag-utánpótlás, valamint az is, ha olyan fajtákat választunk, amelyek jobban bírják a betegségeket és az időjárás viszontagságait.

A természet is sokszor a kertész oldalán áll

A katicabogarak, a zöld fátyolkák és a fürkészdarazsak például rengeteg levéltetvet elpusztítanak. Ha virágzó növényeket ültetünk, ha hagyunk néhány búvóhelyet, vagy rovarhotelt teszünk ki, nagyobb eséllyel csalogathatjuk be ezeket a hasznos segítőket a kertbe.

Ezt tedd, hamegjelentek a kártevők

A szappanos víz sok kertész szerint beválhat levéltetvek ellen, a fokhagymás vagy csalános permet pedig távol tarthat bizonyos betolakodókat. Ezek olcsón elkészíthetők, de érdemes először csak egy kisebb részen kipróbálni őket, mert nem minden növény reagál rájuk ugyanúgy.

A siker kulcsa a rendszeresség. Ha gyakran ránézünk a kertre, hamarabb észrevesszük a problémát, és még azelőtt közbe tudunk lépni, hogy a kártevők elszaporodnának. Így nemcsak pénzt spórolhatunk, hanem a kert élővilágát is kíméletesebben óvhatjuk.

A kert ma már nem csupán dísz a házunk előtt, hanem egy szenvedélyes hobbi eredménye, sőt akár egy életstílus kifejezőeszköze is lehet.

Múzsák a csók után könyv

Múzsák a csók után

Mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepét? Miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után? A kötet nagy íróink, költőink életének legfontosabb női szereplőit helyezi a középpontba: húsz magyar múzsa élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Olykor felemelő, máskor tragikus női sorsok gyűjteményét tartja kezében az olvasó, amelyből kiderül: a halhatatlanságért sokszor a személyes boldogsággal kell fizetni: a kötet harmadik kiadása már a nyomdában.

Rendeld meg a kiadó oldalán kedvezményesen!

hirdetés

Endrész Tímea
Endrész Tímea
Újságíró, szerkesztő
Érettségi után színitanodában szerzett színész oklevelet, majd a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karán folytatta tanulmányait, miközben az államigazgatásban dolgozott. Az írás mindig is része volt életének, gyermekének születését követően blogolni kezdett, hamarosan pedig már a legnagyobb női lapoknál dolgozott újságíróként és szerkesztőként, majd podcastet indított. 2024 nyarán csatlakozott a Dívány csapatához szerkesztő-újságíróként.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Édes otthon

Ha ezt teszed a kertben, akár 2 milliós bírságra is számíthatsz

A kerti zöldhulladék elégetése már 2021 óta tilos, kivéve, ha a helyi önkormányzat másképp nem rendelkezik. A szabály megszegése magánemberként 300 ezer forintos bírságot eredményezhet, cég vagy szervezet esetében azonban akár 2 millió forintos tétel is lehet.

Offline

Emlékszel még a 90-es évek magyar slágereire?

Kamaszkorunk kedvenc slágereire, azokra a dalokra, amelyek egy egész generáció hangulatát meghatározták, ma is nosztalgiával emlékszünk vissza. De vajon mennyire élnek még benned elevenen ezek? Kvízünkkel kiderítheted.

Világom

Ezekbe a közel-keleti országokba 2026-ban is biztonságos utazni

Alig vártad a nyarat, de most aggódva nézed a híradót? Az Iránról szóló hírek és a közel-keleti háborús veszély árnyéka miatt sokaknak elment a kedve a nyaralástól. Pedig a helyzet távolról sem olyan fekete-fehér, mint a képernyőn. Megnéztük, hol pihenhetsz 2026-ban is úgy, hogy a legnagyobb izgalmat csak az okozza, hogy elég hideg-e a koktélod a pálmafák alatt.

Önidő

Munka, család, saját vágyak – Pokorny Lia szerint így található meg az igazi egyensúly

A júniusi Femina Klub vendégei Erős Antónia és Pokorny Lia lesznek, akik a MOMKULT színpadán beszélgetnek a női szerepekről, valamint arról, hogyan lehet megfelelni a mindennapokban jelentkező elvárásoknak. Emellett szó lesz arról is, hogyan találhatunk vissza önmagunkhoz, ha valami kibillent minket az egyensúlyból, illetve miként érhető el az a belső harmónia, amely a különböző szerepek mellett sokszor nehezen teremthető meg.

Világom

Ezen a helyen megbüntetnek, ha előveszed a mobilod

Te kibírnál egy órát úgy, hogy nem csekkolod az Instagramot, nem válaszolsz egy „sürgős” e-mailre, és nem fotózod le a latte artot a csészéd tetején? Bécs legújabb pop-up kávézója, az „Offline Oida” pont erre kényszeríti rá a vendégeit – és meglepő módon az emberek imádják a digitális póráz nélküli szabadságot.