Miért drágább a koktélparadicsom? Ezért kerül olyan sokba a hagyományos paradicsomhoz képest

Olvasási idő kb. 2 perc

A koktélparadicsom különleges csemege, ami nemcsak az ízében, hanem az árában is tetten érhető. Most megtudhatod, hogy miért olyan drága.

Magasabb árfekvésük ellenére a koktélparadicsomok igen népszerűek, így szinte kivétel nélkül megtalálhatók a boltok kínálatában. De honnan származnak, milyen technológiával zajlik a termesztésük, és minek köszönhető, hogy jóval drágábbak, mint a hagyományos paradicsomfajták? Erről Nagypéter Sándort, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnökét kérdeztük.

Egy kis paradicsomtörténelem

Nagypéter Sándor az alkalmat megragadva felidézte, hogy az utóbbi időszakban az európai, illetve ezzel összefüggésben a hazai paradicsomtermesztés is komoly változásokon ment keresztül. Miközben korábban a nagyobb méretű bogyós paradicsomok adták a kínálat javát, amelyeket akkoriban többségében fólia alatt vagy korszerűtlen üvegházakban termesztettek, addig manapság már szinte csak a fejlettebb, high-tech üvegházas technológia az uralkodó, ami a fürtös paradicsom térhódítását hozta magával.

A paradicsomokat manapság már üvegházakban termesztik
Fotó: sestovic / Getty Images Hungary

„Hollandiában gomba módra kezdtek szaporodni az üvegházak, amelyek aztán Európa többi részén is megjelentek. Ez komoly technológiai előrelépéssel járt, így a termelők jobb minőséget és nagyobb hozamot tudtak elérni. A korábban jellemző 40-45 kilós négyzetméterenkénti hozam helyett manapság már 60-65-ről beszélhetünk, de hamarosan elérhetjük a 70-75 kilós határt is.”

A fejlődés hatására jelentősen átalakult az úgynevezett paradicsomkülönlegességek piaca is. Míg 2016-ot megelőzően kizárólag importtermékkel lehetett találkozni a hazai boltokban, az üvegházak terjedésével ezeket a különleges fajtákat is elkezdték Magyarországon termelni.

Idézőjel ikon

Áprilistól közepétől november végéig teljesen önellátóak vagyunk.

A szakember kiemelte, a paradicsomkülönlegességeknek széles szortimentje van, amelybe a koktélparadicsom mellett a „cherry” és „datolya” néven ismert fajták is beletartoznak. Népszerűségük pedig leginkább annak köszönhető, hogy hosszabb az eltarthatósági idejük, különleges ízharmóniát nyújtanak, illetve édességük tekintetében jól variálhatók.

Ezért drágább a koktélparadicsom

A paradicsomkülönlegességek, köztük a koktélparadicsom drágasága több tényező együttes hatásának eredménye, amiben benne van kisebb méretük és alacsonyabb hozamuk is. „Négyzetméterenkénti hozamuk átlagosan 20 és 38 kiló között alakul, ami a bogyómérettől és a fajtától függően a fürtös paradicsomhoz képest két-háromszoros különbségnek felel meg” – magyarázta Nagypéter Sándor, aki szerint a koktélparadicsom termesztése ettől függetlenül ugyanolyan feltételeket kíván.

Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a fürtös paradicsomnál egy fürtön adott esetben 60-80 dekányi termés is lehet, az édes paradicsomkülönlegességek viszont jellemzően apróbb szeműek, és azokat gyakran egyenként kell leszedni, így élőmunkaigényük sokkal nagyobb, ami nyilván a költségekre is kihatással van.

Hiába drágábbak, a koktélparadicsomok népszerűsége továbbra is töretlen
Fotó: Viktoriya Typchuk / Getty Images Hungary

Az árat az is befolyásolja, hogy a lédig formában értékesített hagyományos paradicsomfajtákkal ellentétben a paradicsomkülönlegességek szinte minden esetben kisebb kiszerelésben, csomagolva kaphatók, ami szintén pluszterhet jelent, ráadásul kisebb méretük miatt az egy kilóra vetített szállítási költségük is jóval magasabb.

A koktélparadicsom tehát alacsonyabb hozam mellett több odafigyelést és nagyobb ráfordításokat igényel, így nem is lehet elvárni azt, hogy ugyanolyan áron lehessen kapni.

Nagypéter Sándor megjegyezte, magasabb áruk dacára a paradicsomkülönlegességek iránti igény az elmúlt években folyamatosan nőtt, ám ez egy árérzékeny terület, ezért ha a fogyasztók jövedelmi helyzete romlik, akkor a drágább termékek iránti kereslet csökkenhet, ami némiképp átrendezheti a piacot. 

Múzsák a csók után könyv

Múzsák a csók után

Mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepét? Miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után? A kötet nagy íróink, költőink életének legfontosabb női szereplőit helyezi a középpontba: húsz magyar múzsa élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Olykor felemelő, máskor tragikus női sorsok gyűjteményét tartja kezében az olvasó, amelyből kiderül: a halhatatlanságért sokszor a személyes boldogsággal kell fizetni: a kötet harmadik kiadása már a nyomdában.

Rendeld meg a kiadó oldalán kedvezményesen!

hirdetés

Kövess Péter
Kövess Péter
Vezető szerkesztő
Kövess Péter Balázs marketing- és reklámügyintéző képesítést szerzett, majd a Kodolányi János Főiskola kommunikáció és médiatudomány szakán végezte tanulmányait. A sajtóban már 20 éve dolgozik, pályafutása során újságíró-szerkesztőként több országos print lapnál is megfordult, ezt követően az online médiában helyezkedett el. A Dívány legrégebbi munkatársaként 2017 óta erősíti a csapatot, 2024-től vezető szerkesztőként is.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Offline

Marie-Antoinette kedvenc festőnője a guillotine elől menekült: 12 évet töltött száműzetésben

Míg a legtöbb 18. századi nőnek az ecset helyett a hímzőtű jutott, Élisabeth Louise Vigée Le Brun Európa legkeresettebb portréfestőjévé vált. Sikerének titka a báj és a természetesség volt, ám éppen az az asszony juttatta majdnem vérpadra, akinek a karrierjét köszönhette: Marie-Antoinette. Egy kalandos életút krónikája, amely a versailles-i tükörtermektől az orosz cári udvarig vezetett.

Világom

Titokban építették a nácik ezt a bunkert: még a helyieket is kitiltották a Villa Winterből

A Kanári-szigetek egyik legelhagyatottabb vidékén, Fuerteventura déli részén, a vad és kopár Jandía-félsziget széltépte hegyei közt, mindentől elszigetelten áll egy különös épület. A Villa Winter és Casa Winter néven egyaránt ismert épület évtizedek óta legendák, összeesküvés-elméletek és történelmi rejtélyek övezik: egyesek úgy vélik, hogy csupán egy különc, német mérnök egykori nyaralója, mások szerint viszont a második világháború alatt titkos náci bázisként szolgált. De vajon mi lehet a valóság?

Offline

Ilyen volt Jókai kertje a Svábhegyen: mesebeli búvóhelyet teremtett

Jókai Mór a Svábhegyen 1853-ban vásárolt meg egy elhagyatott telket, amelyből az évek során szívós munkával valódi tündérkertet teremtett. Az író nemcsak a rózsákat metszette és a szőlőt gondozta nagy türelemmel, de különleges növényeket is termesztett, valamint tekintélyes állatseregletet tartott.

Mindennapi

Pár óra, és lejár a határidő: milliós bírságot kaphat, aki nem lép

Ma 16 óráig el kell távolítani a közterületekről a választási plakátokat. A kint maradt darabokat a helyi önkormányzat leszedi, ennek költségeit pedig az érintett szervezetnek vagy személynek kiszámlázza. Bizonyos esetekben közigazgatási bírságot is kiszabhatnak, mely akár milliós tételű is lehet.

Szülőség

Szigorítanák az új KRESZ-t: ezt a korhatárt emelnék magasabbra

Dr. Kőnig Róbert 25 éves pályafutása alatt nem látott annyi balesetet egyetlen eszköz miatt, mint az elektromos rollerekkel kapcsolatban. A szakember a magyar traumatológusokkal egyetértésben szigorítaná a KRESZ erre a járműkategóriára vonatkozó szabályait a gyermekek testi épsége védelmének érdekében.