Mikor van itt az ideje felmondani?

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Vannak olyan egyértelmű jelek, amikből kiderül, hogy eljött a munkahelyváltás és a felmondás ideje.

Lassan vége a nyárnak, az uborkaszezonnak, mindenki visszatér a nyaralásból, és indulnak a dolgos hétköznapok. A gyerekek az iskola miatt stresszelnek, a felnőttek pedig attól, hogy mit tartogat nekik számukra az ősz a munkahelyükön. De vajon csak a rövidülő nappalok, az ősz első jelei, és a tudat, hogy egy évet kell várni, hogy újra a tengerparton süttethesd magad tesznek szomorúvá, vagy tényleg jogos az az érzés, miszerint a karrieredben sehova sem haladsz, a kollégáid gonoszak, a főnököd pedig nem ért a munkájához? Mi az, ami az őszi fáradtságnak tudható be, és mikor kell valóban kilépned a mókuskerékből? Hogy felelősségteljesen dönthess, a Forbes szerint a következő kérdéseket kell feltenned magadnak.

Vannak egyértelmű jelek: például ha egyre többet vagy beteg, sőt ha egyenesen örülsz annak, hogy lázas vagy és nem tudsz dolgozni menni. Vagy ha az átlagnál többet dolgozol és kevesebbet keresel, vagy az is, ha a főnököd képtelen motiválni, ugyanis amint egy munkavállaló azt érzi, hogy semmit sem ér a szava, vagy esetleg meghallgatják, de azt azonnal el is engedi a vezető a füle mellett, a kreativitás azonnal meghal, a munkavállaló pedig elveszíti a szándékot, hogy mindent beleadjon a munkájába. 

Egy gonosz, utálatos, bosszúszomjas vagy narcisztikus ember a főnököd? 

Ha ezekkel és hasonló tulajdonságokkal van megáldva a felettesed, akkor természetes, hogy a produktivitásod csökken, miközben egyre rosszabb lesz a közérzeted. Ráadásul ez egy önmagát gerjesztő folyamat. Minél dühösebb vagy a főnöködre, annál kevesebbet fogtok kommunikálni, és annál rosszabb lesz a teljesítményed. Az élet pedig rövid ahhoz, hogy egy olyan ember alá tartozz, aki tiszteletlen és elviselhetetlenné teszi az életed. Itt még az az érv sem működik, hogy de legalább megfizetnek, mert ez a viszony hosszú távon a mentális egészségedet is veszélyezteti, ez pedig nem éri meg a pénzt. 

Nem érdekli a vezetést a részleged?

Ha nem értékelik a részlegedet, akkor az biztosan veszélyezteti a jövődet, ugyanis ha a profit csökken a cégnél, valószínűleg ti lesztek az elsők, akik a költségcsökkentés kereszttüzébe keveredtek. Ha a vezetést hidegen hagyják a részleged javaslatai, akkor jogosan érzed úgy, hogy parkolópályára lettetek állítva, és ebben az esetben nemcsak arról van szó, hogy jól érzed-e magad a munkahelyeden, hanem az anyagi biztonságod miatt és érdemes kifelé kacsingatni a cégtől. 

Fotó: Shutterstock

Kaptál bónuszt vagy fizetésemelést az elmúlt években? 

Egy jó munka és egy jó munkahely egyik ismérve, hogy folyamatosan lehet felfelé lépkedni, legyen szó pozícióról vagy fizetésről. Ha egy éve már, hogy nem kaptál fizetésemelést vagy nem jutottál előrébb, annak lehetnek jó okai, viszont ha két-három éve toporogsz ugyanott, akkor elkezdhetsz gondolkozni, hogy vajon rendesen megbecsülik-e a munkádat. 

A cég nem belülről választ előléptetésnél?

Mikor azt látjátok, hogy megüresedtek pozíciók, de azt csak kintről töltik fel, sosem a cégben dolgozók léphetnek előre, az aggodalomra ad okot. Főleg ha még arra sem veszik a fáradtságot, hogy egyáltalán interjúztassanak néhányat a jól teljesítő kollégák közül, hogy lehetőséget biztosítsanak nekik az előrejutásra. 

Valami etikátlan folyik a cégednél? 

Hiba lenne azt hinni, hogy ez téged nem érinthet. Már eleve a tudat rossz, hogy nem jogszerű munkában kell részt venned, de ennél is lényegesebb az, hogy probléma esetén az egész ügy leszivároghat hozzád, arról nem is beszélve, hogy ha egy ilyen cégnek dolgozol, akkor nagyon könnyen kiírhatod magad a szakmából, és a hasonló munkahelyekről, még akkor is ha neked nem volt közöd közvetlenül a kérdéses tevékenységhez. 

Fotó: Shutterstock

Az emberek felmondanak és senki nem jön a helyükre? 

Ez a legbiztosabb jele annak, hogy a munkáltatód felesleges kiadásként tekint a munkavállalókra. A vezetés egyik utálatos módszere arra, hogy még több feladatot toljon a dolgozókra, ráadásul ha egyszer bejön nekik, akkor a következő alkalommal is ezzel fognak próbálkozni, egészen addig, amíg tényleg elviselhetetlen mennyiségű nem lesz a munka, vagy amíg csak te maradsz és egyedül végzed több ember munkáját, nyilván egy ember fizetéséért. Ezt ne hagyd, mert jobb nem lesz. 

Folyamatosan bővül a feladataid köre, köszönetet viszont nem kapsz? 

Nem biztos, hogy hosszú távon érdemes olyan cégnél maradni, aki egyre több feladatot delegál mindenféle köszönet nélkül. Hogy elégedett legyél a karriereddel, annak az egyik legfontosabb eleme, hogy elismerjék a kemény munkádat. Ha a főnököd mindezt szavakkal sem tudja elismerni, akkor ott gondok vannak. 

Hiányzik a csapatszellem? 

Ha egy cégben senki nem beszél senkivel, akkor nem igazán felemelő bejárni, és nap mint nap ebben a közegben teljesíteni. A produktivitásod csökken, a rossz hangulat pedig a magánéletedre is rányomja a bélyegét. Sokan nem is gondolják, hogy a jó munkahelyi hangulat nem csak egy üres frázis az álláshirdetésekben. 

Fotó: Shutterstock

Belső harcok és viszályok dúlnak? 

Egy munkahely feszült és ijesztő lesz attól, ha éppen ki akarják egymást csinálni az emberek. Ha éppen nálatok is ez történik, akkor próbálj kimaradni belőle, vagy érdemes lelépni, amíg bele nem vonnak a belső harcba. 

Van értelme a munkádnak?

Nehéz fenntartani a munkakedved, ha úgy érzed semmi értelme nincs annak, amit csinálsz. Ha értelmes munkát végzel, akkor a mindennapi akadályokat is egyszerűbben le tudod győzni, szenvedélyesen tudsz dolgozni, és azt érzed, hogy valami nagyszerűt vittél véghez a munkanapodon. 

Látod a fényt az alagút végén? 

Ha úgy érzed, hogy egy helyben toporog a karriered, egy ideje már nem látod, hogy bármi is változna, nem fejlődsz és nincs sikerélményed, akkor valószínűleg tényleg ideje váltanod. Minél tovább vársz, annál jobban belesüppedsz, és annál nehezebb lesz kilépned belőle. Nem biztos, hogy azonnal megtalálod a számodra legmegfelelőbb helyet, de érdemes keresgélni.

De mielőtt felmondasz, az előtt nézd meg, mire is kell odafigyelned. 

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Juhász Edina
Juhász Edina
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Ez a gyulladás észrevétlenül teszi tönkre a szíved: így előzheted meg

Sokan élnek abban a tévhitben, hogy ha a koleszterinszintjük és a vérnyomásuk rendben van, akkor teljesen védettek a szívinfarktussal szemben. A legfrissebb orvosi kutatások azonban rávilágítottak egy eddig háttérbe szorított, néma gyilkosra: a szervezetben megbúvó krónikus gyulladásra. Ez az alattomos folyamat belülről, észrevétlenül marja meg az erek falát, és úgy teszi instabillá a lerakódásokat, hogy az bármikor hirtelen stroke-hoz vagy szívhalálhoz vezethet – függetlenül attól, hogy mit mutat a koleszterin-laborunk.

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.