Miért ne lehetne gyerekem, ha más a szexuális beállítottságom?

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Itthon sajnos általános az intolerancia a melegekkel szemben, de még a semleges vagy jóindulatú kívülállók köreiben is sok sztereotípia kering. Ezért örültem a két meleg sráccal folytatott nyílt beszélgetésnek olyan témákról, mint kapuzárási pánik, gyerekvállalás. Egyikük 35 éves, és többéves tapasztalattal rendelkezik szociális munkásként, a barátja fiatalabb. X és Y egy friss pár, akik sem a nevüket, sem az arcukat nem szerették volna adni az interjúhoz, de gondolataikat őszintén kiadták. 1. rész.

Az egyik elterjedt vélekedés szerint a melegek gyors egymásutánban cserélgetik partnereiket. Igaz ez?

Fotó: Fernando Otero Perandones

X: A hetero kapcsolatoknál talán jobban jellemző a monogámia, de éppen ezért lehet rugalmasabb egy meleg kapcsolat. Egyfelől el tudják fogadni, hogy mindketten férfiak, ami egy tök más mechanizmus, hiszen a férfiak vadásztípusok. Ezt nem szabad elfelejteni, és éppen ezért tudom jobban elképzelni egy meleg kapcsolatban, hogy elfogadnak ilyen kapuzárási pánikból adódó kalandokat. Nem azt mondom, hogy ez az általános, de talán sokkal könnyebben átvihető. A pasik vadásznak.

Életem során a legerősebb tapasztalat, hogy a melegek nem különböznek a heteroszexuálisoktól. Ha mégis el akarunk indulni egy szálon, akkor beszélhetnénk a kapuzárási pánikról. Számos példát tudnék megnevezni heterok és melegek közül, akik egyszercsak elkezdenek csajozni, pasizni, úgy, hogy közben van párjuk, vagy akár családjuk. Ez szerintem félelemből ered, azzal szembesülünk, hogy vénülünk és nem arról van szó, hogy nem szeretjük a párunkat. Egy egészséges párkapcsolaton belül ez megbeszélhető, elő kell állni vele, hogy figyelj, ki szeretném próbálni magam, flörtölni szeretnék, stb. Vagy csináljuk úgy, hogy a másik ne tudjon róla.

A biológiai óra másképp ketyeg a melegeknél, leszbikusoknál?

Y: A biológiai óra alatt a gyerekvállalás igényét érted? Mert az nem annyira korfüggő. Én inkább úgy osztanám le férfiaknál, hogy van, aki akar gyereket, és van, aki nem. Ismerek egy olyan meleg srácot, aki például egy közös cégben látta a megoldást, gyerek helyett. Olyan, mint amikor egy hetero pár a gyerekkel akarja a kapcsolatot túllendíteni a mélyponton- érvelt, ő inkább egy közös vállalkozást javasolna. Kikerekedett szemmel hallgattam, hiszen én gyerekpárti vagyok. Ha nem is vér szerint, de szeretnék átörökíteni bizonyos dolgokat valakinek.

X: Lehetek őszinte? Sok meleg és sok szakértő nem értene velem egyet, tehát most nem a tudományos maszlag következik, hanem a saját véleményem. Nagyon sok leszbikus ismerősöm is van, és úgy gondolom, rájuk is jellemző az, ami a melegekre általában. Én azt tapasztalom, hogy a homoszexuális emberek túlnyomó része nagyon önző. Pont a napokban beszéltem egy barátnőmmel, aki nemrég “váltott”; heteroból melegre, és mesélte nekem, hogy egyszerűen nem hiszi el, mi megy a leszbikus lányoknál, folyton cserélik a partnereiket. Mondtam neki, hogy de igen, sok ilyen is van. És ez szerintem arról szól, hogy megy a skalpgyűjtés.

A tudományos magyarázata, ha jól tudom az, hogy a homoszexualitás, mint tiltott gyümölcs, vonzó, és ennek van egy érdekes levetülése a szexuális önzésre. Nem a párkapcsolatról beszélek, az más tészta. A csajoknál is ezt látom, hogy szeretnek sokat játszani, mielőtt megállapodnak. Persze tudok olyan leszbikus lányokról is, akik pusztán a gyereknemzés érdekében létesítenek kapcsolatot férfiakkal. Talán mostanában a leggyakoribb az, hogy meleg fiú és egy meleg lány összehoz egy gyereket, majd közösen nevelik, páronként.

Y: Jó, de nincs nagyon más mód. Az örökbefogadás, ugye, nem engedélyezett, van ugye a béranya súlyos összegekért, illetve a közös nevelés.

X: Ismerőseim éppen most fogadnak örökbe egy gyereket Spanyolországban, ott ugyanis engedi ezt az alkotmány. Ez persze nem váltja ki a reprodukciós késztetést, hiszen emberek vagyunk. Én is sokszor elgondolkodom, hogy vajon, hogy nézne ki az én kisfiam, milyen cuki lenne, elvinném focizni vagy csajozni, stb.

Rózsaszín pénz

A melegek vásárlóerejét, és a melegek által igénybevett szolgáltatásokat összefogó üzletágat is jelenti. Az Egyesült Királyságban 6 milliárd font az éves értéke. Külön leszbikusokra vonatkozóan használatos még a kék font elnevezés. A zenei piactól a taxiszolgáltatásokig, vízvezetékszerelőtől étteremig sokféle szolgáltatás számíthat rózsaszínnek. Kritikusok a meleg közösség szegregálását látják a rózsaszín pénzben, de sokan a közösség öntudatát és önállóságát erősítő eszközeként tekintenek rá.

De van itt még egy tényező. Hallottál már a pink pound-ról? Angol bankok külön meleg klienseik számára felállított számláit nevezik így. A melegek ugyanis szeretik a pénzt, mert szeretnek jól élni. Törekszenek arra, hogy minél jobb állásokat keressenek, minél nagyobb fizetéssel. Ehhez hozzátartozik egy kissé költségesebb életstílus is. Persze a meleg kultúrán belül is van sok eltérő szubkultúra, de nagy általánosságban jellemző ez a “fancy” életmód. Ahhoz, hogy így tudjanak élni, pedig sok esetben inkább lemondanak a gyerekről.

Y: Ez fordítva van szerintem, nem lemond a gyerekről azért, hogy így élhessen, hanem Ibizáról kellene lemondania, ha gyereke lenne.

X: És természetesen a rendszer sem olyan, hogy a melegek gyerekvállalását engedélyezné.

Fotó: Amelia Beamish

D: Túl a személyes beállítottságon, mit gondoltok a melegek gyerekvállalása elé gördített akadályokról?

X: Amit most mondani fogok, azért sokan megköveznének: nem vagyok a melegek gyerekvállalásának a híve. Én szerencsés vagyok, egy boldog családba születtem, volt anyukám és apukám, akik haláluk napjáig szerették egymást, és szerintem ennek köszönhetem, hogy van tartásom, és ott tartok, ahol tartok.

Y: Hát, szerintem nem ezen múlik. Én biztos vagyok benne, hogy az államnál jobb szülő lehetnék. Számomra érthetetlen, hogy ha meg van az egzisztenciám, ha átmennék mindazon a szigorú vizsgán, amin amúgy itthon a heteró örökbefogadók is át kell essenek, akkor miért nem fogadhatnék örökbe én is, pusztán mert akármilyen a szexuális beállítottságom?

X: Félreértesz, én csakis a gyerek pszichoszociális fejlődését tartom szem előtt. Akkor engedném meg, hogy egy meleg pár örökbe fogadjon egy gyereket, amikor ő már elég idős ahhoz, hogy erről maga dönthessen. Hiszen a korai fejlődési szakaszban még rengeteget számítanak a szocializációs minták.

Y: Szerintem egy gyereknek elsősorban az kell, hogy szeressék, és gondoskodjanak róla. Csúfolhatják sok mindenért, hogy szemüveges, vagy szeplős. Az számít, ha hazamegy, akkor egy szerető közeg fogadja-e.

X: Az én törvényem szerint azonos nemű párok akkor fogadhatnának örökbe gyereket, ha adottak az anyagi és pszichológiai körülmények, a gyerek túl van az alap fejlődési szakaszon, és belemegy ebbe az úgymond szerződésbe. Természetesen ezt követné egy beszoktatási szakasz, és ennek a végén kimondaná, hogy igen, akarom.

A mai szociokulturális helyzetben ez az egész egyszerűen nem elfogadott dolog sehol a világon, sajnos nem csak Magyarországon. Vannak ebben eltérések, törekvések az elfogadtatásra más helyeken, de azt nem tudom elképzelni, hogy akár 20 év múlva, amikor már itthon nem lesz akkora szám, hogy jé, vannak melegek is, ne okozna traumát egy gyereknek meleg szülőknél felnőni.

Y: Dehát a törvény is tiltja, azaz nem vagyok ebből a szempontból egyenrangú állampolgár. Egy nőt elvehetnék, de azt, akit szeretek, azt nem.

X: Nyilván tiltja a törvény, de ami sokkal rosszabb, hogy a társadalmi normák olyanok, hogy a gyerek nem tudna egészségesen felnőni.

Szombat este folytatjuk.

SzabV
SzabV
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.

Testem

A látványos fogyás rejtett ára: nekik segítenek valójában az új elhízás elleni készítmények

Az új generációs elhízás elleni csodaszerek fenekestül felforgatták a világot: a klinikai tesztek szerint a páciensek könnyedén adják le testsúlyuk több mint 10 százalékát, miközben a szív- és érrendszeri kockázataik is csökkennek. Nem csoda, hogy a közbeszéd ma már egyszerű, gyógyszerrel megoldható problémaként tekint a túlsúlyra. A csillogó sikersztorik mögött azonban felsejlik a rideg valóság: a gyógyszer elhagyása után a kilók és a veszélyes egészségügyi mutatók szinte azonnal visszatérnek a kiindulási pontra.

Testem

Krónikus betegségre utalhat, ha nyáron ilyen az arcbőröd

A nyári napsütésben mindenkinek kipirul kicsit az arca, ám ha a pír tartóssá válik, égő érzéssel párosul, vagy apró hajszálerek, esetleg pattanásszerű göbök jelennek meg az orrodon és az orcádon, annak komoly egészségügyi oka lehet. A rozacea egy krónikus, nem fertőző gyulladásos bőrbetegség, amelynek a legfőbb ellensége éppen a nyári hőség és a napsugárzás. Az UV-sugarak ugyanis nemcsak tágítják az ereket, de szétrombolják a bőr védőrétegét és súlyos gyulladásokat indítanak el.

Offline

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia riviérára, hanem egy cseh erdő mélyén megbúvó, mocsarakból varázsolt luxusbirodalomba utaztak. Marienbad (Mariánské Lázně) az Edward-korabeli építészetével, neobarokk kolonnádjaival és csodatevő forrásaival a világ legbefolyásosabb embereinek lett a menedéke. VII. Edward angol király itt próbált (sikertelenül) lefogyni a tízfogásos vacsorák mellett, miközben a német költőfejedelem, a 74 éves Goethe egy 17 éves fiatal lány miatt veszítette el a fejét, és kért házassági közvetítést a porosz királytól.

Offline

Romulus és Remus legendája: ki alapította valójában Rómát?

Romulus és Remus történetét szinte mindenki ismeri: a két ikertestvért egy nőstényfarkas nevelte fel, majd egyikük megalapította Rómát. A legenda évszázadokon át a város eredettörténetének számított, a történészek szerint azonban a mítosz mögött sokkal összetettebb politikai és hatalmi játszmák húzódtak meg.