Tragikusan alacsony a hazai nyugdíjcélú megtakarítási állomány, amely fő oka, hogy 2011-től kezdődően teljesen önkéntessé vált a nyugdíj-előtakarékosság ˗ írja a Bankmonitor. A számításaik alapján Magyarországon alig a GDP 4,2 százalékát teszik ki a nyugdíjcélú megtakarítások, miközben ez a szám az európai országok körében 12,6 százalék körül van. A lemaradásunk fő oka, hogy 2011-ben gyakorlatilag megszűnt a magánnyugdíj-pénztári pillér, és a nyugdíj-előtakarékosság lényegében önkéntes lett.
Alig van nyugdíj-előtakarékossága a magyaroknak
Az OECD a közelmúltban publikálta a friss adatokat a 2022-es nyugdíjcélú megtakarítások állományáról az egyes országokban, amelyeket a lap összevetett 2022-es GDP-adatokkal. Kiderült, hogy GDP-arányosan melyik országnak mekkora a nyugdíjvagyona. Az északi országok (Dánia, Izland és Hollandia) állnak a legjobban 150-200 százalékkal. Jól teljesít Svédország és az Egyesült Királyság is, náluk a GDP 96 százaléka, illetve 83 százaléka. Európán kívül Kanada (146 százalék), az Egyesült Államok (138 százalék) és Ausztrália (125 százalék) nyugdíjvagyona a legmagasabb.
Az európai országok körében a jellemző (medián) érték 12,6 százalék. Magyarország eléggé rosszul áll, az OECD gyűjtése alapján hazánkban 7,47 milliárd dollárt tett ki a 2022-es nyugdíjvagyon, amely a 178,79 milliárd dolláros GDP-hez viszonyítva alig 4,2 százalék.
Önkéntes megtakarítások
A magyar nyugdíj-előtakarékosságban 2011-ben állt be nagy változás, ekkor minden magánnyugdíj-pénztári tagot visszaléptettek a tisztán állami nyugdíjrendszerbe. A tagság 97 százaléka beletörődött a változásba, mindössze körülbelül 100 ezren nyilatkoztak arról, hogy szeretnének pénztári tagok maradni.
Azonban maradt még lehetőség a nyugdíjaskori megtakarításra, az önkéntes nyugdíjpénztárak (ÖNYP), a nyugdíjbiztosítások és a nyugdíj-előtakarékossági számlák (NYESZ) mostanra együttesen több mint 1,6 millió résztvevőt értek el, akik közül több mint 1 millióan takarékoskodnak rendszeresen.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés