Visszatért a középkorban milliók halálát okozó betegség

GettyImages-1208750591
Olvasási idő kb. 7 perc

A fekete halálként ismert bubópestis újra felütötte a fejét. De vajon mennyire kell aggódni emiatt?

A mikroszkóp alatt nézve a Yersinia pestis nevű baktériumban nincs semmi különös. Rövid, lekerekített végű, rúd alakú formájával nem lóg ki a baktériumok sorából, és viszonylag mozdulatlan helyzetével sem hívja fel magára a figyelmet. Mégis ez a mikroorganizmus felelős azért a betegségért, amely egykor kiirtotta Európa lakosságának egyharmadát, és világszerte milliók halálát okozta.

Ma is velünk van a fekete halál

A betegség manapság már meglehetően ritka mind az Egyesült Államokban, mind Európában, nagyrészt az életmódbeli változásoknak köszönhetően, amelyek megakadályozzák, hogy a bolhák révén a fertőzés az emberre is átterjedjen. Még ha meg is betegít valakit, viszonylag könnyen kezelhető antibiotikumokkal, de a jelek azt mutatják, végérvényesen nem tudunk megszabadulni tőle.

Így riaszd el a rovarokat – a viszketésnél veszélyesebb következménnyel is járhat a csípésÍgy riaszd el a rovarokat – a viszketésnél veszélyesebb következménnyel is járhat a csípés

Néhány, rovarcsípés következtében kialakuló betegséget jól ismerünk, de a jövő egyre több ilyet hozhat – ezért fontos igazán a megelőzés.

Tovább olvasom

Legutóbb egy oregoni férfi kapta el a bubópestist a macskájától.

Paul Norman evolúciós genetikus számára, aki a Colorado Egyetemen kifejezetten a bubópestis kutatásával foglalkozik, nem okozott különösebb meglepetést, hogy a betegség újra felütötte a fejét.

Ez a baktérium felelős a bubópestisért
Ez a baktérium felelős a bubópestisértKateryna Kon/science Photo Libra / Getty Images Hungary

„Még mindig jelen van a vadon élő állatokban, például a mókusokban és prérikutyákban, és még mindig előfordulnak kisebb pestisjárványok az Egyesült Államokban. Évente átlagosan körülbelül 7 esetet jelentenek, bár a halálesetek sokkal ritkábbak: 2002 és 2012 között mindössze 14 esetet regisztráltak. A világ egyes részein, például Madagaszkáron ugyanakkor gyakoribb a betegség” – számolt be a szakember.

Már 200 millió embert ölt meg

A bubópestis évezredek óta sújtja az emberiséget. A betegség jelenlétét megerősítő DNS-bizonyítékokat már 4 ezer éves csontvázakból is kimutatták. Az 1300-as évek elején aztán a baktériumtörzs fekete halálként elhíresülve robbant be Európában. A fertőzés feltehetően a mai Kirgizisztán területén lévő Csuj-völgy körüli falvakbók indult ki, ahol valószínűleg mormotákon élősködő bolhák révén jutott el az emberhez, majd a selyemút kereskedelmi útvonalain keresztül terjedt el kontinensünkön.

Így élhetted túl a fekete halált – járványkezelés a középkorbanÍgy élhetted túl a fekete halált – járványkezelés a középkorban

A középkorban is számos óvintézkedéssel próbálták hátráltatni a járványok terjedését – mit tehettél, ha szeretted volna túlélni a pestist?

Tovább olvasom

Történelmi feljegyzéseken és beszámolókon alapuló becslések szerint a fekete halál az 1300-as évek közepéig 50 millió embert ölt meg.

Az akkori mezőgazdasági tevékenységgel kapcsolatos újabb kutatások azt sugallták, hogy az áldozatok száma nem mindenhol volt olyan drámai: miközben a járvány egyes régiókban komoly pusztítást végzett, addig másokat alig érintett. Az évszázadok során azonban a pestis legalább 200 millió embert ölt meg.

Az emberiség már nagyon régóta küzd a fekete halállal
Az emberiség már nagyon régóta küzd a fekete halállalduncan1890 / Getty Images Hungary

Az immunrendszerünkre is hatással lehetett

Mivel a pestisjárványok katasztrofális következményekkel jártak, a kutatókat régóta foglalkoztatja a kérdés, hogy a betegség maradandó nyomot hagyott-e az emberi immunrendszerben. Az egyik elmélet azt sugallja, hogy a fekete halál 14. századi elterjedtsége elegendő volt ahhoz, hogy megteremtse a természetes szelekció lehetőségét. Néhány túlélő így képes lehetett átörökíteni bizonyos genetikai elváltozásokat a következő generációkra.

„A fekete halál hatalmas nyomást gyakorolt az európai népességre, így bárki, aki a genetikájából adódóan a legkisebb előnyre tett szert, nagyobb valószínűséggel élhette túl” – magyarázta a kutató. De egészen a közelmúltig szinte lehetetlen volt az elhunytakról bármilyen adatot összegyűjteni.

A tömeges temetkezési helyeken talált ősi pestisáldozatok csontvázaiból származó DNS szekvenálása nagy kihívást jelent a tudósok számára, akiknek gyakran apró DNS-töredékekkel kell dolgozniuk, amelyek közül sok erősen szennyezett.

Feltevések szerint ugyanis a DNS nagy része valójában a talajból vagy baktériumokból származik, amelyek az ember halála után behatolnak a csontozatba. A szakértők azonban találtak egy csontvázat – pontosabban annak labyrinthus osseus néven ismert, belső fülben lévő csontját, amelyben a test egyik legsűrűbb pontjaként változatlan formában maradt meg az emberi DNS.

Az emberi DNS-re is rányomta a bélyegét
Az emberi DNS-re is rányomta a bélyegétAdam Gault / Getty Images Hungary

A génjeinkben van a kulcs

Az úgynevezett humán leukocita antigének (HLA) fontos szerepet játszanak az immunválasz koordinálásában. Egy nemrégiben készült tanulmány kimutatta, hogy néhány ember, aki tünetmentes maradt a Covid–19-járvány idején, rendelkezett bizonyos HLA-variánsokkal, amelyek természetes védelmet jelentettek a vírussal szemben.

„A HLA gének szerepe az, hogy azonosítsák az idegen kórokozókat a szervezetben, és utasítsák az immunrendszert a fertőzött sejtek felkutatására és elpusztítására” – emelte ki Paul Norman.

Ezeknek a géneknek bizonyos ritka változatai segíthettek az embereknek túlélni a világjárványokat.

2021-ben Norman és kollégái bebizonyították, hogy a HLA-variánsok valószínűleg szerepet játszanak abban, hogy ki élte túl a középkori pestisjárványt. A kutatók azután tették ezt a megállapítást, hogy megvizsgálták a pestis áldozatainak 16. századi tömegsírját a németországi Ellwangen városában, ahol 36 csontváz genomját szekvenálták. Amikor aztán összehasonlították őket a város mai lakóinak DNS-ével, úgy találták, hogy finom különbségek vannak különböző HLA-génjeikben. Őseiket valószínűleg ez az eltérés tehette képessé a pestissel szembeni ellenállásra.

Egyes emberek a koronavírussal szemben is hasonló védelmet szerezhettek
Egyes emberek a koronavírussal szemben is hasonló védelmet szerezhettekJuanmonino / Getty Images Hungary

Két évvel ezelőtt egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy a fekete halál hogyan befolyásolhatta az emberi immunitást. Ennek érdekében mintegy 500, londoni és dániai temetőkben nyugvó ember csontvázából vettek mintákat, akik a 14. század előtt, alatt és után haltak meg a világjárványban.

A tanulmány kimutatta, hogy azok, akik az ERAP2 gén egy bizonyos változatát hordozták, kétszer nagyobb valószínűséggel élték túl a fekete halált.

Ez a gén arról ismert, hogy olyan fehérjéket kódol, amelyek segítik az emberi immunsejteket a Yersinia pestis és más kórokozók elleni küzdelemben. A kutatók előtt azonban továbbra is nyitott kérdés, hogy más betegségek – mint a himlő, amely még a pestisnél is tartósabb és virulensebb, és sok száz millió halált okozott – nagyobb hatással lehettek-e a modern kori ember immunrendszerének kialakulására.

Arról, hogy minként is terjedt el a fekete himlő, és hogyan lettünk képesek védekezni ellene, alábbi cikkünkben olvashatsz. 

A fejőnőknek és a teheneknek köszönhetjük az első oltástA fejőnőknek és a teheneknek köszönhetjük az első oltást

Kutyaharapást szőrével: a népi bölcsesség tudományosan is igazolódott, legalábbis az első védőoltás kifejlesztése során.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • életem
Ezért hág meg a kutya tárgyakat vagy az emberek lábát
Ezért hág meg a kutya tárgyakat vagy az emberek lábát

A jelenségre meglepő a magyarázat, korántsem olyan nyilvánvaló, mint sokan hiszik.

április 17., 16:45

  • Édes otthon
A vécén keresztül lepik el a lakásokat a patkányok ebben a magyar városban
A vécén keresztül lepik el a lakásokat a patkányok ebben a magyar városban

Patkányürülék, rágásnyomok és élő állatok a lakásokban. Rémálommá vált az élet a magyar városban.

április 17., 13:35

  • életem
Korlátozzák a temetkezést, májustól csak ezekben az időszakokban van rá lehetőség
Korlátozzák a temetkezést, májustól csak ezekben az időszakokban van rá lehetőség

Hamarosan változnak a temetkezésre vonatkozó lehetőségek az ország több pontján.

április 17., 12:10

  • Offline
Ma már nem tűnik túl profinak a Spice Girls első tévés fellépése
Ma már nem tűnik túl profinak a Spice Girls első tévés fellépése

Rövid volt a Spice Girls élete, de annál nagyobb nyomot hagyott mindenkiben.

április 17., 15:10

  • világom
Szigorú szabályokat vezet be az EU: így változtatják meg a ruhákat
Szigorú szabályokat vezet be az EU: így változtatják meg a ruhákat

Számos terméknél, köztük a ruháknál és a bútoroknál is új tervezési szabályokat vezetnek be.

április 17., 14:36

  • életem
Már évtizedekkel ezelőtt beszélt Gobbi Hilda a felgyorsult élet veszélyeiről
Már évtizedekkel ezelőtt beszélt Gobbi Hilda a felgyorsult élet veszélyeiről

A szociális érzékenységéről is híres Gobbi Hilda a technika fejlődésében és életritmusunk felgyosulásában komoly veszélyeket sejtett.

április 17., 16:00

  • világom
Szendvicset sem vihetsz magaddal, ha ebbe az országba utazol: komoly oka van
Szendvicset sem vihetsz magaddal, ha ebbe az országba utazol: komoly oka van

Semmilyen sajt vagy hús nem lehet annál, aki ide utazik, a szendvicset is elveszik és megsemmisítik.

április 17., 12:40

  • Mindennapi
Kiderült, melyik volt Ferenc pápa kedvenc vicce a magyarokról
Kiderült, melyik volt Ferenc pápa kedvenc vicce a magyarokról

Ferenc pápa magyarokról elsütött viccén mindenki jót derült.

29 perce

  • lájfhekk
Több helyen forgalomkorlátozás lesz a napokban: erre figyelj
Több helyen forgalomkorlátozás lesz a napokban: erre figyelj

A következő napok közlekedése a megszokottól eltér majd, érdemes figyelmi, hol milyen módosítások lesznek.

április 17., 17:30

  • életem
Tényleg pukiznak a macskák?
Tényleg pukiznak a macskák?

A kutyákkal és az emberekkel kapcsolatosan lehetnek bőven tapasztalataink, vajon a macskákkal mi a helyzet?

április 17., 14:00

  • Testem
Fogyás helyett súlygyarapodást okozhat ez az édesítőszer
Fogyás helyett súlygyarapodást okozhat ez az édesítőszer

Hiába kalóriamentes ez az édesítőszer, becsapja az agyat, ami miatt megnő az étvágy.

április 17., 06:30

  • Offline
Pofonegyszerű matekkvíz: a 10 pont kötelező!
Pofonegyszerű matekkvíz: a 10 pont kötelező!

Nem lesz nehéz ez a matekkvíz: lássuk, számodra mennyire könnyű!

április 17., 06:46

  • világom
Egyetlen éjszaka 50 napig tarthat ebben a kis faluban
Egyetlen éjszaka 50 napig tarthat ebben a kis faluban

Ebben az aprócska faluban nem csak a hideg nehezíti az emberek életét, de a hosszú sötétség vagy éppen a folytonos világosság is.

április 18., 06:30

  • világom
Történelmi pillanat: élet nyomaira bukkantak egy távoli bolygón
Történelmi pillanat: élet nyomaira bukkantak egy távoli bolygón

Minden jel arra utal, hogy élet lehet a távoli égitesten.

április 17., 10:36

  • világom
Belépőjegyet kell venned, ha ebbe a városba utazol: péntektől új szabály is él
Belépőjegyet kell venned, ha ebbe a városba utazol: péntektől új szabály is él

Kiterjesztik a belépődíjas napokat, aki pedig későn vesz jegyet, kétszeres árat fizet.

április 17., 11:40

  • Testem
Ha ezt a 3 dolgot megteszed, a rák esélye 60 százalékkal csökken
Ha ezt a 3 dolgot megteszed, a rák esélye 60 százalékkal csökken

A rák esélyének drasztikus csökkentéséhez csupán ennyi kell egy kutatás szerint.

április 18., 06:00

  • Testem
Már hazánkban is terjed az új vírus, ötszörösére nőtt a fertőzöttek száma 5 év alatt
Már hazánkban is terjed az új vírus, ötszörösére nőtt a fertőzöttek száma 5 év alatt

Kutyák terjeszthetik az emberre is veszélyes, új vírust.

április 17., 11:10

  • Mindennapi
Hidegfront vet véget az egynapos nyárnak: ekkor érkezik
Hidegfront vet véget az egynapos nyárnak: ekkor érkezik

Zivatarokkal köszönt be a nyári meleg után a hidegfront.

április 17., 06:00

  • világom
Egy patkányon múlt az emberek élete: bombákat keresett Kambodzsában
Egy patkányon múlt az emberek élete: bombákat keresett Kambodzsában

Több mint 100 bombát szimatolt ki a keresőpatkány egy furcsa szerkezettel a hátán, így megóvva emberek tömegeinek életét.

április 17., 18:30

  • Offline
Tífuszos Mary egymaga több járványt is okozott, rendőrök kényszerítették karanténba
Tífuszos Mary egymaga több járványt is okozott, rendőrök kényszerítették karanténba

A tífuszjárvány okozója a barackos fagyijáról volt híres.

április 17., 19:30

  • világom
Panaszkodtak a rabok a szigorú szabályokra, enyhítették az ellenőrzést a börtönben
Panaszkodtak a rabok a szigorú szabályokra, enyhítették az ellenőrzést a börtönben

A legveszélyesebb rabokra érvényes szabályokon enyhítettek, a börtönőrök felháborodtak a döntésen.

április 17., 08:36

  • világom
Ezt a rejtélyes vonalat semelyik állat nem lépi át: a madarak és a halak is ritkán mennek keresztül rajta
Ezt a rejtélyes vonalat semelyik állat nem lépi át: a madarak és a halak is ritkán mennek keresztül rajta

Az állatok jobban tudják, mi ez a rejtélyes vonal, de sosem lépik át.

április 17., 07:00

  • Édes otthon
Még mindig DDT-vel szennyezett levegőt szívunk be, hiába tiltották be évtizedekkel ezelőtt
Még mindig DDT-vel szennyezett levegőt szívunk be, hiába tiltották be évtizedekkel ezelőtt

Az otthoni levegő szennyezettsége komoly gondokat okozhat.

április 17., 07:26

  • Offline
Ezer éve élnek szerzetesek ezen a magyar vidéken
Ezer éve élnek szerzetesek ezen a magyar vidéken

A szerzetesek lakta magyar vidék 1996-ban került a világ legértékesebb helyeinek listájára.

április 17., 08:20

  • világom
28 óra alatt épül fel egy tízemeletes ház: ez még kínai tempónak is gyors
28 óra alatt épül fel egy tízemeletes ház: ez még kínai tempónak is gyors

A panellprogram sem volt teljesen más mint ez, csak hetek helyett itt órák is elegendők egy tízemeletes ház felhúzásához.

április 17., 08:06

  • Édes otthon
Teljesen átalakult, ahogyan és ahol dolgozunk: ezt várja mindenki ma egy irodától
Teljesen átalakult, ahogyan és ahol dolgozunk: ezt várja mindenki ma egy irodától

A jövő irodáiról hamarosan minden kiderül.

április 17., 08:50

  • életem
Elvágták a villanypásztort, hogy kiszabadítsák a fertőzött teheneket
Elvágták a villanypásztort, hogy kiszabadítsák a fertőzött teheneket

Elvágták a villanypásztort, szabadon jártak a fertőzött telep tehenei.

április 17., 09:06

  • Mindennapi
Fontos bejelentést tett a MÁV
Fontos bejelentést tett a MÁV

Többletkapacitással igyekszik a MÁV kiszolgálni az ünnepekben megemelkedő utasmennyiség igényeit.

április 17., 07:46

  • Mindennapi
Több kórház működési rendje változik a húsvéti hosszú hétvégén
Több kórház működési rendje változik a húsvéti hosszú hétvégén

Fontos tájékoztatást tettek közzé, több egészségügyi intézményben változik a látogatási rend a hosszú hétvége miatt.

április 17., 09:36

  • életem
Fontos levelet kapsz a Facebooktól: semmiképp se töröld!
Fontos levelet kapsz a Facebooktól: semmiképp se töröld!

Ha a Facebook újításaihoz nem járulsz hozzá, a levélben lesz a megoldás.

április 17., 10:06

Érdekességek