A legrosszabb tulajdonságoddal függ össze, mikor fekszel le aludni

Pásztor Liliána
GettyImages-820816748
Olvasási idő kb. 3 perc

Az éjjeli bagoly életmód és a halogatás közötti kapcsolatot egyre többen kutatják, hiszen az éjszakába nyúló tevékenységek és a határidők tologatása sokak életét nehezíti meg, és az alvásra is komoly hatással van. Vajon a biológiai óra befolyásolhatja a cselekvéskészséget? Vagy a halogatás inkább tulajdonság, mintsem genetikai adottság?

Az emberek egy része képes hajnalban kelni, frissen kezdve a napot, míg mások csak az esti órákban érzik magukat igazán energikusnak. Az utóbbi csoport, akiket gyakran neveznek éjjeli baglyoknak, hajlamos lehet arra, hogy az éjszakai órákba nyúlóan dolgozzon vagy szórakozzon. Ugyanakkor ez az életmód gyakran egybefonódik a halogatással, ami komoly kihívásokat jelenthet a mindennapokban.

Így függ össze az alvással a halogatás tulajdonsága

A cirkadián ritmus, vagyis az emberi test belső órája meghatározza, mikor érezzük magunkat ébernek vagy fáradtaknak. Az éjjeli baglyok biológiai órája azonban későbbre van állítva, mint a korán kelő pacsirtáké, és ez a belső ritmus nagyban befolyásolja nappali teljesítőképességüket. A kutatások szerint az éjjeli baglyoknál nagyobb valószínűséggel alakul ki halogató magatartás, mivel általában hajlamosabbak a stresszre és a környezetük elvárásaira adott impulzív reakciókra.

A mentális állapotunk befolyásolja a bioritmusunkat
A mentális állapotunk befolyásolja a bioritmusunkatWikipedia

Azonban a halogatás nem kizárólag a biológiai tényezőkől függ. A pszichológia szerint halogatás gyakran összefügg az önbizalomhiánnyal, a tökéletességre való törekvéssel és azzal a belső feszültséggel, amelyet a feladat nagysága okoz. Az éjjeli baglyok éjszakába nyúló tevékenységei lehetőséget adnak arra, hogy tovább halogassák a kellemetlen vagy nehezebb feladatokat, így teljes mértékben felborítva természetes bioritmusukat.

Az éjjeli munka hatásai

Az éjszakai aktívitás és a halogatás közötti kapcsolat negatív spirált hozhat létre. Azok, akik gyakran dolgoznak vagy tanulnak éjjel, nagyobb valószínűséggel élnek át alváshiányt, ami csökkenti a nappali órákban a koncentrációt és a produktivitást. Ez oda vezethet, hogy a feladatok ismét halasztásra kerülnek, ami további stresszt és frusztrációt okoz. Ebből az "ördögi körből" nehéz kiutat találni, így ha megszűnik a stresszforrás, már szinte személyiségjegyként funkcionál az érintetteknél az éjszakai bagoly üzemmód.

Megoldási stratégiák

  1. Időmenedzsment fejlesztése: Az óránkénti feladattervezés és a prioritások megállapítása segíthet visszaszorítani a halogatást.
  2. Rendszeres alvás: Az alvásritmus stabilizálása növelheti az energiaszintet, ezáltal könnyebben kezdhetők meg a halogatott feladatok.
  3. Pszichológiai támogatás: Az önbizalom fejlesztése és a stresszkezelési technikák megtanulása jelentősen csökkentheti a halogatásra való hajlamot.

Összességében elmondható, hogy az éjjeli bagolyság és a halogatás közötti kapcsolat komplex probléma, amelyre nincs egyszerű válasz. A megoldás azonban a tudatos életmódváltásban rejlik, amelyben az önkontroll és a kiegyensúlyozott napirend kulcsfontosságú szerepet játszanak. 

Kíváncsi vagy, hogy a finnek milyen trükköt alkalmaznak a szuper alvásért? Akkor olvasd el ezt a cikkünket is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek