A szakirodalomban érzelmi manipulációnak nevezik azt, amikor valaki félelmet, bűntudatot, nyomást, elhallgatást vagy a valóság eltorzítását használja arra, hogy hatást gyakoroljon a másik gondolataira, érzéseire vagy döntéseire. A legtöbbször nem feltétlenül a hangos veszekedések mérgezik leginkább a hosszú távú kapcsolatokat.
Ebben a cikkben azt járjuk körbe, melyek azok a jelek, amelyek arra utalhatnak, hogy a párod manipulál téged. Szirtes Lili tanácsadó szakpszichológus, A bántalmazó árnyékában című könyv szerzője pedig abban segít, hogy miért nehéz felismerni ezeket a párkapcsolati mintákat, ha mi magunk is érintettek vagyunk, és mit tehetünk ilyen esetben.
Nem feltétlenül ordít az, aki kontrollálni akar
Egy házasságban természetes, hogy vannak nehéz időszakok. Manipulációról akkor érdemes beszélni, ha bizonyos minták visszatérően jelen vannak, és te közben egyre gyakrabban érzed magad bizonytalannak, szorongónak vagy hibásnak olyan helyzetekben is, amelyekben korábban tisztán láttál.

Milyen eszközöket használ az, aki manipulálni akar?
1. Eléri, hogy kételkedj a saját valóságodban
Az egyik legismertebb formája a manipulációnak az, amikor a másik fél tagad, elferdít vagy lekicsinyel dolgokat. A beszélgetésekben elhangozhat például, hogy „túl érzékeny vagy”, „ezt csak beképzeled”, vagy „nem is így történt”.
A probléma természetesen nem az, ha két ember máshogy emlékszik egy vitára. Az viszont red flag lehet, ha a másik rendszeresen úgy keretezi a helyzeteket, hogy a végén te érzed magad zavarodottnak, alkalmatlannak, túl érzékenynek.
2. Nem mondja ki, mi baja, de büntet
A passzív-agresszív viselkedés sokszor nem látványos. Sóhajok, sértett csendek, gúnyos megjegyzések jellemezhetik. Az ilyen szituációkban sokszor a másik nem mondja ki egyenesen, mire van szüksége, mégis úgy viselkedik, hogy neked kelljen kitalálnod, mit rontottál el. Ez hosszú távon bizonytalanná tesz, mert nem egy tiszta konfliktusban vagy, hanem állandó találgatásban.

A Google új funkciója segítségével beállítható, hogy milyen oldalak jelenjenek meg a keresési eredmények között. Ha nem akarsz lemaradni cikkeinkről, kattints erre a linkre. Utána csak annyi a dolgod, hogy bepipáld a Dívány neve mellett megjelenő kis négyzetet – ahogy a képen látod.
Ha mindent jól csináltál, a „Saját források” felirat mellett látható lenyíló listában látnod kell a Díványt. Ezzel kész is vagy.
3. Hazudik, túloz, majd rádtolja a felelősséget
Manipulatív helyzetekben gyakori, hogy a másik nem vállalja a felelősséget. Szépít, tagad, eltúloz dolgokat, vagy úgy adja elő a történteket, mintha mindenért te lennél felelős. Fontos különbséget tenni egy hétköznapi mentegetőzés és egy visszatérő minta között. Ha minden vita végén te kérsz bocsánatot, miközben belül nem érted, pontosan mit tettél, az nem egy egyszeri kommunikációs zavar.
4. Egyszer fent, máskor lent
Egy kapcsolat elején mindenkinek jólesik, ha kiemelt figyelmet kap. Az azonban intő jel lehet, ha a rajongást egyik napról a másikra látványos távolságtartás, bántó megjegyzések vagy szeretetmegvonás váltja fel. Ha egyszer te vagy a legfontosabb ember a világon, máskor alig kapsz figyelmet vagy megbecsülést, akkor lehetséges, hogy kontroll alatt tartanak azáltal, hogy alkalmazkodsz a hullámvasúthoz hasonlító helyzethez.
5. Fenyegetéssel vagy nyomással vesz rá valamire
Fenyegetéssel is lehet irányítani a másikat. Van, aki azzal próbál nyomást gyakorolni, hogy elhagy, ha nem úgy történnek a dolgok, ahogyan szeretné. Ennél is súlyosabb, amikor valaki azzal fenyegetőzik, hogy kárt tesz magában. Ilyenkor szakemberre, krízishelyzetben pedig azonnali segítségre van szükség úgy, hogy közben a saját biztonságodat sem szabad háttérbe tolni.
6. Csenddel büntet
A csend önmagában nem manipuláció, hiszen mindenkinek szüksége lehet időre, hogy lehiggadjon, átértékelje a szituációt. Más a helyzet, ha a hallgatás büntetéssé válik. Ha a másik addig vonja meg a beszélgetést, a szeretetet, az információt vagy az intimitást, amíg te nem engedsz, nem kérsz bocsánatot, vagy nem vállalsz magadra olyasmit is, ami nem a te felelősséged, az már kontrolláló eszközzé válhat.
7. Elszigetel a barátaidtól és a családodtól
Különösen veszélyes jel, ha a partnered lassan leválaszt azokról, akikhez korábban bizalommal fordultál. Ez nem mindig nyílt tiltással kezdődik. Lehet, hogy csak rosszallóan néz, amikor találkoznál valakivel, megsértődik, ha a családoddal beszélsz, vagy azt érezteti veled, hogy a hozzád közel állók úgysem értenek meg igazán, csak kizárólag ő. Lássuk, mit tanácsol a szakember ilyen helyzetben.
Lili, mit gondolsz tanácsadó szakpszichológusként, miért nehéz felismerni az ilyen párkapcsolati mintákat, ha szereplői vagyunk?
A kérdést egyaránt vizsgálhatjuk a manipulációval élő és a manipulációt elszenvedő fél nézőpontjából. A domináns partner a hatalmát a kontrollgyakorláson és a másik önértékelésének gyengítésén keresztül erősíti meg. Neki az az érdeke, hogy ez az aránytalanság kettejük között fennmaradjon. Az ő valóságérzékelése is torzít, hiszen mindent azon keresztül szemlél és magyaráz, ami ezt az érdeket szolgálja.
![]()
Ő nem fogja ezt párkapcsolati mintázatként elkönyvelni, mert akkor reflektálnia kellene arra, hogy bántja a másikat, és ő ezt messzemenőkig tagadni fogja és a másikra hárítani a felelősséget.
Ha engedne a kontrollon, az számára mély fenyegetést jelentene, sebezhetővé tenné.
A manipulációt elszenvedő fél épp amiatt lát rá nehezen arra, hogy manipulálja a másik, mert önmagába és józan eszébe vetett hitét módszeresen leépítette az átélt érzelmi bántalmazás, így előbb fogja magában keresni a hibát, mint magyarázatot kérni a párjától. És lehet, hogy már annyiszor próbálta innen is, onnan is változásra bírni a másikat hasztalanul, hogy egy ponton túl feleslegesnek érezné, úgyis zárt ajtón kopogtatna vagy még rosszabb, ezért is ő lenne elővéve.

A manipulációs stratégiák egy másik oldala, hogy jellemzően bizonyos időközönként mézeshetek, nyugalmi időszakok váltják a bántást. Ez pedig elülteti annak a reményét a partnerben, hogy onnantól jobbra fordulnak a dolgok. A manipulatív viselkedést követő engesztelés és gyengédség pedig kialakít egy erős függőségi viszonyt az elszenvedőben, ami igencsak megnehezíti, hogy felismerje a párkapcsolati mintát.
És mit tehet az olvasó, ha magára ismert a cikkben?
Nem mindegy, honnan indulunk, hogy van-e esély a kapcsolat megmentésére vagy nem marad más, mint a menekülés. Az első esetben mindkét félnek belátással kell lennie a történtekre vonatkozólag, ami akkor, ha már évek teltek el ebben a dinamikában, nem kis kihívás. Ha a pár mindkét tagja hajlandó a másik szemszögéből is vizsgálni a viszonyukat, akkor érdemes a következő lépésben párterápiás segítséget igénybe venni.
A második esetben épp az történik, hogy a kontrollt gyakorló félnek esze ágában sincs egyenrangúságra törekedni, és ha a másik kifejezné ebbéli igényét, ő még durvább módszerekhez folyamodna, hogy megszilárdítsa a hatalmát. Ez egy tipikus bántalmazói dinamika.
![]()
A manipulációnak kitett félnek fontos átgondolnia, kik azok az emberek, akiknek a társaságában biztonságban érzi magát,
kik azok, akik vissza tudják neki tükrözni az objektív igazságot, honnan tud akár gyakorlati segítséget is kapni, például van-e hova mennie a gyerekekkel, ha a férj erőszakosabb lenne. A terápiás önismeret fontos mankó, támogatja egyrészt a kapcsolat elgyászolását, ha az megszakadna, és segít az érintettnek abban, hogy újra kapcsolódni tudjon saját belső hangjával és visszavegye az irányítást saját élete felett.
Kapcsolódó cikkünkben a nagy manipulátorok trükkjeiről olvashatsz.
























