„Az anorexiából lelkileg teljesen kigyógyulni talán nem is lehet” – egykori anorexiás meséli el történetét

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Zsófi a középiskola első évében nem hozta azokat az eredményeket, amiket magától megszokott, így a következőt sokkal komolyabban akarta venni, s közben már nyáron enyhe fogyókúrába kezdett 55 kilós testsúllyal. A fogyás jól sikerült, a szeptemberi iskolakezdésre az átalakulás döbbenetes volt: új hajszín, 40 kilogramm. A Dívány olvasóinak arról mesél most 3 év távlatából, hogy az anorexiából fizikailag ki lehet gyógyulni, de lelkileg és teljes mértékben talán soha.

A fiatal lány ma csilingelő hangon és korát meghazudtoló tisztánlátással, érettséggel és nyíltsággal beszél élete legnehezebb évéről és az azóta benne zajló folyamatokról. Kiegyensúlyozottnak tűnik magabiztossága, ahogy jelenleg ideális 48-50 kilós testsúlya is, helyzetértékelése megrázóan reális. A Dívány olvasói az elsők a nyilvánosság előtt, akik okulásként megismerhetik történetét, de kortárs csoportjaival is fontosnak tartotta megosztani érzéseit még a legnehezebb időkben is, mert érzékeny arra, hogy ezzel, ha tud, másokon is segítsen.

A folytatásban Zsófi vallomását olvashatjuk:

A kezdetek, melyek anorexiáig vezettek

„55-56 kiló voltam 17 évesen, és egy kicsit fogyni szerettem volna. Sosem voltam sem nagyon vékony, sem kövér, így először úgy gondoltam, elég lesz csak a vacsorát elhagynom. Aztán amint kis látszata lett a fogyókúrának, jöttek a pozitív visszajelzések, ami nagyon motivált. Egyre kevesebbet kezdtem enni” – meséli Zsófi az első pillanatokat, amik ráállították egy nagyon rögös és kétes kimenetelű útra. „Közben az iskolai teljesítési kényszer is erős volt bennem, így arra is próbáltam figyelni, s az otthoni szobabiciklinkre is naponta kezdtem felülni egy-egy órára tekerni.”

A méricskélés rabjává válik az ember
Fotó: Natalia Kopyltsova / Getty Images Hungary

Hamar jöttek a számok, ment a fogyás

„Májustól júliusig, ahogy észleltem, milyen látványos eredményt tudok elérni, borzasztóan boldog voltam, s egyre többre vágytam, elkapott a gépszíj” – vallja be Zsófi. „Nyár óta hashajtót szedtem, rendszeresen hánytattam magam, és napi 300 kalória táplálékbevitelre álltam rá, amihez akkor már 2-3 órát edzettem naponta” – folytatja a ma húszas évei legelején járó lány.

„Lassan mindent csak a számok kezdtek uralni, és az irányított, hogy reggel mit mutatott a mérleg.

Arra is rájöttem, hogy még a nagyobb mennyiségű vízivás is meglátszik a súlyomon, nemhogy egy narancslé. Így lassan a vizet is elkezdtem mellőzni. Az anyagcserém gyakorlatilag leállt, a menstruációm elmaradt, szeptember közepére 38,5 kiló voltam, és a pulzusom volt, hogy mindössze 40” – osztja meg velünk őszintén Zsófi a megdöbbentő részleteket.

A ma már csak egykori anorexiás lány jelenleg 48-50 kiló
Fotó: Bsip / Getty Images Hungary

Az egykori anorexiás lány felismerései

Mostanra Zsófi is kívülről tud látni bizonyos momentumokat, és érzi, mit élhetett át a környezete. „A szeptemberi belépésem az iskolába, így utólag belegondolva, elég hatásosra sikerült. Teljesen más hajszínnel, hogy semmiben ne hasonlítsak a régi énemhez, és nagyjából 40 kilósra fogyva. Kicsit magam is kezdtem megijedni, bár hízni nem akartam, a fogyás boldoggá tett. De a környezetemen érzékeltem, hogy a reakcióik nagyon erősek, szüleim aggódnak, feszültek” – ismerte fel legalább ezt Zsófi annak idején.

„A pszichológus családterápiát javasolt, mondván, a környezetben kell keresni a kiváltó okot, és onnan is kell gyökerestől elkezdeni kiirtani azt, együttműködésre jutva. Anyuék viszont sosem voltak pszichológushoz járó emberek, általában elzárkóznak ettől a felfogástól, s nem szeretnek idegenekkel beszélni a gondjainkról, ahogy különösebben én sem éreztem jól magam, sem ebben a helyzetben sem a jelenlétükben” – mondja őszintén Zsófi. „Váltottunk. 

A következő pszichológus pszichiáterhez küldött, de mire hozzá kerültem, már egészen összeszedtem magam, 43-44 kiló lehettem.

Nagyon erősen hatott rám, amikor azt mondta: »tedd össze a két kezed, hogy még életben vagy!« – közölte, hogy a 40-es pulzus már bőven súlyos kórházi állapot.

A kiútkeresés így zajlott

Zsófi nem csak a fogyásban, az iskolában is maximalista lett, nem akart a suliból hiányozni, nehogy évismétlés legyen belőle. „Erőnek erejével igyekeztem mindent megtenni, amit a pszichiáter kért: étkezési naplót írtam és vérnyomást mértem napi 3-szor, valamint rendszeresen jártam súlymérésre, s közben már november közepét-december elejét írtunk.”

Zsófi családjában nem a családterápia volt a hatékony megoldás
Fotó: Vladimir Vladimirov / Getty Images Hungary

Ilyen belülről a testképzavar

Az anorexiában szenvedők folyamatosan fogyni szeretnének, mert kövérnek látjuk magunkat. De Zsófi azt mondja, nagyon nehéz pontosan leírni, mit is érez ilyenkor az ember. Hogy megértsük, elmesél egy példát is: „Egy buliban, 40 kilósan panaszkodni kezdtem a súlyomra, hogy milyen kövér vagyok. Erre egy teljesen normális testalkatú lány beavatkozott a beszélgetésbe, s így szólt: »Te jó ég! Ha te magad kövérnek látod, akkor engem milyennek látsz?« De ez nem így működik” – mondja Zsófi. „Én azt a nálam sokkal súlyosabb illetőt nagyon is csinosnak láttam, és szívesen lettem volna a testében.

Idézőjel ikon

Az ember csak saját magát érzi túlsúlyosnak.

De az is lehet, olyannak látjuk magunkat, amilyenek vagyunk, csak arról azt hisszük, hogy az kövér. Az anorexiásoknál a súlygyarapodás mindent irányító félsz, és sosem elégednek meg a külsejükkel, sosem akarnak leállni” – teszi hozzá tapasztalatból.

Az úgynevezett kalóriadeficit

„Szerettem anyukámmal vásárolni járni, de mindennek azonnal rögeszmésen a kalóriatartalmát kezdtem nézni. Most egészséges fejjel belegondolok, és nem is értem, mit csináltam, bolyongtam a csokik között, és néztem a kalória-, a cukor- és a zsírtartalmát, és fejből tudtam az értékeket. A telefonom jegyzetébe felírtam a péksüteményekét és a mekis kaja tápértékeit. Voltak úgymond mumuskajáim. Az ősellenség a gyorskaja és a péksütik, a banán és a majonéz volt. Állandóan az ételre gondoltam, de az okozott boldogságot, ha meg tudtam állni, és nem ettem” – próbálja megértetni akkori lelkiállapotát a húszas évei elején járó lány. „A kalóriaszámlálósdi akkor kezdődött, amikor valamicskét már ettem, de még azt is kiszámoltam, hány kalória van annyi olajban, amit a tükörtojás alá öntök: kiöntöttem külön egy kis tálkába azt a néhány cseppet, kimértem külön, leosztottam a literből, és kiszámoltam, hány kalória.”

A gyógyulás során már a gyarapodásért áll az ember a mérlegre, de ez nehezen jön el
Fotó: Bsip / Getty Images Hungary

A gyógyulást az új év hozta

Zsófi január-februárban kezdte visszanyerni a régi súlyát, amitől viszont depressziós lett. Pufinak látszott a vizesedéstől, ami csak később állt helyre. Összesen 8 hónap kimaradás után jött vissza a menstruációja, pszichiáterhez február óta nem járt, s fizikailag márciusban gyakorlatilag gyógyultnak tekintette magát. De Zsófi úgy véli, lelkileg a mai napig nem mondhatja, hogy kigyógyult, pedig mindennek 3 éve.

„A visszaesés veszélye mindig ott lebeg a fejem fölött, a mai napig tudok halálközeli állapotot érezni, ha csak egy kisebb lelki atrocitás ér, akkor úgy döntök, hogy nem eszem, s akkor 2 hét alatt lefogyok 5-6 kilót. Vagy egyszerűen csak jön egy koplalós vagy hánytatós időszak” – vallja be nyíltan. „Most is egy ilyenen vagyok éppen túl, s mivel a mai napig vannak gyenge pillanataim, azt merem csak mondani, hogy 80 százalékig gyógyultam meg, pedig a súlyom most ideális 48-50 kiló.”

„A fizikai gyógyulás nem egyezik a lelkivel. A fizikai nehezebb, de a lelki teljes mértékben szinte lehetetlen.”

A köszönet hangján

„A szüleim és a családom nagyon türelmesek voltak, de mellettük a legnagyobb motiváció az ofőm volt. Egy napon azt mondta: »kössünk alkut! Amint eléred a 48 kilót, elmegyünk együtt sütizni.« Azt sem tudtam, hová legyek a boldogságtól, hogy ezt felajánlotta, bár eszem ágában sem volt 48 kilóra felhízni. Februárban elértem, és tényleg elmentünk. Nagyon sokat jelentett nekem.”

Enterol

Készülj tudatosan a nyaralásra!

Az Enterol alkalmazható az utazással összefüggő, fertőzéses eredetű hasmenés megelőző kezelésére is. Az Enterol alkalmazását 5 nappal az utazás előtt már érdemes megkezdeni és az utazás teljes
időtartama alatt folytatni.
Te már becsomagoltad?

Enterol – A tudatos probiotikumválasztás.

hirdetés

Advertisement
Molnár-Zolnay Fruzsina
Molnár-Zolnay Fruzsina
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.

Testem

A látványos fogyás rejtett ára: nekik segítenek valójában az új elhízás elleni készítmények

Az új generációs elhízás elleni csodaszerek fenekestül felforgatták a világot: a klinikai tesztek szerint a páciensek könnyedén adják le testsúlyuk több mint 10 százalékát, miközben a szív- és érrendszeri kockázataik is csökkennek. Nem csoda, hogy a közbeszéd ma már egyszerű, gyógyszerrel megoldható problémaként tekint a túlsúlyra. A csillogó sikersztorik mögött azonban felsejlik a rideg valóság: a gyógyszer elhagyása után a kilók és a veszélyes egészségügyi mutatók szinte azonnal visszatérnek a kiindulási pontra.

Testem

Krónikus betegségre utalhat, ha nyáron ilyen az arcbőröd

A nyári napsütésben mindenkinek kipirul kicsit az arca, ám ha a pír tartóssá válik, égő érzéssel párosul, vagy apró hajszálerek, esetleg pattanásszerű göbök jelennek meg az orrodon és az orcádon, annak komoly egészségügyi oka lehet. A rozacea egy krónikus, nem fertőző gyulladásos bőrbetegség, amelynek a legfőbb ellensége éppen a nyári hőség és a napsugárzás. Az UV-sugarak ugyanis nemcsak tágítják az ereket, de szétrombolják a bőr védőrétegét és súlyos gyulladásokat indítanak el.

Offline

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia riviérára, hanem egy cseh erdő mélyén megbúvó, mocsarakból varázsolt luxusbirodalomba utaztak. Marienbad (Mariánské Lázně) az Edward-korabeli építészetével, neobarokk kolonnádjaival és csodatevő forrásaival a világ legbefolyásosabb embereinek lett a menedéke. VII. Edward angol király itt próbált (sikertelenül) lefogyni a tízfogásos vacsorák mellett, miközben a német költőfejedelem, a 74 éves Goethe egy 17 éves fiatal lány miatt veszítette el a fejét, és kért házassági közvetítést a porosz királytól.

Offline

Romulus és Remus legendája: ki alapította valójában Rómát?

Romulus és Remus történetét szinte mindenki ismeri: a két ikertestvért egy nőstényfarkas nevelte fel, majd egyikük megalapította Rómát. A legenda évszázadokon át a város eredettörténetének számított, a történészek szerint azonban a mítosz mögött sokkal összetettebb politikai és hatalmi játszmák húzódtak meg.

Testem

Sokan csak legyintenek rá, pedig meddőséget okozhat: ezért nem szabad elviselni a menstruációs fájdalmat

Generációk óta él a köztudatban a tévhit, hogy a menstruációval járó kínzó görcsöket és fájdalmakat a nőknek egyszerűen el kell viselniük. Egy friss magyar kutatás szerint a fiatal nők közel egyharmada szenved rendszeresen az erős menstruációs panaszoktól, sokan mégis csak legyintenek a tünetekre, vagy a félelem miatt halogatják a kivizsgálást. Pedig a háttérben olyan alattomos, nehezen diagnosztizálható betegségek állhatnak, mint az endometriózis vagy a PCOS.

Önidő

Kiderült: így éri meg a legjobban pénzt váltani a nyaralásra

A nyaralók számára fontos kérdés, hogy hol éri meg legjobban pénzt váltani az utazás előtt. Az elmúlt hónapokban jelentősen erősödött a forint, hiszen míg március elején egy euró még 390 forint volt a bankközi árfolyamok alapján, addig júniusra az érték már 355 forint körül alakult. Ez a kedvező helyzet azt jelenti, hogy bárhol is váltson az ember, most lényegesen olcsóbban lehet külföldi devizát venni, mint néhány hónappal ezelőtt.

Mindennapi

Augusztustól drágul az egyik budapesti közlekedési forma

Augusztus 1-jétől többe kerül majd taxival utazni Budapesten, miután a Fővárosi Közgyűlés módosította a taxirendeletet. A döntés szerint az alapdíj 1100 forintról 1300 forintra, a kilométerdíj 440 forintról 521 forintra, a percdíj pedig 110 forintról 130 forintra emelkedik.