“Szó nélkül hagyott el, még a telefont sem vette fel többé.”

Olvasási idő kb. 6 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szakítás mindenképpen fájdalmas élmény, de különösen az, ha valaki elsunnyogja a lezárát. Pedig szakítani emberségesen is lehet.

Amikor már egy napja nem hívott vissza, aggódni kezdtem. Attól féltem, valami baja történt, talán mellette kellene lennem, talán segítenem kellene. Online volt, hát rácseteltem. Eltűnt. Egy közös barátunktól megtudtam, hogy minden a legnagyobb rendben vele, előző este legalábbis még együtt mulattak. Tehát nem esett baja. Tehát csak velem nem akar beszélni.  Ennek az elmúlt másfél hónapban semmi jelét nem adta, szóval egyáltalán nem értettem. Azt gondoltam, majd jelentkezik, ha készen áll rá, de nem tette. Én pedig hónapokon át rágtam magam, hogy mi a franc történhetett, hogy mi a baj velem, hogy mi a baj vele, hogy miért érdemeltem ezt. Dühöngtem a tiszteletlenségén, a kegyetlenségén, a gyávaságán. Dühített, fájt az egész még akkor is, amikor a kapcsolat már régen nem érdekelt, amikor ő már rég nem kellett volna.”

Olvasónk, Szilvi sztorija nem egyedi. Ha nem is a teljes felszívódást, de az elsunnyogást, elsodródást, időszakos eltűnést sokan választják szakítási stratégiának, és ez mindig is így volt. Már a nyolcvanas években – amikor a pszichológusok először elemezték tudományos szempontból a szakítási stratégiákat – kiderült, hogy a négy leggyakrabban használt módszer egyike éppen ez. Persze akadnak ennél tisztább stratégiák is: van, aki igyekszik pozitívan, szeretettel szakítani, csökkenteni a másik negatív érzéseit, van, aki nyitottan, konkrétan, kertelés nélkül beszél arról, miért akar véget vetni a kapcsolatnak. Ezek a nyíltabb megoldások, aztán jön az elsunnyogás, vagy az, amikor valaki manipulációhoz, a másik átvágásához folyamodik, esetleg egy harmadik felet használnak fel a szakításhoz. A nyolcvanas évek óta persze a lehetőségek bővültek, ma már online vagy akár smsben is lehet szakítani, de ezek a módszerek mind arról szólnak, hogy az ember igyekszik enyhíteni magának a kellemetlenséget, elkerülni a nyílt konfliktust, azt, amikor a másik kiakad, az érzést, hogy rossz arc, a könnyeket, a veszekedést, az egész drámázást. Persze korántsem biztos, hogy ez tényleg megéri. 

Mindenképpen fáj, de nem mindegy mennyire

Egy párkapcsolat – különösen egy hosszú párkapcsolat – vége az egyik legstresszesebb, legtraumatikusabb élmény az életünkben, egy elkerülhetetlen tapasztalat és veszteség, amit a legtöbben legalább egyszer megélünk az életben. A szerelemhez hasonlóan a szakítás, a veszteség megélése is módosult tudatállapot, amiben az agyunk a megszokottól eltérően működik. Amikor egy szoros szociális kötelék felbomlik a fizikai és lelki fájdalomért felelős cinguláris kéreg felpörög, ahogy a viszonzatlan szerelem idején aktiválódnak olyan agyterületek is, melyek a függőségben, kockázatvállalásban, szorongásban, depresszióban, kényszeres viselkedésben és a harag kontrollálásában vesznek részt. Ezek felelősek azért, hogy kifordulunk magunkból, hogy folyton a másikon, a szakítás körülményein kattogunk, hogy – hiába tudjuk, hogy hülyeség – keressük a másikat. Ez az időszak tehát mindenképpen fájdalmas, stresszes, és különösen az a szakításban passzív félnek, az azonban, hogy mennyire kemény az élmény, sokban függ a szakítás körülményeitől. 

A kutatások szerint ugyanis a direkt stratégiák, vagyis a másikra való odafigyelés és a tiszta, nyílt, szemtől szemben kommunikáció megkönnyíti ezt az időszakot, kevesebb negatív érzést és zavarodottságot hagy az emberekben, akik egy ilyen szakítás után inkább akarnak még barátok maradni. Ilyenkor tehát bár a szerelem, a kötődés elvesztésével meg kell küzdeni, az embernek megmarad az önbecsülése, és kevesebb jut a rágódásból, az önvádból, vagyis gyorsabban és könnyebben épülhet fel egy emberséges szakítás után, és kevésbé valószínű az is, hogy sérül az emberekbe vetett bizalma. 

Nem mindenki tud jófej lenni

Oké, az tehát már tiszta, hogy a szakításban passzív félnek könnyebb lesz az élet, ha partnere tisztán, egyenesen, emberségesen felvállalja és tálalja döntését, miközben a szakítást kezdeményezőt ilyenkor kevésbé mardossa az önvád, és arra is van esély, hogy megmentsék a kapcsolat emberi, baráti részét. De vajon mitől függ az, hogy tiszta lesz-e egy szakítás?

Rávághatnánk csípőből, hogy az empátián és a jófejségen, de egyetlen szituáció sem ilyen egyszerű. Van olyan helyzet, hogy a párkapcsolatban túl sok a felhalmozódott feszültség, annyi az indulat, a sértettség, hogy az ember egyáltalán nem akar és nem tud empatikus lenni a partnerével. Ezzel azonban az a gond, hogy aki alapvetően empatikus és lelkiismeretes az a későbbiekben saját magának is kínokat okoz suta viselkedésével. Van olyan is, hogy az ember képtelen a másik elé állni, mert tudja, hogy az könnyen lesöpri mondandóját, pillanatok alatt lefegyverzi, és képtelen lesz személyesen végignyomni egy szakítást. Megeshet az is, hogy az ember élete éppen túl nehéz, túl kemény, és képtelennek érzi magát a szakítás nyílt felvállalására. Aztán ott van a megszokás is, a minta, amit még réges-régen tanultunk. 

Ahogy a párkapcsolatainkhoz állunk, sokban attól függ, milyenek voltak korai tapasztalataink a szüleinkkel. A szülőkkel, elsődleges gondozókkal való viszony ugyanis az első lecke, a minta számunkra a kapcsolatuk működésének mikéntjéről, és az ott kialakított kötődési mintánk, viszonyulási stílusunk a későbbi viszonyainkban is visszaköszön. A biztonságosan kötődő embereknek (akikre szüleik érzékenyen, az igényeiknek megfelelően reagáltak) a legkönnyebb a dolguk, ők szedik össze magukat leggyorsabban egy szakításból, és ők képesek leginkább bizalommal telve tovább lépni, ahogy ők képesek a leginkább arra is, hogy nyíltan szakítsanak. A gyerekkorukban gyakran hidegen kezelt, a szülő részéről érzelmileg elutasított emberek inkább választják a nem direkt, elkerülő stratégiákat a szakításban, míg a kiszámíthatatlanul reagáló szülők gyermekei, akik a párkapcsolataikban gyakran élnek meg szorongást, szeretik lebegtetni, nyitva hagyni a kapcsolatokat, fenntartani a lehetőségét, hogy egyszer még újra összejöjjenek partnerükkel. A két utóbbi csoport, vagyis a bizonytalanul kötődő emberek a szakítást is rosszabbul kezelik, nehezebben zárják le kapcsolataikat. 

Az tehát, ha valaki nem nyílt módját vállalja a szakításnak, nem feltétlenül abból fakad, hogy az illető önző és tisztességtelen, és korántsem jelenti azt, hogy tényleg semmibe venné a partnerét. Az, hogy hogyan kezeljük egy kapcsolat lezárást a korai tapasztalatainktól kezdve, a személyiségünkön, a másikkal kapcsolatos érzéseinken át az aktuális élethelyzetünkig rengeteg dolgon múlhat. Meg persze sokban múlik azon is, hogy fogalmunk sincs, hogyan kellene jól csinálni. A pszichológusok azonban igyekeznek feloldani ezt a kollektív fogalmatlanságot, kutatások sorozatával mutatnak rá arra, hogyan is lehetne hatékonyan, emberségesen szakítani. 

Egymással szemben, szünetek és hibáztatás nélkül

A legfontosabb, ami a kutatásokból kiderült, hogy akkor szakítunk tisztán, ha magunkra vállaljuk a felelősséget. Nyilván ez átkozottul nehéz, hiszen számos esetben a másikat okoljuk azért, hogy a kapcsolat nem működik, de még ilyenkor sem szabad elfelejtünk, hogy a másik viselkedése, tulajdonságai nekünk nem felelnek meg, a mi igényeinkhez, vágyainkhoz, elképzeléseinkhez nem passzol a másik. Bárhogy is van, a szakítás minden esetben a mi döntésünk, így nem érdemes sem magunkban, sem kimondva a másikra tolni a felelősséget. Ráadásul, bár ezt a kapcsolatok végén sokszor elfelejtjük, de egyszer valamikor vonzódtunk a partnerünkhöz, szerettünk benne dolgokat, és hiába hozza úgy az élet, hogy már a viszony nem működik, a pozitív, vonzó, szeretett tulajdonságait ritkán veszíti el a másik. A kapcsolatok nagy részében voltak jó időszakok, dolgok, amiket megtanultunk a másiktól, dolgok, amiket köszönhetünk neki, amikért hálásak lehetünk. Szakításkor ezeket érdemes tudatosítani magunkban, és érdemes ezeket kommunikálni, kerülve a másik hibáztatását, a lehető legkevésbé bántani őt, miközben nyíltan elmondjuk, hogy ez az egész miért nem jó már nekünk. Mindehhez keressünk egy nyugodt helyszínt, ahol egymással szemtől-szemben ülve, egy finom felvezetés után, szünetek nélkül folyamatosan beszélve el tudjuk mondani, amit szeretnénk. Bár ez sem garancia arra, hogy a szakítás dráma mentes lesz, de talán mindenkinek így lesz a legjobb. 

Enterol

Készülj tudatosan a nyaralásra!

Az Enterol alkalmazható az utazással összefüggő, fertőzéses eredetű hasmenés megelőző kezelésére is. Az Enterol alkalmazását 5 nappal az utazás előtt már érdemes megkezdeni és az utazás teljes
időtartama alatt folytatni.
Te már becsomagoltad?

Enterol – A tudatos probiotikumválasztás.

hirdetés

Advertisement
Sákovics Diana
Sákovics Diana
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Súlyos veszélyt jelenthet az Adrián ez az élőlény: mérgező tüskéje durva ízületi gyulladást okozhat

A horvátországi nyaralás legszebb pillanatait is egy másodperc alatt tönkreteheti egyetlen óvatlan lépés a sekély vízben. Az Adriai-tenger sziklás partjainál tömegesen megbújó tengeri sünök nemcsak kellemetlen meglepetést okoznak, de tűhegyes fegyvereik komoly egészségügyi kockázatot jelentenek. A bőr alá fúródó, könnyen letörő és mérgező tüskék ugyanis hajlamosak elvándorolni a szövetek között, és ha elérik a csontot vagy az inakat, súlyos, hónapokig tartó ízületi gyulladást indíthatnak el.

Offline

Ezért vált Christian Dior Coco Chanel ellenségévé

Christian Dior „New Look” kollekciója teljesen új korszakot nyitott a divatban, miközben Coco Chanel nyíltan támadta a nőies, extravagáns stílust. Két ikonikus tervező, két teljesen eltérő nőideál és egy rivalizálás, amely örökre átírta a luxusdivat történetét.

Testem

Ez a gyulladás észrevétlenül teszi tönkre a szíved: így előzheted meg

Sokan élnek abban a tévhitben, hogy ha a koleszterinszintjük és a vérnyomásuk rendben van, akkor teljesen védettek a szívinfarktussal szemben. A legfrissebb orvosi kutatások azonban rávilágítottak egy eddig háttérbe szorított, néma gyilkosra: a szervezetben megbúvó krónikus gyulladásra. Ez az alattomos folyamat belülről, észrevétlenül marja meg az erek falát, és úgy teszi instabillá a lerakódásokat, hogy az bármikor hirtelen stroke-hoz vagy szívhalálhoz vezethet – függetlenül attól, hogy mit mutat a koleszterin-laborunk.

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.