Ha ver a férjem, csak megnyomom a gombot, és jönnek a rendőrök

Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

A mintaprogramban két budapesti kerület bántalmazott női érezhetik nagyobb biztonságban magukat.

2012 februárjában indult az a program, mely a párkapcsolati erőszakban élő nőknek kíván segítséget nyújtani. A Vodafone a NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) Egyesülettel összefogva, a társadalmi felelősségvállalás jegyében indította el a Vodafone a Nők Biztonságáért programját, melynek lényege, hogy a célcsoportba sorolt nők egy kis készüléket kapnak, melyet megnyomva a rendőrség előzetes mérlegelés nélkül azonnal a helyszínre siet.

Fotó: Roger Lemoyne

Mivel Magyarországon a statisztikák szerint minden ötödik nőt élete során legalább egyszer bántalmaz a partnere, ezért a programra nagy igény van. A dolog szépségét azonban számos dolog árnyalja be. Egyrészt jelenleg mindössze 21 készüléket helyeztek ki, másrészt a program kizárólag a IX. és a XII. kerületben elérhető. Korábban a XI. kerület is részt vett a programban, de általunk nem ismert okok miatt kiszálltak.

A programban résztvevőkkel készült interjúkból kiderült, hogy bármennyire is jó a kezdeményezés, azért jó néhány nehézséggel meg kell küzdeni a használóknak. "Mielőtt megkaptam a segélyhívót, csak kísérettel mentem el otthonról. Most már néha egyedül teszem meg az utat" – vallja egyikük.

A készülék úgy kerülhet valakihez, ha igényt nyújt be rá. A IX. kerületi rendőröket kiképezték arra, hogy ha családon belüli erőszak miatt kapnak riasztást, akkor a bántalmazottnak ajánlják fel a lehetőséget arra, hogy a készülékhez hozzájusson. Az igény kitöltése után a NANE munkatársai elemzik a kockázatokat, és ennek megfelelően döntenek, hogy a kliens megkapja-e azt.

A gyufásskatulya méretű készülék GPS-szel van ellátva, hangfelvételt készít, így a rendőrök pontosan tudják, hová kell menni, és a bántalmazottnak akár meg sem kell szólalnia.



<object data="http://www.rtlklub.hu/items/flash/player/flv_player.swf" height="480" id="rtlklub_embedded_video_166675" type="application/x-shockwave-flash" width="640"><param name="movie" value="http://www.rtlklub.hu/items/flash/player/flv_player.swf"/><param name="menu" value="false"/><param name="allowFullScreen" value="true"/><param name="allowScriptAccess" value="always"/><param name="wmode" value="transparent"/><param name="flashvars" value="parameters=http://www.rtlklub.hu/getvideo/166675/embed&skin=http://www.rtlklub.hu/items/flash/player/skin/skin.xml?v=6&share=true"/><param name="share" value="true"/></object>

Fuxreiter Róbert, a IX. kerület rendőrkapitányságának vezetője szerint a program náluk jól működik, főleg mióta a végrehajtó állomány is részt vett egy továbbképzésen, ahol megtanulták, mit kell csinálni egy ilyen vészhívásnál.

Annak ellenére, hogy az alapötlet jó, számos megválaszolatlan kérdés maradt. A Vodafone segítségével jelenleg mindössze 21 készülék van kihelyezve (30 üzemeltetésére lenne lehetőség), két kerületben használják csak, február óta a valódi riasztások száma 8 volt. A cég azt szeretné elérni, hogy a program – akárcsak Spanyolországban és Nagy-Britanniában –, itt is állami támogatással tudjon tovább élni. Kérdéses viszont, hogy ha elterjedne a készülék használata, akkor lenne-e elég rendőr, hogy a helyszínre vonuljon?

Persze a készülékek birtoklása nem csak azért fontos, mert veszély esetén aktivizálhatóak, hanem azért is, mert csökkenti a szorongást, a tulajdonosa biztonságban érzi magát, ezáltal az általános lelkiállapota jobbá válik. Az azonban kérdés, mi történik a rendőrök távozása után, illetve ha a bántalmazott feljelentést tesz ugyan, de másnap "családi nyomásra" már visszavonja ezt, ahogy ez sok esetben megtörténik.

Hányan lehetnek érintettek?

A statisztikák szerint hetente egy nőt öl meg jelenlegi vagy expartnere. Emellett rendszeresen félmillió nő van kitéve Magyarországon családon belüli bántalmazásnak. A házasságon belüli nemi erőszak 1997-ben került be a Büntető Törvénykönyvbe, míg a családon belüli erőszak mint önálló büntetőjogi tényállást 2012 szeptemberében szavazta meg a parlament.

Ebben valószínűleg szerepet játszott  Varga István fideszes képviselő felszólalása, aki a női emancipáció ellen emelt szót. Kijelentése jókora botrányt kavart, a képviselő a CSBE megszavazásakor rózsával kért bocsánatot az érintettektől. A családon belüli erőszak látenciája igen nagy, az esetek nagy részében a bántalmazottak félelemből nem tesznek feljelentést, hanem inkább visszatérnek a bántalmazóhoz. Teszik ezt annak ellenére, hogy előrelépésként lehet elkönyvelni, a távoltartási törvényt, melyet 2009-ben fogadott el a parlament.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Megrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

LS
LS
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Hiába veszel drága sampont: ezek a szokások ártanak a legtöbbet a hajadnak

Hajlamosak vagyunk vagyonokat költeni a legújabb csodasamponokra, luxusbalzsamokra és méregdrága hajpakolásokra, miközben a fürdőszobából kilépve szinte azonnal tönkretesszük a hatásukat. A hajmosás utáni rutinunk tele van olyan berögzült, észrevétlen mozdulatokkal, amelyekkel szép lassan leamortizáljuk a hajszálainkat. Összegyűjtöttük azokat a leggyakoribb hibákat, amelyeket szinte mindannyian elkövetünk.

Mindennapi

Veszélyes androidos vírus terjed: kifoszthatja a bankszámládat

Adathalász módszerekkel terjesztik azt a vírust, amely egy hasznos, eszközök közötti kommunikációt biztosító funkciót használ ki pénzügyi csalásokhoz. Telepítése után gyakorlatilag a teljes képernyő és a billentyűzet is megfigyelés alá kerül, így a bizalmas adatok megszerzése sem jelent akadályt.

Mindennapi

200 ezer alatt nincs budapesti albérlet: brutális a júniusi áremelkedés

Rendkívül nehéz helyzetbe kerültek azok a diákok és fiatalok, akik idén nyáron keresnek kiadó lakást a fővárosban. Bár a felsőoktatási ponthatárokat csak július 23-án teszik közzé, az albérletpiac már júniusban komoly árszintemelkedést produkált. A budapesti átlagos bérleti díj egyetlen hónap alatt 6,4 százalékkal emelkedett, elérve a 285 766 forintot.

Offline

Villámkvíz: ki rendezte ezeket a híres magyar filmeket?

Jancsó Miklós, Szabó István, Bacsó Péter. Csak néhány név a 20. század leghíresebb magyar filmrendezői közül. Híres filmjeik évtizedeken át szórakoztatták a magyar közönséget, és néhány sikeres alkotásuk még külföldre is eljutott.

Mindennapi

Mégsem vonul ki Magyországról a Tesco: 40 új boltot nyitna az üzletlánc

Az eddigi híresztelésekkel ellentétben, amelyek szerint a Tesco esetleg kivonulna a magyar piacról, az áruházlánc nemhogy nem távozik, de komoly terjeszkedést tervez, és mindeközben egymilliárd forintos beruházással modernizálta 26 éve működő budaörsi boltját. A 2001-ben megnyitott áruház, amely egykor a cégcsoport legnagyobb hazai hipermarketjének számított, átfogó felújításon esett át.

Testem

Miért nem bírja testünk a kánikulát? Ez történik veled nagy melegben

Az extrém meleg nemcsak kellemetlen, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelent. A fokozott izzadással folyadékot és ásványi anyagokat veszítünk, miközben a szív terhelése fokozódik. 37 Celsius-fok feletti melegben és magas páratartalom mellett a test hűtése egyre nehezebb, ami létfontosságú szerveinkre – a májra, a vesékre, az agyra és a szívre – is hatással van.