Sávosan emelkedő vízdíjat vezetne be a főváros, egy alapmennyiség minden háztartásnak ingyen járna, az efölötti fogyasztás viszont fokozatosan többe kerülne.
Budapest a vízdíjak rendszerének átalakítását javasolja: nem általános áremelést, hanem sávos tarifát, amely egyszerre biztosítaná a fenntartható működést és a rászorulók védelmét – jelentette be Karácsony Gergely pénteki sajtótájékoztatóján, amelyről a 24.hu számolt be.
Így nézne ki a sávos vízdíj
A főváros differenciált megközelítést javasol a vízdíjakban, mert a jelenlegi rendszerben minden fogyasztó ugyanazzal a mesterségesen alacsonyan tartott áron kapja az ivóvizet, ezáltal az állam indirekt módon a jobb anyagi helyzetben lévő háztartásokat is támogatja.

Ezért nem „fűnyíró elv” szerinti emelés jönne, hanem sávos rendszer:
![]()
egy alapmennyiséget minden háztartás ingyen kapna, az efölötti fogyasztás viszont progresszíven drágulna.
A már működő rezsitámogatási rendszert nemcsak megtartanák, hanem ki is bővítenék, hogy biztosítva legyen a rászorulók védelme.
Egy átlagos budapesti háztartás jelenleg körülbelül 1900 forintot fizet havonta, a javasolt módosítás Karácsony Gergely szerint néhány száz forintos emelkedést jelentene.
A főpolgármester rámutatott, hogy nemzetközi összehasonlításban a mostani budapesti árak kirívóan alacsonyak. Egy köbméter víz 219 forintba kerül, miközben Varsóban ennek nagyjából a duplája, Pozsonyban a háromszorosa, Bécsben a négyszerese, Prágában pedig az ötszöröse.

A Google új funkciója segítségével beállítható, hogy milyen oldalak jelenjenek meg a keresési eredmények között. Ha nem akarsz lemaradni cikkeinkről, kattints erre a linkre. Utána csak annyi a dolgod, hogy bepipáld a Dívány neve mellett megjelenő kis négyzetet – ahogy a képen látod.
Ha mindent jól csináltál, a „Saját források” felirat mellett látható lenyíló listában látnod kell a Díványt. Ezzel kész is vagy.
Az önkormányzatok határozhatnák meg a vízdíjat
A reform azért is lenne fontos, mert a víziközmű-hálózat országszerte katasztrofális állapotban van. A főváros szerint az előző kormány által befagyasztott vízdíjak mellett nem lehet kigazdálkodni a szükséges fejlesztéseket és felelős, hosszú távú vízgazdálkodást folytatni.
A javaslat lényeges eleme az is, hogy visszaadnák a településeknek a vízdíjak meghatározásának jogát. A főpolgármester szerint annak a szereplőnek kell döntenie az árakról, amely a szolgáltatásért is felel, vagyis ha a Fővárosi Vízművek feladata a vízellátás, akkor rendelkeznie kell az ehhez szükséges eszközökkel is.
Kapcsolódó cikk: Nem véletlenül mondják, hogy sok kicsi sokra megy. Ez különösen az energiatakarékosság témájában igaz: már néhány apróság is sokat számíthat.
























