A nyári viharszezon kezdete előtt érdemes átnézni a tetőt is. Ha nem megfelelő az állapota, könnyen többmilliós kárunk keletkezhet egy-egy vihar alkalmával.
Amint azt a Pénzcentrum megírta, a biztosítók és a katasztrófavédelem adatai szerint egésze új szintre lépett az extrém időjárás Magyarországon, főként a nyári viharokat tekintve. Már nem ritkaság sem az orkánerejű szél, sem a jégesők vagy villámárvizek hirtelen megjelenése.
2025-ben a biztosítókhoz több mint 100 ezer kárbejelentés érkezett, miközben a kifizetések és tartalékok összege meghaladta a 13 milliárd forintot. A nagyobb összegű károk pedig továbbra is a családi házakat érintették. A lap a vezető magyar biztosítókat kérdezte a tapasztalataikról.

Volt dolga a katasztrófavédelemnek is nyáron a viharban sérült házakkal
A katasztrófavédelem egységei 2025-ben összesen 10 839 alkalommal avatkoztak be a viharok utáni kármentésben. Az év során nyolc komolyabb viharrendszer vonult át az országon, tömeges károkat okozva, ezekben összesen 1607 ingatlan sérült meg.
A legsúlyosabb a szakértők szerint 2025. július 7-8-án csapott le, ez az elmúlt 15 év legerősebb vihara volt, két nap alatt összesen 8974 beavatkozásra volt szükség, 1447 épület sérült meg, a károk felszámolása pedig egy egész hétig tartott.
- Hajdú-Bihar vármegyében keletkezett ekkor a viharkárok 21,9 százaléka,
- de Csongrád-Csanád (13,2%),
- Budapest (13,1%) és Pest (11%) vármegyek, illetve
- Békés vármegye (8,6%) is megsínylette.
A legkevesebbszer Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron, Zala és Vas vármegyékben riasztották a tűzoltókat.
A házakban keletkezett károkat legtöbbször a kidőlő fák okozták, de a kémények sérülései, illetve a mélygarázsokban felgyülelmlett víz is adott feladatot a lánglovagoknak, sok helyen veszélyesen lógó tárgyakat kellett eltávolítani.
„Május 1. és augusztus 31. között összesen 101 032 viharkár-bejelentés érkezett a biztosítókhoz, amelyekre több mint 13 milliárd 124 millió forintnyi kifizetés történt. Ez közel 3 milliárd forintos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest" − összegezték a statisztikai adatok alapján.
![]()
A szakértők szerint a növekvő károk mögött azonban nemcsak az egyre intenzívebb viharok állnak, hanem az építőipari költségek emelkedése is
A Magyar Biztosítók Szövetségének adatai szerint egy korábban kisebbnek számító beruházással járó beázás vagy tetősérülés helyreállítása is több százezer vagy akár milliós nagyságrendű lehet. A villámcsapásokhoz kapcsolódó károk is jelentősen megdrágultak.
![]()
A biztosítások száma is nő egy-egy viharos időszakot követően.
A biztosítók és a katasztrófavédelem egyetért abban, hogy a viharkárok jelentős része megelőzhető lenne a házak megfelelő karbantartásával. A legfontosabb a tető állapota, hiszen már egy darab elmozdult cserép is elég ahhoz, hogy egy nyári felhőszakadás során az egész tetőtér beázzon.
Az alábbiakat érdemes ezért minél hamarabb megtenni, hogy megelőzzük a nagyobb bajt:
- megvizsgálni a tető és az ereszcsatornák állapotát,
- ellenőrizni a kéményt és a szigetelést,
- frissíteni a biztosítási összegeket,
- dokumentálni az ingatlan aktuális állapotát, és
- rögzíteni a laza kültéri tárgyakat.
Tudtad? Ezek az építészeti hibák komoly károkat okozhatnak.
























