Itt megnézheted, milyen volt a leghíresebb költőink kézírása: Kölcsey sokszor áthúzta sorait

Olvasási idő kb. 2 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Országos Széchényi Könyvtár különleges ajándékkal lepte meg az irodalom kedvelőit: Babits Mihály születésének 142. évfordulója alkalmából közzétette az író pályakezdésének dokumentumait, amelyek mostantól teljes terjedelmükben elérhetők a Copia digitális kézirattárban.

A Copia az elmúlt időszakban már számos irodalmi kincset tett szabadon hozzáférhetővé: többek között Kölcsey Ferenc költeményeit, leveleit és kritikai értekezéseit, Jókai Mór hagyatékát, Petőfi Sándor és Szendrey Júlia kéziratait, az Ady és Léda, valamint Keresztury Dezső és Egry József levelezését.

A kézírás a költők emberi oldalát is megmutatja

Van valami kimondhatatlanul varázslatos abban, amikor egy-egy költő vagy író kézírásán keresztül pillanthatunk be a gondolataiba. Nem csupán a kész művek születésének pillanatait láthatjuk meg, hanem azt az emberi oldalt is, ami a nagy alkotók mögött rejtőzik: a kézírás egyedi vonalvezetése, a javítások, a megszakadt sorok, a firkák és rajzok mind-mind életre keltik az irodalom „színfalai mögötti” pillanatokat.

Babits Mozgófénykép című verse a Nyugat 1909. januári számában jelent meg
Fotó: MNMKK OSZK Kézirattár

A „Töredékektől az Angyalos könyvig – Babits pályakezdése a Copián” projekt keretében Babits Mihály 1890 és 1910 közötti versei váltak elérhetővé digitalizált formában, részletes bibliográfiai és filológiai adatok kíséretében.

A Copia célja, hogy a kultúrtörténeti jelentőségű írásokat bárki számára hozzáférhetővé tegye – korábban már bemutatták Kölcsey, Petőfi, Ady és mások kéziratait.

Idézőjel ikon

Jelenleg a legkülönleges darab az „Angyalos könyv”, ami három fiatal Babits-vers egybekötve. Kevesen tudják, de a díszített borítót Török Sophie festette 1935-ben Vittore Carpaccio reneszánsz festő Jézus bemutatása a templomban című műve nyomán.

Ez a mű nemcsak irodalmi dokumentum, hanem lenyűgöző műtárgy is. A digitalizált anyagokat az ELTE DigiPhil projektjével közösen alkották meg, így az adatok kereshető, strukturált formában állnak rendelkezésre, támogatva a modern kutatást és az oktatást. 

A digitalizálás nem csupán technológiai fejlesztés, hanem élő kapocs a múlt és a jelen között. Ez az intimitás, hogy az alkotók saját kézzel írt soraiban barangolhatunk, közelebb hozza hozzánk a múlt nagy alakjait, és élővé teszi az irodalom történetét, legyünk akár kutatók, diákok vagy irodalomkedvelők.

Babits Mihály életében és munkásságában meghatározó szerepet játszott felesége, Török Sophie, aki élete végéig küzdött fiatalkori traumáival, miközben próbált megfelelni a feleség- és anyaszerepnek, és költőnek vallotta magát. Ki is volt valójában Török Sophie, Babits Mihály társa és múzsája? Ebben a cikkben róla mesélünk.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Megrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Endrész Tímea
Endrész Tímea
Újságíró, szerkesztő
Érettségi után színitanodában szerzett színész oklevelet, majd a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karán folytatta tanulmányait, miközben az államigazgatásban dolgozott. Az írás mindig is része volt életének, gyermekének születését követően blogolni kezdett, hamarosan pedig már a legnagyobb női lapoknál dolgozott újságíróként és szerkesztőként, majd podcastet indított. 2024 nyarán csatlakozott a Dívány csapatához szerkesztő-újságíróként.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Leonardo utolsó otthonából szabadtéri élménypark lett – te is kipróbálhatod a zseni találmányait

Ha meghalljuk Leonardo da Vinci nevét, a legtöbbünknek a rejtélyesen mosolygó Mona Lisa, az Utolsó vacsora című festmény vagy a firenzei reneszánsz jut eszébe. A történelem talán legnagyobb polihisztora azonban nem Itáliában, hanem Franciaországban, a Loire-völgyében töltötte élete utolsó három évét. A zseni egykori otthonából, a Clos Lucé kertjében egy interaktív, lélegzetelállító szabadtéri élményparkot hoztak létre, ahol a látogatók maguk is működésbe hozhatják Leonardo legvadabb találmányait.

Lájfhekk

Így tilos eltávolítani a kullancsot: tanuld meg a helyes módszert!

A kullancs helyes eltávolítása fontos, a helytelen módszerek ugyanis növelhetik a fertőzés kockázatát. Az állatot nem szabad leönteni semmivel, megégetni sem jó ötlet. Megfelelő eszközzel vagy végső esetben körömmel kell megfogni a bőrhöz lehető legközelebb, és egyenes, felfelé irányuló, határozott mozdulattal el kell távolítani. A rángatás, kapkodás vagy a várakozás problémát okozhat.

Életem

Száraz lábbal a Duna medrének közepén: videón a rekordközeli alacsony vízállás

A tartós nyári aszály és az alpesi vízutánpótlás elmaradása miatt drámai szintre süllyedt a Duna vízállása, így jelenleg a Margit híd lábánál egyszerűen körbejárhatjuk a hídpilléreket. A mérések szerint a vízszint olyan szintre került, amire három évtizede nem volt példa. Budapesten a folyó mindössze 39 centimétert ér el, ami alig 6 centiméterrel haladja meg a valaha mért legalacsonyabb vízállást.

Életem

Inkasszózni kezdték a magyar Revolut-számlákat: mire lát még rá a NAV?

Megindultak az első inkasszó kezdeményezések a Revolut-számlák kapcsán, amit több végrehajtó cég is megerősített. Ez ezt jelenti, hogy a fintech szolgáltatóknál vezetett számlák sem elérhetetlenek a végrehajtási eljárásokban. A NAV a külföldön bejegyzett bankoktól automatikusan, évente kap adatokat, amelyeket összefésül a magyar adóbevallásokkal, így a hivatal meglepően sok dologra lát rá.

Mindennapi

Brutális drágulás jöhet az élelmiszereknél: az aszály tönkretette a kukoricát

Rendkívüli szárazság sújtja a Hajdúságot, ahol a gazdák beszámolói szerint a kukoricatermés sok helyen a nullával lesz egyenlő. Mivel ebben a kritikus időszakban nem volt elegendő csapadék, a csövek hiányosak maradtak, a növények elszáradtak, szélsőséges esetben pedig a teljes állomány tönkrement. A gazdák egy része kényszerből vágja le a növényeket, hogy azokat silózva, takarmányként próbálja meg értékesíteni.

Életem

Milyen vizet ihat a kutya? Veszélyes lehet, ha rosszul választasz

Ahogyan számunkra sem mindegy, milyen vizet iszunk, a kutyánk esetében is érdemes jól megválasztani, mit adunk neki. Az ásványvíz nem ideális neki, a desztillált víz vagy a pocsolya, medence vize pedig komoly veszélyeket is rejthet. A csapvíz vagy a tiszta forrásvíz tökéletes megoldás, emellett azonban az is fontos, hogy rendszeresen cserélve legyen, illetve az itatótálat is naponta mossuk el.

Édes otthon

Így tisztítsd ki a büdös mosógépet: a penész ellen is hatásos ez a házi módszer

A mosógépből eredő dohos, állott szag kialakulásáért a penész vagy a megtelepedő baktériumok a felelősek. Ezek szaporodásához a nedves környezet elengedhetetlen, a megjelenésüket is úgy akadályozhatjuk meg, ha gondoskodunk a lehető legkevesebb nedvességről: a ruhákat nem hagyjuk állni a gépben, mosás után pedig az ajtót és az adagolót nyitva hagyjuk, ha szükséges, áttöröljük.

Testem

Ezzel a vizsgálattal már 45 évesen kiderülhet az Alzheimer-kór kockázata

Az Alzheimer-kór az időskori szellemi leépülés, a demencia leggyakoribb oka, amely világszerte milliók életét nehezíti meg. A betegség legnagyobb tragédiája, hogy mire a jól ismert, súlyos tünetek megjelennek, az agyban már évtizedek óta visszafordíthatatlan folyamatok zajlanak. Egy friss, áttörést hozó kutatás azonban azt mutatja: egy egyszerű vérvizsgálat segítségével már akár 45 éves korban is előrejelezhető lehet a betegség kockázata.