A régi magyar szólásmondás több hasonló társával együtt – Most légy okos, Domokos; Él, mint Marci Hevesen; Okos, mint a tordai kos; s a többi – valószínűleg megfigyelés alapján keletkezett, egy valóban megtörtént vagy kitalált, de konkrét eseményre utal. Ezek a helyi történetek, anekdoták idővel elfelejtődnek, a szólás vagy adoma azonban idővel bekerül az országos köznyelvbe és akár évszázadokkal is túléli a forrását.
Nem meglepő, hogy a Deákné vásznát illető szólásmondás eredete is homályba vész, máig nem sikerült kielégítő magyarázatot adni rá, hogyan keletkezhetett. O. Nagy Gábor két lehetséges verziót említ: Pálóczi Horváth Ádám (1760–1820) költő, hagyománygyűjtő szerint a szólás abból ered, hogy egyszer „a Deákné vászna a padrul leesett és mindjárt szösszé vált”. Ezzel szemben Erdélyi János (1814–1868) költő, esztéta úgy tudta, a „deákné vagy falusi mesterné (mai szóval: tanítónő) a férjét nevezte vásznának, kit, mint ezt, meg is sulykolt korhelysége miatt”.
A szólás már a 16. században elterjedt, így bármelyik adoma is legyen az igaz, nagyon régi, és „hőse” – ha egyáltalán létező személy volt – az 1500-as évek közepe előtt élhetett. Kétségtelen, hogy a századok során száz és száz olyan eset adódott, melyből szólásunk keletkezett, a köznép mégis valamilyen ismeretlen okból ezt a hasonlatot tartotta annyira jellemzőnek, találónak, kifejezőnek, hogy megőrizte az utókor számára.
Ha érdekel egy-egy szó, kifejezés vagy szólás eredete, olvasd el sorozatunk előző részeit is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés