Senki sem normális. Akkor miért bélyegezzük meg azt, akinek mentális nehézsége van?

GettyImages-907578226
Olvasási idő kb. 9 perc

Teljesen természetes, hogy bizonyos emberektől félünk. Ám ezeknek az embereknek a köre társadalomról társadalomra változik. A világ nagy része a szenvedés miatt nem az egyént okolja, hanem a családot, az istent, az ártó szellemeket, a karmát, a háborút, a szegénységet vagy a bántalmazó kapcsolatokat. Az, hogy minden sikerért, kudarcért, nehézségért a személyt magát tesszük felelőssé, az emberek közti különbségek magyarázatának speciálisan nyugati módja. Így nem véletlen, hogy mindazok, akik mások támogatására szorulnak vagy kevésbé teljesítőképesek, szégyellik a problémáikat ahelyett, hogy bátran segítséget kérnének.

A normalitás és abnormalitás meghatározása a kezdetektől fogva döcög a pszichológiában. Egyesek szerint mindenki abnormális, aki eltér a statisztikai átlagtól. Igen ám, de mi van a különösen intelligens vagy rendkívül boldog emberekkel? Az abnormalitás definiálásának másik módja lehetne, ha a társadalmi szabályrendszereket vennénk alapul. Ezek viszont mind a történelem folyamán, mind a földrajzi szélesség mentén változnak. A századforduló környékén például még Bécsben is megdobáltak egy nőt, ha nadrágban kerékpározott. Mások a nem megfelelő alkalmazkodásból indulnak ki. Ugyanakkor mindannyian teszünk időnként az egészségünkre káros, maladaptív dolgokat, amelyek egyikében-másikában ráadásul óriási üzlet rejlik (például alkohol, dohány, gyorséttermek). Végül azt is mondhatnánk, hogy az abnormalitás legfőbb jele a rossz közérzet, a szenvedés. Ám számos esetben pont ezek elmaradása a problémás, mondjuk, ha nem vagyunk képesek gyászolni, vagy élvezettel nézzük, ahogy egy állatot megkínoznak.

Bármennyire is zavaros az abnormalitás fogalma, mégis rengeteg kárt okoz, ha valakire egyszer ráaggatják ezt a címkét. A mentális zavarokkal diagnosztizált embereket gyakran megszégyenítik, kirekesztik, diszkriminálják. Honnan erednek a társadalmi stigma gyökerei? Ezt az izgalmas kérdést vizsgálja új könyvében Roy Richard Ginker antropológus, a George Washington Egyetem kutatója. A Nobody's Normal: How Culture Created the Stigma of Mental Illness (Senki sem normális: Így hozta létre a kultúra a mentális betegség stigmáját) című munkájáról Abigail Fagan, a Psychology Today szerkesztője kérdezte. Összegyűjtöttük az interjúban olvasható legfontosabb gondolatokat. 

A kultúra hozza létre a megbélyegzést

Azt, hogy mi számít szokatlannak, hogyan értelmezünk egy jelenséget, kit vagy mit okolunk érte, mind a kultúra hatására sajátítjuk el. Megtanuljuk például, hogy olyan hangokat hallani, amelyeket senki más nem észlel rajtunk kívül, bajt jelez. Erről a jelenségről azonban máshogy vélekednek vallási körökben vagy egyes afrikai törzsekben. Vegyük például Tamzo esetét – mondja az antropológus. Tamzo Namíbia vidéki részén él. Az orvosok skizofréniát diagnosztizáltak nála, így havonta egyszer 20 kilométert gyalogol a falujából a városba, hogy megkapja a gyógyszereit. Ám ott, ahol lakik, senki sem gondolja úgy, hogy ő tehetne az állapotáról. Úgy vélik, a faluban átok kering, amely épp Tamzón telepedett meg. A családjában és a környezetében senki sem tekinti betegnek a tünetmentes időszakokban. Ugyanakkor ha a nyugati világban valakit egyszer skizofrénként kategorizálnak, az jó eséllyel örökre vele marad. Erről nem feltétlenül a pszichiáterek, pszichológusok tehetnek, ráadásul az sem mindegy, milyen érzések, vélemények társulnak ezekhez az állapotokhoz a közgondolkodásban. 

A diagnózisalkotás sok szempontból praktikus, ám jelentős hátránya, hogy beskatulyázhatja az embert
A diagnózisalkotás sok szempontból praktikus, ám jelentős hátránya, hogy beskatulyázhatja az embertbestdesigns / Getty Images Hungary

A kapitalizmus komoly szerepet játszik benne

A mentális zavarokkal kapcsolatos hiedelmeinkre erősen hat az a gazdasági környezet is, amelyben élünk. Elsősorban az ipari forradalom hatására kezdett el a nyugati világ minden ember számára elérendő értékként tekinteni az egyéni autonómiára, a függetlenségre, a produktivitásra. A 18. század francia és angol elmegyógyintézeteinek egyik fő jellemzője volt, hogy olyanok kerültek oda, akik a termelékenységet veszélyeztették. Tétlenek voltak, nem dolgoztak, kockázatot jelentettek mások tulajdonára. Az elzárás alapját egyfajta haszontalanság jelentette, a bűncselekmények elkövetőit nem kezelték külön az őrültnek tartott emberektől. Később, a 19. század közepén Alexis de Tocqueville francia politikai gondolkodó Az amerikai demokrácia című művében hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok hőse az egyén. A profit elérésére épülő kapitalizmusokban kudarcnak minősül mindenki, aki egyénként nem képes boldogulni: aki mások segítségére szorul, aki másokkal él, aki nem hatékony vagy nyereséges munkavállaló

Nem minden munka egyformán értékes, és ez baj

Ginker a kapitalizmus gyakorlati működését egy személyes életéből vett példán keresztül érzékelteti. A könyvben mesél a lányáról, Isabelről, aki autizmussal él. Isabel imád takarítani, és nagyon ügyes is benne. Amikor munkát kapott egy gyógyszertárban, a munkáltató, Ginker, a felesége és Isabel négyesben leültek sorra venni, mik lesznek a feladatai. Isabel úgy összegezte az elhangzottakat, hogy büszkén kijelentette: „Amikor reggel ideérek, onnantól fogva takarítónő vagyok.” Mire a főnöke rögtön kijavította: „Ön nem takarító, hanem kiskereskedelmi munkatárs!”. Ginker számára ez az epizód tökéletesen demonstrálta azt a folyamatot, ahogyan megtanuljuk, hogy a létezés egyes módjai kevésbé értékesek, mint mások. Eddig a pillanatig Isabelnek semmi negatív asszociációja nem volt azzal, hogy valaki takarítónő. És jó lenne, ha mind így lennénk vele.  

A hőskultuszt a háborúk is megrengették

A háborúk az élet minden területén hatalmas átalakulásokhoz vezettek, beleértve az emberi viselkedésről való gondolkodásunkat is. A pszichológiai tesztelés egész területe az első és a második világháborúból származik. Ebből az időszakból ered sok terápiás technika is, ráadásul az aktuálisan zajló, például a virtuális valósággal kapcsolatos kutatások jelentős részét napjainkban még mindig az amerikai hadsereg támogatja. A frontról visszatérő katonák láthatatlan sérülései korábban ismeretlen tünetekre hívták fel a figyelmet. A polgárháborúban még katonaszívnek vagy nosztalgiának, az első világháborúban gránátsokknak, a második világháborúban háborús neurózisnak, Vietnám után pedig PTSD-nek hívták a harctéri traumákhoz köthető tünetegyüttest. Ezek a fogalmak tehát mind háborúk idején alakultak ki, és csak aztán terjesztették ki őket a közösség egészére, más életeseményekre. A háborúk sokáig azt üzenték a lakosságnak, hogy az ideális hazafi erős harcos, ám kiderült, hogy a fanatizálás ellenére az emberek túlnyomó többségét minimum hosszú évekre megnyomorítja, ha csatákban kell részt venniük. 

Ma is szenved attól, hogy hősiességet vártak el tőle
Ma is szenved attól, hogy hősiességet vártak el tőleAndreyPopov / Getty Images Hungary

Fordulóponthoz érkeztünk 

Ginker az elmúlt években sok pozitív változást tapasztalt a mentális zavarok megítélése terén. A szakma iránti érdeklődés a továbbtanulók körében, a mentális egészséggel összefüggő témákról való egyre nyíltabb kommunikáció a közösségekben és a médiában, mind-mind optimizmusra adhat okot. Fontos, hogy egyre több híresség – köztük Lady Gaga, Bruce Springsteen vagy Jane Fonda – beszélt a nehézségeiről. Ma már az sem ritka, hogy diákok állnak ki a társaik elé, és elmondják például, hogy Tourette-szindrómájuk van, nem készakarva káromkodnak. Vagy azt, hogy ADHD-val diagnosztizálták őket, nem pedig fegyelmezetlenek, lusták vagy hülyék. Rengeteget változtak a nézeteink például az autizmusról is. Azok a számítógépes különcök, akiket egykor bogaras kockáknak tartottunk, ma már a legmenőbb tech cégekben ülve mindannyiunk életére hatással vannak. Átment a köztudatba az is, hogy az autizmus egy spektrum, amelynek különböző pontjain lehet elhelyezkedni, és hogy a megfelelő támogatás mellett sokat lehet fejlődni az önálló életvezetésben.   

Mit tehetünk a stigmák ellen? 

Mivel a megbélyegzést a kultúra hozza létre, mi vagyunk azok is, akik változtatni tudunk ezen. A változás elérésének leghatékonyabb módja pedig az, ha létre tudnak jönni találkozások a fogyatékossággal, pszichiátriai diagnózissal élő emberek és a többségi társadalom tagjai között. Ehhez persze két dolog szükségeltetik. Az egyik, hogy ezek az emberek ne legyenek kirekesztve, elszigetelve a családi otthon vagy az intézet falai között, hanem a közösség megbecsült tagjaiként élhessenek. A másik, hogy bátran beszélhessenek a tapasztalataikról, lehessen tudni róluk, hogy milyen nehézségeik, sajátosságaik vannak. Az őket érintő kérdések iránti társadalmi érzékenységet pedig az is fokozni tudja, ha rendszeresen megjelenhetnek filmekben, sorozatokban és a médiában.

Ne szégyenítsétek meg azokat, akik gyógyszert szednek a lelki nehézségeik miatt!Ne szégyenítsétek meg azokat, akik gyógyszert szednek a lelki nehézségeik miatt!

Fontos levél egy bipoláris zavarral diagnosztizált nőtől. Olvasd el te is!

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene
Halálos járvány pusztít ebben a közösségben: nincs kezelés ellene

Harminc éve nem látott mértékű járvány ütötte fel a fejét, sokan nem hajlandóak beoltatni a gyereküket.

március 6., 13:36

  • világom
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta

A NASA űrhajósa vitatta Elon Musk elképzelését, ami rövid távon megpecsételné a Nemzetközi Űrállomás működését.

március 5., 14:36

  • világom
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban

Egyes orvosok harmadannyit keresnek, mint kollégáik, ezért az érintettek sztrájkot hirdettek.

március 6., 08:35

  • világom
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását
Aggasztó hírek érkeztek az óceánokról: mindannyian a bőrünkön érezhetjük hatását

Megkongatták a vészharangot a kutatók, miután történelmi jelenséget figyeltek meg az óceánokon.

március 6., 09:35

  • világom
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba
Eldőlt: mostantól nem léphet be turista ebbe az országba

Több utazásszervező cég már közölte is, hogy törölniük kellett az utazásokat.

március 6., 10:44

  • világom
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők

Ha hajlamos vagy azt hinni télen, hogy nálunk hideg van, nézd meg milyen az élete azoknak, akiknél a -50 Celsius-fok "normális".

március 5., 19:30

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?

Miből lesz a cserebogár? Ezt a fotón látható Kennedy elnök sem tudhatta ezt akkor még.

március 5., 20:00

  • világom
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén
Újabb privát űrszonda landolhat a Holdon: ezt viszi magával a fedélzetén

Egy héten belül másodjára próbál leszállni egy magántulajdonban lévő űrszonda a Holdra.

március 6., 11:45

  • világom
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve

Kate Warne, az első amerikai detektívnő nélkül egészen máshogy alakult volna az ország történelme.

4 órája

  • világom
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára

Nepálban a Himalájára több kabinos felvonót is építenek, amelyek a hegymászók paradicsomát a hétköznapi utazók számára is elérhetővé teszik.

március 3., 10:35

  • világom
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában

Az emberek döbbenten figyelték, ahogy az űrszonda lángoló darabjai visszahullnak a Földre.

március 7., 08:36

  • világom
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet

Van olyan vállalat, amelyik még az országok rangsorában is a negyedik legnagyobb környezetszennyező lenne a világon.

március 5., 11:40

  • világom
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában
Drasztikusan csökkent a forgalom: leállítja a levelek kézbesítését a posta Dániában

Olyan kevés hagyományos levelet adnak fel az emberek, hogy nem éri meg fenntartani a levélkézbesítési szolgáltatást.

március 6., 14:36

  • világom
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon

Ötven éve nem láttak arrafelé ciklont, az Alfred hurrikánerejű szelekkel és áradásokkal közelít Brisbane és környéke felé.

március 5., 09:36

  • világom
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda

Nem hiába kötött a NASA százmillió dolláros szerződést a magán űrkutató céggel: a holdra szállás sikeres volt.

március 3., 08:36

  • világom
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip
Hátborzongató: a tudósok nem értik, hogy működik az AI által tervezett chip

De szerintük nincs okunk a félelemre.

március 7., 05:46

  • világom
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük

Bő egy hónap múlva az uniós állampolgárok is csak beutazási engedéllyel mehetnek Angliába, már lehet igényelni a dokumentumot.

március 5., 10:35

  • világom
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg

Zöldnek ismerjük az amerikai Szabadság-szobrot, azonban eredetileg más volt a színe.

március 3., 16:46

  • világom
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt
Csak a táskájáért nyúlt, skorpió marta meg a reptéren a nőt

Egyre gyakoribbak a hasonló incidensek: most egy skorpió mart meg egy nőt váratlan helyen.

március 6., 18:30

  • világom
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén

A pilóták különös riasztásokat kaptak a levegőben, pár kilométerre onnan, ahol korábban 67 ember halt meg egy légi balesetben.

március 4., 08:36

  • világom
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós

A Horthy-család Portugáliában az emigráns arisztokraták és kémek paradicsomaként ismert Estorilban telepedett le.

március 4., 08:50

  • világom
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál

Meglepő lehet a részeredmény a Föld legősibb népe címért való versenyben.

március 4., 19:00

  • világom
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány

Egészen hátborzongató halat fogott egy orosz halász.

március 5., 05:46

  • világom
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt

Több mint másfél órás kongresszusi beszédében Trump beszélt Zelenszkijről, Grönlandról és egy külföldiek által megvásárolható aranykártyáról.

március 5., 08:36

  • világom
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett

A rágó már régi ismerős, de most itt a csoki is, egy másik, régi ismerőssel.

március 4., 15:10

  • világom
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban

A hatóságok szerint ennél nagyobb területen is kialakulhat még vészhelyzet.

március 4., 09:36

  • világom
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány

Egészségi állapota miatt félő, hogy elődeivel ellentétben a katolikus egyházfő nem látogatja meg pápaként a szülőhazáját.

március 4., 10:36

  • világom
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez

Egy nyaralási fotóval kezdődött. Most özönlenek ide a turisták, hogy lássák a csodálatos képződményt.

március 4., 08:20

  • világom
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad

Gondoltad volna, hogy a bolygók néha irányt váltanak?

március 3., 20:00

Érdekességek