A világűr csendjében, több mint 380 ezer kilométerre a Földtől, a Firefly Aerospace űrszondája történelmi tettet hajtott végre: sikeresen leszállt a Hold felszínén. Ez a bravúr a második alkalom, hogy egy magánvállalat saját fejlesztésű űreszköze épségben elérte égi kísérőnk felszínét – adta hírül a Houston Chronicle.
Az űrkutatás ismét a Hold felé fordul
A Blue Ghost nevű űrszonda a Mare Crisium (Válságok tengere) nevű, több mint 500 kilométer átmérőjű becsapódási medencében landolt, ahol a tervek szerint két héten át végez kutatásokat, amíg be nem köszönt a holdi éjszaka.

Fedélzetén tíz különböző tudományos műszer kapott helyet, amelyek célja a Hold geofizikai tulajdonságainak vizsgálata és új technológiák tesztelése. A leszállóegység feladatai közé tartozik a holdpor gyűjtése, a felszín alatti hőáramlás mérése és egy különleges GPS-kísérlet végrehajtása, amely során ultra-gyenge jelkövető vevőkkel próbál kapcsolatot teremteni a Föld körül keringő műholdakkal.
A leszállás sikerét a texasi Cedar Parkban, a Firefly Aerospace és a NASA küldetésirányító központjában óriási ünneplés követte.
Mindenki pontosan tudta, mi a dolga, és senkinek sem volt kétsége afelől, hogy sikeresen landolunk a Holdon
– mondta Nicky Fox, a NASA tudományos missziókért felelős igazgatója.
A Blue Ghost küldetése nem csupán technológiai diadal, hanem egy új korszak hajnala is a holdkutatásban. A magánszektor egyre növekvő szerepe az űrkutatásban azt jelzi, hogy az emberiség határai kitolódnak, és a Hold ismét a felfedezés és innováció központjává válik.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés