Miközben odabent vízben állnak a tárnák, Nicusor Dan román államfő ellátogatott az elárasztott parajdi sóbányához, ahol vizsgálatot és segítséget ígért.
Az elmúlt napokban a megáradt Korond-patak vize teljesen elöntötte a több száz méter mély parajdi sóbánya valamennyi részlegét.
Fotókon az elárasztott parajdi sóbánya belseje
A tárnák megteltek vízzel, az elárasztott parajdi sóbánya belsejéről a Meteoplus nevű Facebook-oldal tett közzé friss fotókat. A képeken a vízben úszó bányabelsők láthatók, valamint egy olyan tárna is, ahol sótömb omlott le.
Közben a katasztrófa sújtotta Parajdra érkezett szombat délben Nicusor Dan román államfő, akit a helyszínen tájékoztattak a drámai helyzet részleteiről. A tanácskozás után Nicusor Dan kijelentette:
![]()
mivel a baj megelőzhető lett volna, azt kéri az ügyvivő miniszterelnöktől, hogy a kormány ellenőrző testülete indítson vizsgálatot a felelősök beazonosítása érdekében.
Ígéretet tett arra, hogy a bányában dolgozó mintegy 130 ember valamilyen kompenzációt kap, és a turizmusból élőket sem hagyják magukra – írja az erdélyi Krónika.
Beszélt arról is, hogy a sóbányát működtető Országos Sóipari Társaság (Salrom) vállalta, hogy három héten belül megoldja a Korond-patak vizének elterelését, ami után meg lehet kezdeni a bányába ömlött víz kiszivattyúzását.
Arra viszont csak alapos vizsgálatok adhatnak választ, hogy meg lehet-e menteni a mélyebben fekvő kitermelési részleget, vagy csak a bánya felsőbb szintjein lévő idegenforgalmi és gyógyászati látogatóközpontot.
A Salrom igazgatója, Constantin Dan Dobrea szerint már a víz kiszivattyúzása is problémás, mert egyelőre nem tudni, hová vezessék el a nagyon magas sótartalmú vizet, amelynek a koncentrációja 160 gramm literenként a tárnákban – számolt be a Székelyhon.ro. Elmondta, hogy az Európai Sótermelők Szövetsége készen áll felszerelést és szakértőket küldeni Parajdra, és a szivattyúk mellett valószínűleg sótalanító berendezésekre is szükség lesz.
























