A világ legjobb metrói közé választották a budapesti kisföldalattit is

Olvasási idő kb. 2 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

A CNN utazási magazinja összegyűjtötte a világ 18 legjobb metrórendszerét, melyek közé a 19. század végén épült budapesti kisföldalattit is beválogatták. Talán kevesen tudják, hogy az M1-es metró volt a világ első villamosított földalatti metrója.

Ma már szinte elképzelhetetlen lenne Budapest vagy a világ bármely nagyvárosa a nap mint nap tömegeket szállító metrórendszerek nélkül. A hatékony tömegközlekedés nem csupán a városlakók, hanem a turisták életét is megkönnyíti. De ahány város, annyiféle metrórendszer létezik, hiszen a világ különböző tájain más és más igényeket kell kiszolgálnia a tömegközlekedésnek. 

Ezek a metrók a legjobbak a világon

A toplista élén a világ első és máig egyik legnagyobb metróhálózata, London első földalatti vasútvonala szerepel, melyet 1863 januárjában nyitottak meg. A kezdetben gőzmozdonyokkal vontatott 11 vonalas járműhálózaton ma már 272 állomást szolgálnak ki.

Több európai metrórendszer is a toplistára került
Fotó: LeoPatrizi / Getty Images Hungary

A legek közé került a több mint egy évszázaddal a londoni metróvonala után megnyílt pekingi metró is, amely ma már a világ egyik leghosszabb és legforgalmasabb rendszerévé vált. 

Az európai metrórendszerek közül a koppenhágai, a párizsi, glasgow-i, a berlini, a budapesti és a kijevi került a legjobbak közé. Emellett a toplistán szerepel a tokiói, a szöuli, a New York-i, a mexikóvárosi, a szingapúri, a moszkvai, a sanghaji, a chicagói, a delhi és a hongkongi tömegközlekedési földalatti vasúthálózat is.

A budapesti metró úttörő volt a világon

A budapesti M1-es metróvonal, más néven a kisföldalatti egyebek között azért érdemelt kitüntető figyelmet, mert Budapesten épült meg a világ első villamosított földalatti metrórendszere.

Budapesten épült meg a világ első villamosított metrója
Fotó: Andrija Nikolic / Getty Images Hungary

Mindez annak köszönhető, hogy a 19. századi magyar mérnökök voltak az elektromos meghajtású technika úttörői a világon.

Az M1-es vonal építését 1896-ban fejezték be, ami radikális előrelépést hozott a városi tömegközlekedésben. Elektromos világítás volt már az állomásokon és vasúti kocsikban, melyek két irányba közlekedtek, és itt alkalmazták először a földszinti érintkezősín helyett a felsővezeték-rendszert.

A kisföldalatti nem véletlenül közlekedik az Andrássy út alatt, a város pesti oldalán, az Andrássy tértől a Városligetig. Eredetileg ugyanis azt a célt szolgálta, hogy a városlakókat a parkba szállítsa. Így elkerülhetővé vált, hogy a környezetet villamosok és villanyvezetékek csúfítsák el. Bár a vonal az elmúlt 120 év során számos változáson ment keresztül, apró vonatai még mindig naponta 80 ezer utast szállítanak egy négyvonalas hálózat részeként. 

A világ egyik legnehezebb kerékpáros ultraversenyét idén a komáromi Ironman, Szőnyi Ferenc nyerte meg. Olvasd el, milyen kihívásnak kellett eleget tennie.

Divany könyv

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Juhász Marianna
Juhász Marianna
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Változik a Nap „szívverése” – a Földön is érezni a hatását

A Nap belsejében folyamatos mozgás zajlik, de ennek intenzitása ciklikusan változik. A 11 éves ciklusoként egy aktívabb időszakot egy kevésbé aktív követ, ám az utóbbi két ciklus során valami elkezdett megváltoznil – ez pedig hatással van az „űridőjárásra” és a bolygónkra is.

Önidő

Indul a foci vb magyarok nélkül: 156 ezres miniállam is kivívta a részvételt

Ma kezdődik a 2026-os labdarúgó-világbajnokság, amelyet ezúttal három ország – az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada – közösen rendez. A magyar válogatott ugyan ismét lemaradt a tornáról, de így is bőven akadnak olyan történetek és újdonságok, amelyek különlegessé tehetik a következő heteket a futball szerelmeseinek.

Életem

Ekkora vám sújtja júliustól a temus csomagokat: minden, amit tudnod kell

Július 1-jétől új költséggel kell számolniuk azoknak, akik EU-n kívüli webáruházból, például Temuról, Sheinről vagy AliExpressről rendelnek: a 150 euró alatti csomagokra termékkategóriánkként 3 eurós vám kerül. Ha egy küldeményben többféle termék van, a 3 eurót termékkategóriánként kell megfizetni.

Világom

Riasztó képet fest Európa időjárása: végérvényesen eltolódhat a nyár

Európa a leggyorsabban melegedő kontinens. Nyugat-Európában már május második felében olyan hőhullám érkezett, amely inkább a nyár közepét idézte. Május 21. és 30. között Franciaország nyugati részén, Angliában és Walesben a napi átlaghőmérséklet helyenként több mint 10 Celsius-fokkal haladta meg az ilyenkor szokásos értéket. Ilyet korábban nem tapasztalhattunk.

Testem

Fogyás nőként: miért nem elég kevesebbet enni?

A kalóriadeficit hozza el a fogyást, de önmagában közel sem elég a kívánt eredmény eléréséhez. Ezenfelül számolni kell azzal is, hogy a férfi és a női szervezet eltér, akár a testösszetételben, akár a hormonális működésben, ezekkel az eltéréseket pedig mindenképpen figyelembe kell venni.

Testem

Ez az egyik legnagyobb tévhit a férfiak termékenységéről: sokan csak akkor jönnek rá, amikor már késő

Miközben a nőket folyamatosan figyelmeztetik a biológiai óra múlására, a férfiak termékenységével kapcsolatban még mindig tartja magát az a tévhit, hogy az időtlen és sérthetetlen. A legújabb kutatások azonban rávilágítanak, hogy 40 éves kor felett a spermiumok száma és genetikai épsége is fokozatosan romlani kezd. Ez a változás ráadásul sokszor láthatatlan marad a hagyományos orvosi vizsgálatokon, mégis drasztikusan növelheti a vetélés vagy a későbbi genetikai betegségek kockázatát. Hogyan befolyásolja a kor és az életmód a férfiak nemzőképességét, és miért nem szabad készpénznek venni az életre szóló termékenységet?

Világom

Magyar tengeri kikötő volt 110 éve: itt esküdött Jókai Mór lánya, emléktáblát is kapott a magyar író

Száztíz évvel ezelőtt Fiume a magyar hírességek és arisztokraták kedvenc luxusmenedéke volt, ahol Jókai Mór a lánya esküvőjét ünnepelte. Ám a történelem viharai után a korzó legpompásabb szállodája, a Hotel Europa már egy titkos társaság fészke lett, amely megágyazott a huszadik század egyik legőrültebb alakjának: egy olasz költő-diktátornak, aki saját mini-államot épített ki a városban, és akitől még Mussolini is tanult. Utánajártunk Fiume aranykorának és sötét titkainak.