Magyar származású stand-upos a Netflixnél: Christina P. nem éppen az anyák gyöngye

Olvasási idő kb. 4 perc

Nem akarok nagyon előreszaladni, de már a hetedik perc felénél magyarul káromkodik Christina P. a Netflixen anyák napján megjelent, legújabb stand-up estjén. A magyar származású humoristától három műsort is megnézhetünk a streamingszolgáltatón, mi most az Az anyai gének címűt ajánljuk olvasóink figyelmébe.

Christina P. nemcsak rózsaszín, flitteres fellépőruhájával tűnik ki a stand-uposok mezőnyéből. Az anyaság szentségéről ránt le minden leplet, csak hogy megnevettesse sorstársait, a szülőket. A kétgyermekes édesanya kitárulkozása ma már nem is olyan formabontó, hiszen pályatársai között Amy Schumer és Ali Wong is beszélt már kendőzetlenül a szüléssel és az anyai léttel kapcsolatos kalandjairól. Idehaza pedig Ráskó Eszter és Kormos Anett neve jut eszünkbe rögtön.

Christina P. is faltól falig játszik, már a trailerben is érezzük, hogy nem egy ősanyával állunk szemben, hiszen ahogy felvezeti, a szülővé válás egy érzelmi hullámvasút. Az egyik pillanatban még a folyóba hajítanád a gyereked, a következőben pedig már egy focicsapatnyit szeretnél belőle.

Csak az kattintson, aki nem bánja, ha egy nő nyersen fogalmaz, viccet csinál magából, kifiguráz mindent, ami az anyaság mítoszát övezi.

A modern anyaság kérdései

Miért firtatjuk ezt a modern anyaságot? Mert a felmenőink olyan útravalót hagytak hátra, amivel ma már nem biztos, hogy olyan sokra megyünk. Fel kell hát találnunk az anyaságot, újra és újra. Ez a terep mindig is egy csatatér volt. Valahogy sohasem csak és kizárólag az anya és gyermeke pozíciójából alakultak a társadalmilag is elfogadott normák. De hát miért? 

A humorista Christina P. ebben a különkiadásban többek között a szülői szerepvállalás és a párkapcsolatok örömeit és nyűgjeit járja körül az X generáció szemszögéből
Fotó: Netflix

Amiből jellemzően kiindulunk, hogy jó anya az, aki nem rossz anya. Vagyis aki helyesen látja el az anyasághoz kapcsolódó teendőket. A jó anyát mindig mitológia övezi, a társadalmi berendezkedéshez és a nők helyéhez mérten. Míg a paraszti, majd a 18–19. századtól a polgári osztályokban is a csecsemők egész nap az édesanyjukkal voltak, és így azok folyamatosan kaptak visszajelzést a kisgyermekek igényeiről, addig később a gyári munka mellett csak szünetben és munka után volt valamicske gyerekgondozásra lehetőség. Egy jó fordista anya a gyermeket önállóságra nevelte.

„A jó anya szocialista mítosza Magyarországon az ötvenes években leginkább azt foglalta magába, hogy az anyák a gondoskodási feladatok mellett dolgozzanak a formális szektorban is, minél több gyereket vállaljanak, és gyermekeiket »öntudatos« szocialista munkássá neveljék.” 

Ezt a verziót követte a modernanya-mítosz, amely azt hirdette, hogy a nőnek otthon és a gyerekei mellett a helye. Az oktatás és a technika fejlődése, a gazdasági jólét és a tömegmédia olyan harctérré változtatta az anyaságot, melyben számtalan szereplő igyekszik azt a saját érdekei szerint folyamatosan újradefiniálni.

Kommunizmusból az USA-ba Kanadán át

Hogy jön ez a stand-up komédiához? Christina Pazsitzky szülei 1969-ben hagyták el Magyarországot, hogy Kanadán keresztül végül Amerikában telepedjenek le. Az anyai gének műsorában mindkét karakter megidéződik, erős akcentussal. A magyar anya és apa igazi vadember, akiknek az előadó a szívósságát köszönheti. Ez a szólam az X generáció sajátja, kíméletlenül fújolnak a hópehely és az Y nemzedékre, csak mert azok elkényeztetett, intoleráns nyápicok.

Pazsitzky elmondása szerint 

azon fáradozik, hogy megtörje a generációkon átívelő családi traumát.

De amilyen zakkantan viselkedik a színpadon, nehéz elhinni neki, hogy jól halad az úton. Egyáltalán nem finomkodik, egyenesen arra megy, hogy zavarba hozza közönségét. Őrült képet fest toxikus szüleiről, és saját házasságát sem kíméli. Előkerülnek a nagy magyar felfedezések, a Rubik-kocka, de Sztálin és az ellaposodott házasélet is beleszövődik a mesébe.

Az anyaság csinált belőlem felnőtt embert

Pazsitzky egy interjúban részletesen beszámolt a szülői lét nehéz részeiről. „Az anyaság nettó szenvedés” – mondta. „Jófajta szenvedés. Állandó áldozathozatal. Nincs még egy olyan munka a világon, ahol a nap 24 órájában dolgozol, de nem pénzben fizetnek. Hanem mondjuk, mosolyban… és még így is megéri.”

A komika egyébként szakmán belül házasodott, férje, Tom Segura műsora szintén megtalálható a Netflix kínálatában. Közösen vezetnek már lassan 10 éve egy podcastet, de Christina ezenkívül egy anyaság témájú sikeres podcastnek is a házigazdája.

Miért felszabadító erejű, ha egy nő ilyen nyíltan feltárja az anyaként átélt legmélyebb, legsötétebb és legfelemelőbb pillanatait (meglehet, pár sztorit a ketamin számlájára írva)? Miért tudnak teli torokból együtt nevetni a nők sorstársaikkal, és nem undorodva elhatárolódni? Ja, nem azért, mert ilyen „rossz” emberek lennének. Hanem mert az anyaság egy önismereti utazás, amiben nem lehet megúszni a saját anyánkkal való kapcsolat tisztázását, a párkapcsolatban vállalt pozíciónk újratárgyalását és a szembenézést mindazzal az értékkel, amit a gyermekeinknek tudunk felajánlani. Erre a hullámvasútra ülnek fel a szülők, amikor gyereket vállalnak.

Borítókép: Netflix

Dogz fesztivál

Jön a DOGZ Fesztivál: te ott leszel?

Május elsején minden eddiginél nagyobb területen várja a kutyásokat és a leendő kutyásokat a DOGZ Fesztivál a Városligetben: közösségi élményt, szórakoztató és szakmai programokat egyaránt kínál az esemény. Falkaséták, kutyás futás és vándor vurstli is várnak a fesztiválon, amelyre a helyszínen levásárolható, 1000 forintos belépő megváltása mellett léphetsz be. Emellé még ajándék is jár! Ugye találkozunk?

A regisztrációt és a programot ezen a linken találod.

hirdetés

Geyer Krisztina
Geyer Krisztina
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Titokzatos erők mozgatják a Halál-völgy vándorló köveit: több száz méteres nyomot hagynak a sivatagban

A Death Valley Nemzeti Park egyik legkülönlegesebb és legtitokzatosabb helyszíne a Racetrack Playa, amely évtizedeken át megoldatlan tudományos rejtély színtere volt. Az első pillantásra sivár és élettelen terület egy szokatlan jelenség miatt vált világhírűvé: vándorló kövei megmagyarázhatatlan módon akár több száz métert is megtesznek – maguktól.

Mindennapi

Ez lesz az át nem vett mandátumok sorsa

A választási eredmények kihirdetését követően még mindig nem dőlt el véglegesen, hogy kik foglalják majd el helyüket az új Országgyűlésben, miután több vezető politikus is bejelentette, hogy nem veszi át mandátumát.

Világom

Kvíz: felismered ezeket az olasz édességeket?

Olaszország nemcsak a pizzáról és a tésztákról híres, hanem a világ egyik leggazdagabb édességkultúrájával is büszkélkedhet. A „dolce vita” hazájának számos édessége mára meghódította az egész világot.

Testem

Ezekben az esetekben segíthet egy betegjogi képviselő

Az orvosok tudása és a rendszer működése gyógyulásunkat szolgálja, de óhatatlanul alá-fölérendelt viszonyt teremt, amelyben páciensként könnyen kiszolgáltatottá válhatunk. Nem véletlenül került a képbe a betegjogi képviselő.