Fürdő vagy szoba?

Olvasási idő kb. 3 perc

A fürdőhelység megnövekedett alapterületénél kezdődik a változás. Pár éve még az újépítésű lakásokban is többször belefutottam vallatóhelyiség méretűekbe, miközben a nappali igazi tánctérnek bizonyult. Pedig lássuk be, aki otthon jót akar pihenni, és ez alatt nem a többórás chips-majszolást érti a tévé előtt, az tudja, mennyivel frissítőbb egy jó könyvvel és egy finom pohár borral befeküdni - mondjuk egy illóolajokkal fűszerezett kád vízbe.

Ne feledjük, testünk kilencven százaléka víz!

Ezt az egyre erősödő igényt és trendet a vezető szaniter- és burkolatgyártók is felismerték, és ömlesztve jönnek ki a piacra az otthoni spa-hangulat kellékei. A bőség zavarában igazán sasszemnek kell lenni, hogy kimazsolázzuk az igazi kincseket.

Szépanyáink stílusa

Az egyik vezető irányvonal körülbelül szépanyáink idejét idézi, persze tökéletesen megfelelve a ma elvárásainak, mind funkcióban, mind minőségben.

Ennek a miliőnek elengedhetetlen kellékei a karakteres, hófehér fajanszok, a régi ajtótokok építészeti kazettáit imitáló falburkolatok. Klasszikus, tiszta elegancia, levendula illat, vakfoltos tükör extra gyári kivitelben. A tonette szobainas, a régi, faragott keretes széngrafikák és egy kényelmes karfás szék, puha kárpittal, na meg a lábas kád is elengedhetetlen részei a hangulatnak.

Az igazán stílushű persze az lenne, ha komornyik hozná be a kandalló előtt melegített törölközőt és a lámaszőr papucsot.

Határtalan fürdő

Ennek a századfordulós hangulatnak csak látszólag ellentéte a maximális kényelmet és szobaszerűséget előtérbe helyező, modern style. Alapja, hogy minél kevésbé lehessen érezni a háló és a fürdőszoba közti határvonalat. Nem is kell ennek demarkációs vonalnak lennie. Persze nagycsaládosoknak nem feltétlenül praktikus, amikor három gyerek sivítva pancsol egyszerre, erre a vidám fröcskölésre érdemes egy másik „gumiszobát” fenntartani.

A hálóval szinte egybefolyó fürdő inkább maradjon a felnőtteknek járó intim luxus. Itt teljesen elfelejthetjük a plafonig burkolt műtőhangulatot és a vakítóan fehér szanitereket is.

Végre választhatunk színes, akár mintás mosdótálat és a hidegburkolatot is elég közvetlenül a vízforrás körül alkalmaznunk. Használhatunk teakfát a padlóra és vinyl alapú tapétát a falakon, de akár mosható falfestéket is. E felületek remek kiegészítői például a textileket imitáló, vagy burjánzó ornamentikájú, sejtett hidegségüket látványukkal teljesen meghazudtoló, de mégis hidegburkolatok.

A másik fontos elem a szobaszerű bútorzat, ami szinte átsétál a hálóból a fürdőszobába és ott kényeztet minket tovább. Ezzel is erősítve azt az érzést, hogy saját intim terünkben dőzsölhetünk. A szerelvények közül is a falsík alá szerelhető, rejtett variációkat válasszuk. A meghitt szobaszerűséget igencsak zavarnák a falon ide-oda futó króm és egyéb csőrendszerek. Színekben végre tobzódhatunk, vége a kék-fehér-barna-szürke uralomnak.

Letisztult és modern

Persze lehet, hogy valaki nem annyira szereti a dús, színes és puha hangulatot – inkább a letisztultság és a funkció számára az első.

Ez szintén nem zárja ki a kényelmet. Aki ehhez a fílinghez érzi közel magát, ma már a palaszerű, picit ridegebb, de nagyon elegáns padlólapok és falicsempék nagy választékában tobzódhat. A szürkés, barnás árnyalatokból, illetve akár az örökzöld fekete-fehér kombinációk közül is válogathatunk.

Fontos „alapanyag” a fényes-matt felületek találkozása, és a high-tech csaptelepek, szintén rejtett kivitelben. Ezt a picit iparibb környezetet lágyíthatjuk natur fa kiegészítőkkel, amelyek formájukkal finoman puhítják a merevebb, geomatrikusabb formavilágot. Fontos a tároló bútorok zártsága, a tarka pipere holmik nem illenek ebbe a hangulatba.

A fürdőszoba végre talán visszanyeri a nevében rejlő igen fontos szoba funkciót és kilép a másodhegedűs szerepből. Épp itt ennek az ideje, hisz az élet is pont annyira kényeztet minket, amennyire mi önmagunkat. Engedjük meg magunknak.

Fotók: Villeroy & Boch


dívány.hu ‎
dívány.hu ‎
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Több mint üres szénhidrát: ennyi értékes tápanyagot tartalmaz valójában a burgonya

Évek óta hallgatjuk, hogy a krumpli a fogyókúra legnagyobb ellensége és nem más, mint haszontalan keményítőhalom. Itt az ideje, hogy belássuk tévedésünket: a burgonya ugyanis valójában tele van káliummal, rosttal és vitaminokkal, amiket eddig nagyvonalúan figyelmen kívül hagytunk. Megmutatjuk, miért nem a szénhidráttól kell félned, és hogyan készítsd el úgy a burgonyát, hogy ne a lelkiismeret-furdalást, hanem az egészségedet tápláld.

Offline

Tudod, mi a blansírozás? Nagy konyhakvíz

Ha rutinos vagy a konyhában, akkor ez a kvíz nem fog ki rajtad. Ezúttal ugyanis arra vagyunk kíváncsiak, mennyire ismered a főzéssel kapcsolatos, olykor kacifántos elnevezésű fortélyokat.

Önidő

Pesti viccek és franciás sanzonok: így született meg a magyar kabaré

Városszerte dúdolt kuplék és legnagyobb íróink színdarabjai kerültek műsorra az első budapesti kabarékban. A műfajt egy kackiás bajuszú, félszeg, dadogós fiatalember vitte sikerre, akit később a magyar kabaré atyjaként emlegettek - Nagy Endre mégsem volt elégedett életével.

Offline

17 ezer harcost irányított a kalózkirálynő: vagyonosan halt meg 69 évesen

Míg a nyugati kalózlegendák legtöbbször bitófán végezték, a történelem leghatalmasabb kalózvezére egy kínai nő volt, aki 17 ezer fős hadseregével sakkban tartotta a császárt is. Csen Ji-sao nemcsak a csatamezőn volt verhetetlen, de a diplomáciában is: kőkemény törvényekkel irányított, végül pedig békében és mesés gazdagságban vonult vissza. De hogyan lett egy kantoni szexmunkásból a tengeri rablók legyőzhetetlen királynője?

Offline

József Attila is megfordult „a pesti próféta alvilág” leghíresebb jósnőjénél

Míg József Attila verseivel a lélek legmélyebb bugyrait kutatta, a pesti cukrászdák asztalainál egy különös asszony a tenyerekből és a kézírásból olvasta ki a jövőt. Silbiger Boriska, a két világháború közötti Budapest leghíresebb látnoka nemcsak a nép, de a legnagyobb magyar költő bizalmát is elnyerte. Ki volt a rejtélyes jósnő, aki a Lukács cukrászdában ücsörögve látta meg a közelgő tragédiát, és akinek jóslataitól még a legjózanabb művészek is megborzongtak?