Ezeket az ételeket sose edd reggelire

GettyImages-529341265 (1)
Olvasási idő kb. 6 perc

Minden táplálkozási szakértő egyetért azzal, hogy fontos az egészséges és tápláló reggeli. Ám vannak olyan ételek, amelyeket jobb, ha csak kisétkezéshez vagy alkalmi csemegének, és nem napindítónak választunk.

A reggelinek kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy a szervezetünk jól működjön. Egyrészt beindítja az anyagcserét, másrészt pótolja az éjszaka folyamán felhasznált tápanyagokat, emellett energiát ad, mellyel fokozza az agyműködést. De nem minden étel képes erre. Összeállítottunk egy listát azokból, amelyeket jobb, ha nem reggelire eszel.

Rostszegény vagy rostmentes gabonafélék

A magas szénhidrát- és cukortartalmú, de alacsony rosttartalmú gabonafélék a vércukorszint megugrását, majd gyors csökkenését okozhatják. Ez az ingadozás délelőtt sóvárgáshoz és hangulatváltozáshoz vezethet. A táplálkozási szakértők szerint ez elkerülhető, ha adagonként legalább 3 gramm rostot tartalmazó gabonapelyhet választunk reggelire. Tovább növelhetjük az étel rosttartalmát, ha bogyós gyümölcsöket, búzacsírát, lenmagot vagy szeletelt mandulát is teszünk bele.

A gabonapelyhek sokszor egyáltalán nem egészségesek a bennük lévő sok cukor miatt
A gabonapelyhek sokszor egyáltalán nem egészségesek a bennük lévő sok cukor miattMario Tama / Getty Images Hungary

Előrecsomagolt vagy fagyasztott sütemények

Sokszor praktikusnak tűnik és kényelmes megoldást jelent, ha a reggeli rohanásban bekapunk egy vákuumcsomagba zárt péksüteményt vagy a fagyasztóban lévő vésztartaléknak szánt félkész gofrira és egyéb péksüteményre kicsit rámelegítünk. A legtöbb csomagolt és fagyasztott termék olyan egyszerű szénhidrátokat tartalmaz, amelyekkel nem lakunk jól, és ezzel a koncentrációt sem segítik. Válasszunk helyettük egészségesebb alternatívákat, például lenmagból vagy teljes kiőrlésű gabonákból.

Müzliszeletek és előre kevert zabpelyhek

Számtalan müzliszelet buktatója, hogy tele van cukorral, ráadásul kevés fehérjét és rostot tartalmaznak. Ezek helyett keressünk inkább olyanokat, amelyek fehérjét, rostokat és egészséges zsírokat tartalmaznak.
Sok előre összekevert, ízesített és csomagolt zabpehely hasonló összetevőket tartalmaz, mint az egészségtelen gabonafélék és szeletek. Túl sok cukor van bennük, és jellemzően instant zabból készülnek, amely feldolgozott és alacsonyabb rosttartalmú. Ehelyett sokkal jobb, ha mi magunk készítjük el a zabkásánkat. 

Jobban tesszük, ha reggelire egészséges alapanyagokból, saját magunk által készített ételeket fogyasztunk
Jobban tesszük, ha reggelire egészséges alapanyagokból, saját magunk által készített ételeket fogyasztunkmixetto / Getty Images Hungary

Bolti turmixok

Sok bolti turmix nagyon kevés valódi gyümölcsöt és zöldséget tartalmaz. Többségükben sok cukor és magas fruktóztartalmú kukoricaszirup is van, emiatt nem a legjobb választás, ha ezeket isszuk reggelire. Jobban járunk, ha egészséges hozzávalókból magunknak készítünk otthon turmixot. A zöldségekhez és a gyümölcsökhöz adhatunk még lenmagot, spenótot vagy kelkáposztát is, ha növelni szeretnénk a turmix tápértékét.

Zsírszegény joghurt

Sokan esnek abba a hibába, hogy túl keveset esznek reggelire, és végigéhezik a délelőttöt. A szakértők szerint aktivitási szintünktől függően 250–400 kalóriára lenne szükségünk reggel. Ezt figyelembe véve egy doboz zsírszegény joghurt önmagában nem elég reggelire. Adjunk még hozzá egy kis tál zabpelyhet friss gyümölccsel, hogy teljes értékű ételt fogyaszthassunk.

Egy pohár gyümölcslé

Egy pohár gyümölcslé reggeli elfogyasztása nem tekinthető étkezésnek, hiszen a szénhidráton és a cukron kívül nem tartalmaz egyéb tápanyagot. Ugyanez igaz az egészségesnek nevezett, hidegen préselt zöldséglevekre is, hiszen attól, hogy kelkáposztát tartalmaz, még nem lesz laktató reggeli, hiszen nem tartalmaz elegendő fehérjét. 

Az önmagában elfogyasztott gyümölcslé vagy zöldséglé helyett sokkal jobb választás, ha például megeszünk egy almát mogyoróvajjal.

Kávé 

Népszerű választás reggelire a kávé is, ám a kávé ízesítésére szolgáló kiegészítők gyakran igazi szénhidrát- vagy cukorbombák lehetnek. Sokan isszák a kávéjukat szirupokkal, cukorral és más olyan összetevőkkel, amelyek pluszkalóriát adhatnak a reggeli feketéhez. Bár a koffein azonnal energiával láthat el, de semmiképpen nem biztosít a délelőttre elegendő táplálékot.

Egy csésze kávé önmagában nem teljes értékű reggeli
Egy csésze kávé önmagában nem teljes értékű reggeliDougal Waters / Getty Images Hungary

Fánk és muffin

Lehetőség szerint kerülni kell a cukorral, finomított szénhidrátokkal és egészségtelen zsírokkal készült édességeket is, mint például a fánkot és a muffint. Ezek sokkal inkább alkalmasak egy kisétkezésre, ha feltétlenül valami édességet ennénk, de nem felelnek meg egy teljes értékű reggelinek. Ha mindenképpen fánkkal vagy muffinnal akarjuk kényezteti magunkat, fogyasszuk hozzá fehérjét vagy egészséges zsírt, hogy elkerüljük a vércukorszint- és az energiaingadozást. Ropogtassunk a sütemények mellé egy maréknyi diót, együnk hozzá görög joghurtot, vagy igyunk hozzá egy pohár tejet.

Egészségünk megőrzése érdekében válasszuk inkább a tápláló és energiát adó reggelit
Egészségünk megőrzése érdekében válasszuk inkább a tápláló és energiát adó reggelitPeter Dazeley / Getty Images Hungary

Ha bolti muffint vagy fánkot eszünk, akkor a fölösleges kalóriabevitel elkerülése érdekében próbáljuk ki, hogy csak a felét esszük meg. 

Szalonna és kolbász

Kutatások igazolják, hogy a feldolgozott húsból készült termékek, mint például a szalonna, a kolbász, a virsli és a különféle felvágottak, növelhetik a szívbetegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. A táplálkozási szakértők szerint jobb, ha ezeket az ételeket csak ritkán fogyasztjuk egy-egy családi villásreggeli alkalmával. Ha mindenképpen feldolgozott húsféleséggel szeretnénk kényezteti magunkat, a reggeli többi összetevője mindenképpen valamilyen egészséges zöldség vagy gyümölcs legyen.

Ha kíváncsi vagy rá, hogy a szakemberek szerint mikorra kellene időzítenünk a déli étkezést, olvasd el az erről szóló cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek