Ez a hétköznapi eszköz mentheti meg agyad a stroke-tól

GettyImages-1142838874
Olvasási idő kb. 5 perc

A szájápolási rutin egy filléres eszköze nemcsak a fogak és az íny egészségének záloga, hanem a komolyabb bajoktól is megóvhat.

A fogselyem rendszeres használatát régóta javasolják a fogorvosok, mert a vékony szállal azokat a területeket is tisztán tarthatod, amelyeket fogkefével nehezen vagy egyáltalán nem érsz el. A fogselyem segítségével eltávolíthatók a fogak között maradt ételdarabok, és segít megelőzni a fogkövet okozó lepedék felhalmozódását, valamint a fogínygyulladást. Most egy újabb, a szájhigiéniáján túlmutató jótékony hatás derült ki a fogselyemről, így ha eddig nem használtad, itt az idő, hogy változtass.

Egy friss tanulmány szerint aki legalább hetente egyszer használ fogselymet, annál csökken a vérrögök okozta stroke és a szabálytalan szívritmus kockázata. A kutatók arra keresték a választ, hogy a szájhigiéniai szokások – a fogmosás, a fogselyem, a rendszeres fogorvosi szűrés – milyen hatással vannak a stroke megelőzésére.

A stroke ellen is hatásos a fogselyem

A vizsgálatban több mint hatezer embert követtek 25 éven keresztül kérdőívek segítségével. Azt találták, a résztvevők közül 434-nél fordult elő stroke, 1291-nél pedig szívritmuszavar. 

Az adatok elemzése után kiderült, hogy a fogselyem használata 22 százalékkal csökkentette a stroke leggyakoribb típusának, a vérzéses (iszkémiás) stroke-nak a kockázatát.

Ilyenkor az okozza a bajt, hogy egy agyi érben lévő vérrög vagy érelmeszesedés gátolja az agy egy részének vérellátását.

A fogselyem nemcsak a fogakat tisztítja, csökkenti a stroke kockázatát is
A fogselyem nemcsak a fogakat tisztítja, csökkenti a stroke kockázatát isShutterstock

Fény derült arra is, hogy a fogselyemnek köszönhetően 44 százalékkal csökkenthető a szívből kiinduló vérrögök okozta szélütés esélye, valamint 12 százalékkal mérsékelhető a szabálytalan szívritmus kockázata. Mindezek pedig függetlenek attól – állapították meg –, hogy ki mennyire alaposan és rendszeresen mos fogat, milyen gyakran jár fogorvoshoz, vagy van-e egyéb szájhigiéniai szokása. 

Vagyis nagyon úgy tűnik, hogy a pár száz forintba kerülő fogselyem használata nemcsak a fogak és a fogíny egészsége szempontjából elengedhetetlen, hanem jelentősen hozzájárul ahhoz is, hogy elkerüld a stroke-ot, ami rokkantságot vagy halált is okozhat. Az orvosok mindezt azzal magyarázzák, hogy a szájápolás szoros kapcsolatban áll a szájüregi gyulladásokkal és az artériák megkeményedésével.

Ezek voltak a tudományos érvek a fogselyem mellett, most pedig lássuk a gyakorlatot.

Hogyan kell használni a fogselymet?

  1. Szakíts le egy körülbelül 45 centiméter hosszú fogselymet. 
  2. Tekerj az egyik mutatóujjad köré egy rövidebb szakaszt, a többi pedig tekerd fel a másik mutatóujjadra úgy, hogy középen maradjon egy 3-5 centis, szabadon lévő fogselyem. 
  3. Feszítsd ki a fogselymet, majd a két hüvelykujjaddal irányítsd a fogak közé. Húzd fel-le a fogselymet, követve a fogak felületét. Ezt úgy a legkönnyebb kivitelezni, ha nem egyenes vonalban tartod a fogselymet, hanem C alakban felfeszíted a fog oldalára. Ne feledkezz meg az ínyvonal alatti részről sem. 
  4. Amikor végeztél az egyik fogközzel, tekerj le egy újabb, tiszta szakaszt a szálból, az elhasznált részt pedig tekerd fel a másik ujjadra. 
  5. Mindegy, hol kezded, de haladj sorrendben, hogy egyetlen fogköz se maradjon ki.
@drshaadimanouchehri #dentist #dentistry #londondentist #fypシ #londondentalhygiene #dentalhygiene #marylebonedentist #teethcleaning #invisalign #dentalcliniclondon #compositebonding #londonteethwhitening #teethwhiteninghack #flossing ♬ original sound - Dr Shaadi Manouchehri

Bár megoszlanak a vélemények arról, hogy fogmosás előtt vagy utána érdemes fogselymet használni, egy kutatás szerint jobb, ha a fogselyemmel kezded a szájápolási rutinodat, mert így összességében több lepedéket tudsz eltávolítani. Emellett a kitisztított fogközökbe a fogkrém könnyebben bejut, ezáltal nagyobb mennyiségű fluorid épülhet be a fogakba. 

A helyes szájápolást az egész tested meghálálja

A száj egészségének megóvása általános egészségünk megőrzése miatt is nagyon fontos, mert a szájüregben lévő gyulladás az egész szervezetre kihat. A rossz szájhigiénia miatt a magyar felnőttek mintegy felénél jelentkezik valamilyen fokú fogágybetegség. Előrehaladottabb állapotban ez kétszeresére növeli a szívinfarktus és az agyvérzés kockázatát, mert a szájban kialakult gyulladás miatt az erekben is elváltozások jönnek létre. Ráadásul aki fogágybetegségben szenved, annál kétszer nagyobb az esélye az Alzeimer-kór kialakulásának – figyelmeztetett korábban Bartha Károly, a Semmelweis Egyetem Helyreállító Fogászati és Endodonciai Klinikájának volt igazgatóhelyettese. 

A fogágybetegség a cukorbetegek állapotát is negatívan befolyásolhatja, de a szakember szerint van egy további összefüggés is: a nem kezelt cukorbetegség háromszorosára növeli a fogágybetegség kialakulásának esélyét, ami aztán hatással van a vércukorszint szabályozására. A diabétesszel élők emiatt akár tíz évvel korábban is elveszíthetik a fogaikat az átlaghoz képest.

Fokozott a kockázat a várandós kismamáknál is, náluk ugyanis már csekély mennyiségű lepedék mellett is súlyosabb ínygyulladás alakulhat ki, különösen a második és harmadik trimeszterben.

A várandós nők fogágybetegsége csaknem nyolcszorosára növeli a koraszülés és a baba alacsony születési súlyának esélyét. 

A jó hír az, hogy helyes fogmosási technikával és rendszeres szűréssel a fogágybetegségek 80 százaléka elkerülhető, de legalábbis olyan drámai mértékben lassítható a folyamat, hogy még 80 évesen is megmaradhatnak a saját fogak. 

Ha figyelsz az egészségedre és a helyes szájápolásra, akkor olvasd el, hogy miért pusztítod el a jó baktériumokat, ha ezt csinálod fogmosáskor.  

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek