Hiába a védőoltás, hétről hétre érkeznek hírek újabb szamárköhögéses megbetegedésekről. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) legfrissebb heti jelentése szerint június utolsó hetében összesen 19-en fertőződtek meg szamárköhögéssel. Az NNGYK hét vármegyében regisztrált megbetegedést (Baranya, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest, Somogy és Tolna). A betegek között egészen kisgyermekek és felnőttek egyaránt akadnak. Noha július első hetéből nem jelentettek újabb fertőzést, az idei évben már így is összesen 115 szamárköhögéses esetről érkezett jelentés.
Rendkívül fertőző kór
Ahogy arról a Dívány is írt: a szamárköhögés egy baktérium által okozott, rendkívül fertőző megbetegedés, amely a tüdőt és a légutakat érinti. Kezdetben a tünetek egy szokványos megfázáséhoz hasonlóak (tüsszögés, orrfolyás, alacsony láz és enyhe köhögés), ám két héten belül a köhögés súlyosbodik, és jellegzetes köhögési rohamok alakulnak ki sok, gyors ütemű köhögéssel, amelyeket húzó, jellegzetes éles hangú belégzés követ. A rohamok végén gyakran ürül sűrű, színtelen nyálka, amely után gyakori a hányás is. A rohamok eleinte éjszaka fordulnak elő, majd egyre gyakoribbá válnak napközben is. A köhögés akár hónapokig is tarthat.
A szamárköhögés lappangási ideje 2-4 hét, a betegség legsúlyosabb formája csecsemőknél alakul ki.
Oltatlan csecsemőknél vagy olyan újszülötteknél, akiknél az anya nem kapott oltást, a szamárköhögés különösen súlyos lefolyású lehet. A csecsemőknél a lehetséges szövődmények közé tartozik a tüdőgyulladás, az agyvelőgyulladás, a görcsök és akár a halál is.
Nem ez az egyetlen fertőző betegség
Az NNGYK adatai szerint gastroenteritis-járvány is kialakult egy Komárom-Esztergom vármegyei általános iskolában. Az intézmény diákjai egy erdélyi kiránduláson vettek részt, és az elutazó 82 tanulóból és 10 kísérőből összesen 60-an betegedtek meg enterális tünetekkel.
Kórházba szerencsére senkit sem kellett szállítani.
A járványügyi vizsgálat eredményei szerint nem romlott étel okozta a megbetegedéseket, hanem vírusfertőzés, amelyet egymásnak adtak át a diákok és a tanárok.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés