Eltűnhet Magyarországról ez a növény: már kedvenc szörpjeinkhez sem használják

Olvasási idő kb. 1 perc

Féltermés, csökkenő antociántartalom, zuhanó felvásárlási árak és drasztikusan emelkedő költségek veszélyeztetik a magyar bodzatermést. Az illatos növényt már a szörpökben is mással helyettesítik.

Harmadára-ötödére esett vissza az idei hozam az éghajlatváltozás okozta aszályos időjárás miatt. Az Agroinform cikke szerint a korábbi 10-12 tonna helyett hektáronklént mindössze 2-5 tonna termett.

Meredeken emelkednek a költségek

A Bodzatermelők Értékesítő Szövetkezetének kereskedelmi igazgatója, Csizmadia György szerint a gazdasági környezet sem kedvez az ágazatnak: a felvásárlási ár 1998 óta hatszorosára – a kilónkénti ára 60-ról 350-360 forintra – nőtt, miközben az üzemanyag és a munkaerő költsége tízszeresére emelkedett. 

A szörpökhöz is használt növény súlyos gondokkal küzd Magyarországon
Fotó: Fotomary / Getty Images Hungary

Olcsóbb alapanyagokat használnak a szörpökhöz is

A bodza iránti kereslet csökken, miután a gumicukrokban és szörpökben is használt antocián nevű színezőanyagot egyre gyakrabban helyettesítik olyan olcsóbb növényi alapanyagokkal, mint a feketerépa. 

Mindemellett a globális piacon a kínai feldolgozóké a főszerep a bodzapor-előállításban, jóval alacsonyabb költségekkel, amely még tovább rontja az európai, így a magyar termelők versenyképességét.

Közben a növény legelterjedtebb fajtája, a Haschberg is rosszul tűri a hőhullámokat, a hibrideknek és más fajtáknak pedig termékenyülési gondjai vannak. 

A bodzatermesztőknek súlyos gondot okoz a betakarítás munkaerőigénye és költsége is, hiszen a jelenlegi óradíjak mellett sok helyen nem éri meg leszedni a termést. A szakértők szerint összefogás nélkül a magyar bodzatermesztés jelentős része eltűnhet.

Divany könyv

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Hrdina-Bárány Zsuzsi
Hrdina-Bárány Zsuzsi
Főszerkesztő-helyettes
Hrdina-Bárány Zsuzsi, bár rádiós szakirányon végzett, a kommunikáció szak után nyomtatott sajtónál helyezkedett el. Kilencévnyi napilapozás után az online médiában találta meg a helyét: elsőként egy női magazinban dolgozott újságíróként, szerkesztőként és rovatvezetőként, majd három évig egy anyáknak szóló portál főszerkesztői feladatait látta el. Pályafutása során szövegíróként és olvasószerkesztőként is gyűjtött tapasztalatokat, valamint könyvek szerkesztésében is részt vett. 2026 januárjától a Dívány főszerkesztő-helyettese.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Csodát tesz az agyaddal, ha hetente legalább egyszer így vacsorázol

Mindennapjainkat a mesterséges fény, a képernyők és a zárt terek vonzásában éljük. Ha hetente legalább egyszer kiszakadunk ezek közül egy vacsora erejéig, az támogatja az agyunk egészségét, segít levezetni a stresszt és javítja a családon belüli társas kapcsolatokat is.

Offline

Kvíz: Tudod, miben hisznek ezekben az országokban?

Azt hiszed, képben vagy azzal kapcsolatban, hogy a világ különböző pontjain miben hisznek az emberek? Bár Ázsiáról a legtöbbünknek rögtön a buddhizmus ugrik be, a történelem sokszor jócskán felülírta a papírformát. Tedd próbára a tudásod legújabb földrajzi-kulturális kvízünkben!

Testem

Nem csak a túl sok, a túl kevés só is káros az egészségre

Régóta tudjuk, hogy a túl sok só növeli a magas vérnyomás és a stroke kockázatát, de a legújabb kutatások alapján is felmerült, hogy a túl kevés só sem tesz jót. Vajon hol van az arany középút, és hogyan érdemes alakítanunk a mindennapi sófogyasztásunkat?

Testem

Ez a kínai orvosok napindító trükkje – valóban jót tesz

A meleg víz fogyasztása az európai emberek számára idegen szokás, holott számos egészségügyi előnye van. A termikus hatásnak köszönhetően lazítja a beleket, hidratál, ráadásul az érzékeny gyomrúaknak sem kell tartaniuk azoktól a mellékhatásoktól, amelyeket a hideg víz fogyasztása kiválthat.