Gyerekek közt terjed a parazita, nagyon nehéz tőle megszabadulni

Olvasási idő kb. 2 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sokan panaszkodnak arra, hogy az idei évben nagyon agresszívan terjed a fejtetű a gyerekek közt: a hivatalos adatok szerint ugyanakkor nemhogy több, éppen kevesebb esetről tudnak idén, mint a korábbi években.

Az óvodás, kisiskolás korú gyerekek szülei számára ismerős probléma a fejtetű terjedése a közösségekben – írja az RTL cikke, melynek apropóját az anyakivan blog szerzőjének, Semjén Nórának a rovarok elleni harca adta. Kevesen ússzák meg, ha egy csoportban vagy osztályban megjelennek a paraziták, akik ellen lehetséges távoltartó szerekkel is védekezni, ám sokak tapasztalata szerint ezek nem sokat érnek.

Kókusz- vagy olívaolaj, dunsztolás, tetűirtó hajszeszek alkalmazása, alapos átfésülés, a serkék a hajtőről való lehúzogatása és a ruhák, ágyneműk és plüssök fertőtlenítése – sok módszert ismernek a már gyakorlott szülők. Vannak olyan közösségek, amelyekben úgy érzik a szülők és a pedagógusok, hogy sokkal több az eset, mint a korábbi években, ráadásul továbbra is probléma, hogy vannak, akik nem is jelzik az intézménynek, ha a gyerek hajában tetvet találnak.

Egy védőnő szerint ez gond, mert az ovis csoportokban a gyerekek könnyen átadhatják egymásnak a fejtetűt, és ha nem tudnak arról, hogy valakinél megjelent a kis parazita, az észrevétlenebbül terjed tovább.

A tetű elleni küzdelem a kisgyerekes családok nagy terhe
Fotó: SBenitez / Getty Images Hungary

Kevesebb gyerek hajában van tetű manapság

Érdekes tapasztalat, hogy a tetvek a festett hajat nem kedvelik: a cikkben megszólalók is úgy látják, hogy akik hajfestéket használnak, azokban nem találnak később serkéket és tetvet sem.

Idézőjel ikon

A Nemzeti Népegészségügyi Központot (NNGYK) szerint a gyermekközösségeket érintő tetvesség mértéke országos átlagban némiképp csökkent a néhány évvel ezelőtti állapothoz képest.

A tetvességi arány az óvodákban az elmúlt három évben 0,6-0,7% körül alakult, míg 2018-ban és előtte 1% feletti volt. Általános iskolákban az országos tetvességi arány 0,9%-os 2020 óra, előtte évekig 1,7-1,4% között mozgott.

Az NNGYK a Pedex és a Novoped tetűirtók hatékonyságát vizsgálta és igazolta, mellettük a serkék eltávolítását és a hajjal érintkező tárgyak fertőtlenítését is ajánlja, a házi praktikákat azonban nem. Amíg azokban a közösségekben, ahol megfordul valamely családtag, van tetű, a haj folyamatos átvizsgálása javasolt.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Megrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Kálmán Szonja
Kálmán Szonja
Főszerkesztő
Kálmán Szonja a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán végzett magyar-kommunikáció szakos bölcsészként, majd a MÚOSZ Bálint György Újságíró Akadémiájának posztgraduális képzésén szerzett kulturális újságíró képesítést. Az elmúlt húsz évben print napilapnál, online magazinoknál és híroldalnál is tapasztalatokat gyűjtött, de szövegírói, lektori és olvasószerkesztői pozíciót is betöltött már pályafutása során. 2022-ben csatlakozott a Dívány csapatához, 2025 júniusától a prémium magazin főszerkesztője.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Tojássárgájával építették Európa egyik leghíresebb hídját

Prága macskaköves utcáin sétálva szinte lehetetlen kikerülni a fenséges Moldva folyón átívelő Károly hidat. A gótikus remekmű évszázadok óta dacol a pusztító árvizekkel, a háborúkkal és a hömpölygő turistaáradattal. De vajon mi a titka ennek a rendkívüli szilárdságnak? A legenda szerint nem más, mint a tojás. Egészen pontosan több ezer láda tojás, amit az építkezéshez használt habarcsba kevertek.

Szülőség

Ezért nem mindegy, mikor kerül ágyba a gyerek – egész életére hatással lehet

Sok szülő szembesül az esti fektetés körüli végtelennek tűnő harcokkal, és hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy az időben történő elalvás csupán azért fontos, hogy a gyerek másnap ne legyen nyűgös. A legújabb neurológiai kutatások szerint azonban ennél sokkal nagyobb a tét. A gyermekkori alvás nem egy passzív pihenőidő, hanem egy rendkívül aktív biológiai folyamat. Ha a gyerek nem alszik eleget vagy nem fekszik le időben, az közvetlenül megváltoztathatja az agy fejlődését, és egész felnőttkorára, a tanulási képességeitől kezdve az érzelmi stabilitásáig kihatással lehet.

Offline

Villámkvíz: melyik Mikszáth-könyv szereplője volt Veronka?

Az iskolában ma is kötelező Mikszáth Kálmán több regénye és novellája, a legismertebbek a Szent Péter esernyője, a Tót atyafiak és A jó palócok. A történetek szereplői között találunk pletykás plébánost, őszinte lelkű földművest és elszegényedett nemest is.

Lájfhekk

Így marad friss napokkal tovább a vágott virág

A tavaszi szezon és a virágzó kertek láttán ki ne szeretné a természet színeit és illatait becsempészni az otthonába? Egy gyönyörű, friss vágott virágcsokor azonnal életre kelti a nappalit, de az öröm gyakran csak pár napig tart, mert a szirmok kókadni kezdenek. Szerencsére léteznek olyan trükkök, amikkel napokkal, sőt akár hetekkel is meghosszabbíthatjuk a vágott virágok életét.

Testem

Nem csak köhögésre jó: szúnyogcsípés ellen is bevetheted a lándzsás útifüvet

A legtöbb kerti gyepben szinte fűnyírásról fűnyírásra felbukkan, mi pedig sokszor gondolkodás nélkül, bosszankodva rántjuk ki a földből mint haszontalan gyomot. Pedig a lándzsás útifű a népi gyógyászat egyik legnagyobb szuperhőse. Ez a végtelenül egyszerű növény a nyári szezonban is igazi életmentő lehet – különösen akkor, ha ellepnek minket a kellemetlen szúnyogok.

Életem

Csak ebben az esetben tesz boldoggá a minimalizmus

A minimalizmus sokak számára vonzó életstílus: kevesebb tárgy, több tér, letisztult otthon és gondolatok. De vajon tényleg mindenkit boldoggá tesz, aki kipróbálja? Egyre több kutatás és tapasztalat mutatja, hogy csak bizonyos helyzetekben hoz valódi elégedettséget.