A segítség vajon tényleg segít? Így nevelj független, tehetséges gyereket!

Olvasási idő kb. 2 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Úgy gondoskodni gyerekünkről, hogy közben ne tegyünk meg túl sok dolgot helyette: a feladat nem könnyű, de megéri vesződni vele, így nevelhetünk ugyanis sikeres felnőttet belőle.

Vajon közbelépjek, vagy ne? Segítsek a feladatban, vagy hagyjam inkább, hogy megbirkózzon vele? Instruáljam őt, vagy engedjem neki azt, hogy kibontsa szárnyait, még ha ez sok kudarccal és frusztrációval is jár eleinte? Ezeket a kérdéseket szülők százmilliói teszik fel maguknak nap mint nap, legyen szó első lépéseit megtevő csecsemőről, a cipőfűző bekötésével bajlódó óvodásról vagy egy bonyolult matekfeladatot megoldó kisiskolásról. Önállónak szeretnénk látni gyerekünket, de közben féltjük is, és ez így rendben is van, de tudnunk kell határt szabnunk önmagunknak is. 

A szülő szerepe pszichológiai szempontból ugyanis abban áll, hogy biztonságos alapot nyújtson ahhoz, hogy a gyerek bátran indulhasson el kipróbálni magát. Ebben az esetben a gyerek tudja, hogy a szülőhöz bármikor visszatérhet, ha a dolgok nem úgy alakulnak, ahogyan ő szerette volna. 

A biztos bázisról azonban el kell tudni engedni őt ahhoz, hogy ki tudja bontakoztatni tehetségét, ki tudja magát próbálni ismeretlen helyzetekben is.

Magadat és gyerekedet is rászoktathatod erre a felállásra, ha néhány egyszerű alapelvet követsz már kis korától kezdve.

Tehetséges és független gyereket nevelni örömteli is lehet
Fotó: nd3000 / Getty Images Hungary

Feladat és felelősség

Először is lásd el őt életkorának megfelelő komolyabb feladatokkal, ismertesd meg a felelősségvállalás érzésével! A teljesíthető részfeladatokba történő beavatás során nem helyezel rá a kelleténél nagyobb nyomást, viszont a sikerhez vezető útról fontos tudásra tesz szert, miközben elsajátítja a fókuszált figyelem mesterségét is, azzal pedig, hogy felelősséget is kap, magabiztosságát növelheted.

Ezenfelül a mindennapi tevékenységekbe is érdemes őt bevonni: ha együtt ültetitek el a palántákat, válogatjátok össze a kinőtt ruhákat vagy döntitek el azt, mi legyen az ebéd másnap,

segítesz neki abban, hogy saját teljesítménye gyümölcsét élvezhesse, ez pedig többet ér a külső dicséretnél.

Ha egy gyerek elvégez egy feladatot, és az elégedettséggel tölti el, önbizalma is erősödik, és legközelebb még nagyobb kedvvel lát hozzá a kapott feladathoz.

A gyerek nem te vagy

Nem szabad ugyanakkor elfelejtened, amikor gyereked szárnybontogatását kísérjük figyelemmel, hogy nem saját gyerekkorodat, kudarcaidat és sikereidet élheted újra vele.

A gyerek nem a szülő második, jobb verziója:

ne saját régi céljaidat, hanem az övéit keresd és azok elérésében segítsd. Így bontakozhat ki csak, hogy neki miben rejlik a tehetsége. Meg kell találnod, mi érdekli, és bármi is legyen az, a sporttól kezdve a művészeten át valamilyen tantárgyig, támogatnod kell abban, hogy a lehető legnagyobb mértékben kibontakozzon ezen a téren.

Te is gazdagodsz, ha jól nevelsz

Megtalálni az arany középutat a túl sok segítség, túl sok dicséret és túl sok nyomás között nehéz feladat, és a szülő számára is komoly belső munkát ad, hiszen a teljes mértékben ránk szoruló, apró kis lényből magabiztos, felelős felnőttet nevelni nem kis feladat. Ha együtt haladtok az úton, abból viszont mind a ketten sokat tanulhattok.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Megrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Kálmán Szonja
Kálmán Szonja
Főszerkesztő
Kálmán Szonja a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán végzett magyar-kommunikáció szakos bölcsészként, majd a MÚOSZ Bálint György Újságíró Akadémiájának posztgraduális képzésén szerzett kulturális újságíró képesítést. Az elmúlt húsz évben print napilapnál, online magazinoknál és híroldalnál is tapasztalatokat gyűjtött, de szövegírói, lektori és olvasószerkesztői pozíciót is betöltött már pályafutása során. 2022-ben csatlakozott a Dívány csapatához, 2025 júniusától a prémium magazin főszerkesztője.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Tojássárgájával építették Európa egyik leghíresebb hídját

Prága macskaköves utcáin sétálva szinte lehetetlen kikerülni a fenséges Moldva folyón átívelő Károly hidat. A gótikus remekmű évszázadok óta dacol a pusztító árvizekkel, a háborúkkal és a hömpölygő turistaáradattal. De vajon mi a titka ennek a rendkívüli szilárdságnak? A legenda szerint nem más, mint a tojás. Egészen pontosan több ezer láda tojás, amit az építkezéshez használt habarcsba kevertek.

Szülőség

Ezért nem mindegy, mikor kerül ágyba a gyerek – egész életére hatással lehet

Sok szülő szembesül az esti fektetés körüli végtelennek tűnő harcokkal, és hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy az időben történő elalvás csupán azért fontos, hogy a gyerek másnap ne legyen nyűgös. A legújabb neurológiai kutatások szerint azonban ennél sokkal nagyobb a tét. A gyermekkori alvás nem egy passzív pihenőidő, hanem egy rendkívül aktív biológiai folyamat. Ha a gyerek nem alszik eleget vagy nem fekszik le időben, az közvetlenül megváltoztathatja az agy fejlődését, és egész felnőttkorára, a tanulási képességeitől kezdve az érzelmi stabilitásáig kihatással lehet.

Offline

Villámkvíz: melyik Mikszáth-könyv szereplője volt Veronka?

Az iskolában ma is kötelező Mikszáth Kálmán több regénye és novellája, a legismertebbek a Szent Péter esernyője, a Tót atyafiak és A jó palócok. A történetek szereplői között találunk pletykás plébánost, őszinte lelkű földművest és elszegényedett nemest is.

Lájfhekk

Így marad friss napokkal tovább a vágott virág

A tavaszi szezon és a virágzó kertek láttán ki ne szeretné a természet színeit és illatait becsempészni az otthonába? Egy gyönyörű, friss vágott virágcsokor azonnal életre kelti a nappalit, de az öröm gyakran csak pár napig tart, mert a szirmok kókadni kezdenek. Szerencsére léteznek olyan trükkök, amikkel napokkal, sőt akár hetekkel is meghosszabbíthatjuk a vágott virágok életét.

Testem

Nem csak köhögésre jó: szúnyogcsípés ellen is bevetheted a lándzsás útifüvet

A legtöbb kerti gyepben szinte fűnyírásról fűnyírásra felbukkan, mi pedig sokszor gondolkodás nélkül, bosszankodva rántjuk ki a földből mint haszontalan gyomot. Pedig a lándzsás útifű a népi gyógyászat egyik legnagyobb szuperhőse. Ez a végtelenül egyszerű növény a nyári szezonban is igazi életmentő lehet – különösen akkor, ha ellepnek minket a kellemetlen szúnyogok.

Életem

Csak ebben az esetben tesz boldoggá a minimalizmus

A minimalizmus sokak számára vonzó életstílus: kevesebb tárgy, több tér, letisztult otthon és gondolatok. De vajon tényleg mindenkit boldoggá tesz, aki kipróbálja? Egyre több kutatás és tapasztalat mutatja, hogy csak bizonyos helyzetekben hoz valódi elégedettséget.