Akit elhagynak a szülei, az jobban is jár így?

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Lemondtak szülei egy hathónapos babáról, amikor kiderült, szívbeteg. Sokan rögtön rávágták: jobb is neki, majd szerető új szülei lesznek. De vajon tényleg ilyen egyszerű ez?

A napokban olvastuk a hírt, hogy egy kórházban otthagytak egy hat hónapos csecsemőt, mert a hányással, hasmenéssel bekerült babáról kiderült, hogy szívbeteg. A szülei levélben mondtak le róla, és azóta valóban nem látogatták, ám az erről szóló hír megjelenése után többen jelentkeztek, hogy szeretnék örökbe fogadni a csemetét.

Egy ilyen hír mindenkit megérint, felkavar, és a legjobb, amit tehetünk, hogy nem ítélkezünk a szülők fölött: mivel nem tudunk róluk semmit, hogy milyen félelmek nyomására döntöttek így, és min mentek, mennek keresztül, jobb, ha nem is mondunk semmit róluk. Amiről viszont van értelme beszélni, hogy vajon igaz-e, amit sok kommentben olvashatunk, hogy jobb is így, mert így boldog élete lehet a gyereknek, ha szerető örökbefogadó szülőkre talál.

Fotó: Shutterstock

Nos, természetesen lehet boldog élete, és ezt kívánjuk neki, de vajon ennyire egyszerűen működik a dolog? „Csak” kell egy jó család, és minden sínen van?

Az, hogy milyen élmények érnek minket a hozzánk legközelebb állóktól, meghatározza, milyen képet alakítunk ki a világról, és benne magunkról. Biztonságos a világ? Számíthatunk másokra? Ha valaki átmenetileg eltávolodik, elmegy egy kis időre, bízhatunk benne, hogy visszatér? Ha megijedünk, van vigasz, van támasz? Sok ilyesfajta kérdésben jelenik meg az, hogy hogyan kötődünk másokhoz, azaz milyen a kötődési stílusunk. Ha valaki igényeit elég jól dekódolták babaként, és annak megfelelő válaszokat adtak rá, akkor kialakul benne a bizalom, és az érzés, hogy kapcsolatban lenni jó.

Mivel a baba a személyre szóló kötődésnek csak nagyjából 8 hónapos kora körül adja egyértelmű jeleit, sokáig azt gondolták, hogyha korábban, mondjuk, az első pár hónapban történik valami drámai változás kapcsolati téren, például akkor adnak örökbe egy csecsemőt, abból ő meg sem érez semmit, olyan lesz, mintha a vér szerinti szüleinél nevelkedne.

Abból indultak ki, hogy az első pár hónapban úgy tűnik, a baba még nem igazán nyitott a szociális ingerekre, amikor pedig megjelenik az első, kifejezetten emberi arcra adott mosoly, és a kommunikáció egyéb megnyilvánulásai, mint a gőgicsélés, nagyjából fél éves korig ez bárkinek szólhat, nem részesíti előnyben látványosan az ún. elsődleges gondozót (aki persze legtöbbször az anya), tehát nem válogat a személyek közt.

Fél és egy éves kor között alakul ki az a fajta kötődés, mikor már látható, hogy a gyerek tart az idegenektől, nem megnyugtató számára, ha csak köztük van, de az anya, apa jelenlétében biztonságban érzi magát, és vidáman fedezi fel a világot. Ennek jele a „nyolc hónaposok szorongása” is.

Helyrehozható, de természetes, hogy ezzel lesz feladata

Eszerint még éppen jókor kerül új családhoz ez a baba. Ám ennyire nem egyszerű a történet, mert ma már sok-sok kutatás eredményképp inkább gondoljuk úgy, hogy a kötődés folyamatosan kialakuló képesség, ami nem is születéskor, hanem az anyaméhben kezdődik. Az, hogy a gyerek nem mutatja látványos jelét a kötődésnek, nem jelenti, hogy ne indult volna el benne a folyamat. Ne legyünk naivak, és ne higgyük, hogy egy hat hónapos baba semmit sem érzékel abból, hogy a számára ismerős személyek egyszer csak eltűntek az életéből, és nincs senki körülötte, akinek ismerős lenne a hangja, az illata!

Ha sérül a folyamat, ami során kialakul a kötődés, akkor is sok minden gyógyítható, és helyrehozható később, csak jó tudni, hogy természetes, ha ezzel feladat lesz. Nem azért, mert a gyerek hálátlan, vagy ne értékelné az új családját, hanem mert egyszer már átélt egy ilyen drasztikus változást, egy hatalmas veszteséget. Tehát neki talán nehezebb lesz bíznia, és helyretenni magában, hogy egyszer megtörtént vele, hogy eltűntek, akik számára a mindennapok részét képezték.

És hogy miért is ilyen fontos ez az egész dolog a kötődéssel? Amikor a „boldogság receptjét” kutatják, tehát, hogy min múlik elsősorban, hogy boldognak, teljesnek érezzük-e magunkat, rendszerint arra jutnak, hogy a legfontosabbak a tartalmasnak megélt emberi kapcsolatok. Az, hogy az ember úgy érzi-e, vannak hozzá közel álló személyek, akikre stabilan számíthat.

Nem szabad azt várni, hogy könnyű, szorongásmentes baba legyen

A hangsúly azon van, hogy „úgy érzi-e”, nem pedig azon, tényleg vannak-e ilyenek, és tényleg számíthat-e rájuk. Ugyanis, ha vannak is, de az illető olyan bizonytalanul kötődik, hogy nem tud bízni ezekben a kapcsolatokban, folytonosan retteg az elvesztésüktől, és instabilnak éli meg ezeket a kötelékeket, akkor hiába állnak rendelkezésre valójában, ez nem fog neki boldogságot adni.

Tehát, igazából a biztonságos kötődés adja a táptalajt, hogy kapcsolódni tudjunk, és élvezhessük a kapcsolatainkat.

Hogy mi lesz a kisfiú sorsa, nem tudjuk. Az az érdeke, hogy minél előbb befogadó családra találjon, és ebből a szempontból tiszteletre méltó a vérszerinti szüleitől, hogy egyértelműen lemondtak róla - reméljük, hogy ez megteremti a lehetőségét, hogy tényleg gyorsan örökbe adható legyen. Az új családjában majd azzal tudnak neki a legtöbbet segíteni, ha amellett, hogy biztonságot és szeretetet adnak neki, nem várják, hogy könnyű, szorongásmentes baba legyen. Persze, sok múlik a temperamentumán, ezért nem jósolhatunk, hogy milyen lesz a következő időszak.

De azt biztos, hogy egyszer helyre kell magában tennie ezt a történetet, elgyászolni a veszteséget, amit hat hónaposan még csak megélt, de egyelőre nincsenek rá szavai, felnőtt értelemben fogalmai sem, csak tapasztalja a bőrén. Az a cél, hogy egyszer majd legyenek szavai, legyen egy narratíva, egy történet, ami számára megnyugtató. Ennek a megalkotásában segíthet majd az örökbefogadó család, ha nem próbálják szőnyeg alá söpörni a kérdéseket, hanem beszélgetnek vele sokat, és elfogadják, hogy a veszteség az veszteség, akkor is, ha hat hónaposan éri az embert.

Cziglán Karolina
pszichológus

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Cziglán pszichológus Karolina,
Cziglán pszichológus Karolina,
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.