Gazdag családba születni sok szempontból szerencsésebb dolog, mint szegény családban felnőni, ez már többször is bebizonyosodott. Egy most lezárult amerikai kutatás szerint például azért is, mert a jómódú, jobb társadalmi helyzetben lévő szülők több figyelmet fordítanak arra, hogy vitaminkészítményekkel is kiegészítsék a gyerekek étrendjét. (Most nem mennék bele annak boncolgatásába, hogy a több pénz és a magasabb társadalmi pozíció miként és hogyan függ össze egymással, mindenki tapasztalatai, hite és meggyőződése szerint illessze be az „és” vagy pedig a „vagy” kötőszót a kettő közé.)
Az 1999 és 2004 között lefolytatott, az Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine című lapban most nyilvánosságra hozott vizsgálatban több mint tízezer, 2 és 17 év közötti gyerek szüleitől kérdeztek rá arra, hogy adnak-e vitaminkészítményeket gyerekeiknek, egyúttal arra is kíváncsiak voltak, milyen a család étrendje, mennyit mozognak, hogyan élnek, és nem utolsósorban mekkora összegből gazdálkodik a család hónapról hónapra.
Kiderült, hogy a gyerekek 34 százaléka szedett valamilyen vitamint a felmérés előtti egy hónapban, ami a tudósok szerint azt jelenti, hogy összességében nagyobb mennyiségben fogynak a vitaminok, mint amit az amerikai gyerekek egészségi állapota, étrendje és életmódja indokolttá tenne. Nem nagy dolog - mondhatnánk, a szülők kicsit túllihegik ezt a vitaminkérdést, ennyi az egész. Az egyéb tényezők elemzésekor azonban kiderült, hogy leginkább azok a gyerekek jutnak ilyen formában is pluszvitaminhoz, akik egyébként is egészségesebben étkeznek: több tejet, zöldséget és gyümölcsöt, növényi rostban gazdag, ugyanakkor koleszterinben és zsírban szegény ételeket fogyasztanak, és emellett többet is mozognak.
A vitaminszedést szorgalmazó szülők tehetősebbek voltak, nagyobb arányban rendelkeztek egészségbiztosítással, pontosabban tisztában voltak az ételek biztonságos tárolásának és elkészítésének szabályaival, kevesebbet ültek a számítógép vagy a tévé előtt, mindez pedig - nem meglepő módon - egyértelműen megmutatkozott abban is, hogy gyerekeik végeredményben jobb egészségi állapotban voltak, mint azok, akiknek szülei nem vásároltak vitaminokat. Az egyébként is kiváló egészségnek örvendő gyerekek 37 százaléka szedett vitaminkészítményt, míg a kedvezőtlenebb egészségi „paraméterekkel” rendelkező gyerekek körében mindössze 28 százalék volt ennek aránya. Az anyagi helyzetet tekintve még élesebb különbség mutatkozott: a jómódú családok csaknem fele (43 százaléka) áldozott a gyerekvitaminokra, miközben a szegényebb szülők csupán 22 százaléka szorította ki a szűkös családi költségvetésből az ehhez szükséges összeget.
Az amerikai gyermekgyógyászok szakmai szervezete arra int, hogy megfelelő összetételű táplálkozás, elegendő testmozgás mellett egy egészséges gyereknél semmi nem indokolja a többletbevitelt a vitaminokból, sőt a feleslegesen bekerült vitaminok és ásványi anyagok súlyos mellékhatásokat is okozhatnak. Éppen ezért fontosnak tartják, hogy a szülők mindenképpen konzultáljanak a gyerekorvossal, mielőtt vitamintablettával kezdik tömni a gyereket.
Úgy tűnik tehát, hogy sok egyéb mellett e szempontból sem mindegy, ki hová születik, hiszen nyilvánvalóan azoknak a gyerekeknek jut több vitamin mesterséges készítmények formájában is, akik kevésbé szorulnak rá, hiszen egyébként is megkapják mindazt, amire a szervezetüknek szüksége van - mert szüleik pontosabban ismerik az egészséges életmód alapelveit, mert fontosnak tartják ezek tudatos érvényesítését a mindennapokban, és nem utolsósorban megfelelő anyagi helyzetben vannak ahhoz, hogy meg tudják vásárolni az egészséges táplálkozás minden kellékét, köztük a többnyire borsos árú vitaminkészítményeket is.