Nyár van, meleg és ennek mindenki örül. Vagyis majdnem mindenki. A terhességük harmadik trimeszterében járó kismamák nagy része ugyanis valószínűleg nem. Kevés olyan makacs ellensége van a nagy pocaknak, a megterhelt ízületeknek és a fájós deréknak meg lábnak, mint a 35 fok. Ilyenkor szinte mindenkinél befigyel egy kis terhességi vizesedés. Mit is jelent ez pontosan?
A terhesség alatt a megváltozott hormonháztartás hatására a szervezet több vizet raktároz, mint egyébként. Ráadásul az egyre nagyobbodó méh egyre nagyobb nyomást gyakorol a medence visszereire. Ettől a vénás vér áramlása lassul és a lábban felgyülemlő vérből a folyadék a lábfej szöveteibe kerül. A kismama lába, lábfeje estére megdagad, sőt esetenként az arca, karja, keze is.
A vizesedés önmagában nem veszélyes a magzatra, csupán kellemetlen. A kismamának azonban nem egészséges ez a többletterhelés: sem az ízületek, sem az érfalak, sem a bőrünk nem fog örülni neki. De ha magas vérnyomás, fehérjevizelés, rendellenes májfunkciók is társulnak hozzá, akkor terhességi toxémiára gyanakodhatunk.
Mit tehetünk a vizesedés ellen? Pár apróbb segítség, melyeket részben a terhestornán, részben a védőnőnktől is hallhattunk:
- Ne hordjunk szoros zoknit!
- Éjszakára polcoljuk fel a lábunkat, illetve amikor csak módunk van rá! (Ez serkenti a vénás keringést.)
- Tornáztassuk reggel-este a lábdfejet és a vádlit! (Pipa-spicc, pipa-spicc, bokakörzés.)
- A rendszeres testmozgás jó hatással van a keringésre.
- Növeljük a kálium és magnézium bevitelt, vagy tabletta formájában vagy például együnk banánt.
- Nem kell keveset inni, nyugodtan igyunk napi másfél liter folyadékot, de az legyen tiszta víz - vagy csapvíz, vagy ha nagyon kemény a csapvizünk, akkor nátriumszegény ásványvíz, de semmiképp se cukros ital, még százszázalékos gyümölcslé sem, mert abban is nagyon sok a cukor, tanácsolta Dr. Kosztin Árpád nőgyógyász.
- Nem kell vízhajtó teákat fogyasztanunk, mert azok a vérből veszik ki a folyadékot, csak szomjasabbak leszünk és a magzatnak sem tesznek feltétlenül jót. Inkább együnk szilvalekvárt, mert az az ozmotikusan hat, és még a szintén gyakori székrekedésre is jó, és persze sokkal finomabb, mint a csalántea.