„Az irreális elvárásokat a versenyzők is magukévá teszik” – Pszichológus a tehetségkutatók világáról

Olvasási idő kb. 5 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

Az ember vágyik a figyelemre, a megbecsültségre és az elismerésre. Ezeket többféle módon is megkaphatjuk, talán a legextrémebb, amikor a reflektorfényben történik mindez. Cikkünkben azt járjuk körül, mi történik azokkal, akik életére meghatározó hatással bírt egy tehetségkutató. Mit kaptak és mit veszítettek általa? Szakember is segített válaszokat találni kérdéseinkre.

A tévés tehetségkutatók jelensége Magyarországon először az 1960-as években a Ki mit tud?-okkal jelent meg, ezekben a műsorban fedezték fel többek között Koncz Zsuzsát, Sztevanovity Zoránt, Kovács Katit, majd 1966-tól jöttek a Táncdalfesztiválok. (A rádióban a Tessék választani! és a Made in Hungary című műsorok kínáltak lehetőséget 1960-tól.) Ezt követően legközelebb csak 1998-ban tért vissza ez a műsorfajta a képernyőkre a Kifutó, majd 2003-ban a Megasztár által. 2010-ben az RTL megvásárolta az X-faktort is, ami óriási nézettséget generált a csatornának,  és közbeszéd tárgyává vált gyakorlatilag minden adása.

Ez a fentebb említett műsorok mindegyikéről elmondhatóösszehozták az embereket, szinte már társadalmi ügy lett belőlük, és nem utolsósorban a tévécsatornáknak is jót tett a magas nézettség.

Na de mi van a szereplőkkel? Miért élik meg olyan nehezen a versenyt, és milyen módon segíthetnek nekik a rajongók?

Az első tehetségkutatós, akit nem becsültek meg

Cserháti Zsuzsa története igencsak szívszorító. Az 1945-ös születésű énekes különleges tehetséggel volt megáldva, amelyet kamatoztatott is, amíg ideje és egészsége engedte. Köztudott, hogy sok magánéleti problémával (leginkább mentális gondokkal) küzdött, ami egészségi állapotára is kihatással volt, sok súlyfelesleget szedett fel, aminek hatására el is tűnt a színpadról jelentős időre.

Cserháti Zsuzsa 1999-ben<br />Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

Nagy visszatérésére 1996-ban került sor, körülbelül három éves kihagyás után. Elvonulása előtt 14 éven keresztül rendszeresen énekelt az éjszakában. 1999-re sikerült nagyjából visszanyernie korábbi alakját orvosai segítségével, ami valamennyire segítette mentális állapotát is. 2002-ben még duettezett Gálvölgyi Jánossal, amiből lemez is készült, azonban 2003-ban ismét mély depresszióba esett, és nem sokkal azután meg is halt.

Országos hírnévre 1972-ben tett szert, a Táncdalfesztivál című műsorban, majd 1978-ban megnyerte a Tessék választani! című produkciót is.

Az ország azonban nem becsülte meg őt, így a 80-as években kivonult a magyar könnyűzenei piacról arra hivatkozva, hogy a szakma teljesen ellehetetlenítette őt.

A zene továbbra is az élete része maradt, vezető énekes volt a budapesti Moulin Rouge-ban és több slágere is napvilágott látott ebben az időszakban, köztük a Száguldás, Porsche, szerelem című is. Életében 17 lemezt adott ki, amelyből kilenc stúdióalbum volt.

Hitt, túlélt, de a mai napig cipeli a Megasztár súlyát

Oláh Ibolya az első Megasztár második helyezettje, aki hátrányos helyzetű gyermekként a színpadon érezte leginkább otthon magát. Burkoltan utalt rá: nem biztos benne, hogy a szavazatok valós aránya alapján másodiknak kellett volna lennie. (A versenyt egyébként Tóth Vera nyerte.)

Egy korábbi nagyinterjújában beszámolt arról, hogy mindig is nagyon vonzotta a zene és nagyon szeretett énekelni. Mivel egy nevelőotthonban nőtt fel, így a tehetségkutatóról is az intézmény falai között hallott először. A fiatal lány lázasan készült a versenyre, elmondása szerint nagyon keményen kellett dolgoznia azért, hogy bent maradhasson.

Az interjúban kitértek állítólagos mentális problémáira, a készítők és a korábbi versenyzők elmondása szerint dühkezelési gondokkal küzdött leginkább a fiatal énekes.

Oláh Ibolya elmondta, a verseny alatt nem kaptak mentális segítséget, így nem mindegyikük tudta helyén kezelni nemcsak a hirtelen jött sikert, de a kemény munkát sem, ami a műsor készítésével járt.

Idézőjel ikon

Sokan azért estek ki, mert már nem bírták lelkileg

– fogalmazott. Hozzátette, az sem tette könnyebbé helyzetét, hogy a verseny után pár évvel, gyakorlatilag kikényszerítették belőle, hogy felvállalja leszbikusságát, miután lesifotósok lencsevégre kapták őt akkori kedvesével.

Oláh Ibolyát sokan segítették a Megasztár után, együtt dolgozott többek között Geszti Péterrel és Presser Gáborral is. Mai napig a Magyarorszácímű dala a legnépszerűbb.

Az X-faktor óta küzdött a figyelemért

Tóth Andi története igen sokrétű, szinte már kusza. Az énekesnő 2014-ben jelentkezett az X-faktor ötödik szériájába, és gyakorlatilag minden erőlködés nélkül meg is nyerte azt, mindössze 15 évesen. Így ő lett nemcsak a legfiatalabb X-Faktor-győztes, de az első nő is, aki ezt véghez vitte.

A verseny után az éneklés mellett színészi vénáját is megmutatta a magyar közönségnek, színházi és filmszerepei is voltak. Később tánctudásáról is tanúbizonyságot tett a Dancing with the Stars parkettjén, amit meg is nyert partnerével Andrei Mangrával.

Kivételes tehetségről van szó, ehhez kétség sem fér, azonban az énekesnő egy tavaly készült interjújában elmondta, sosem érezte magát elismerve a szakma által, mindig csak valaki barátnőjeként hivatkoztak rá. Konkrét példának a 2020-as Sztárban sztár fináléját hozta fel, ahol produkciója után Köllő Babett első mondata az volt, most láthatja korábbi kedvese, milyen sokat veszített.

Tóth Andi 2023-ban bejelentette, abbahagyja az éneklést, nem vállal több fellépést. Szintén a tavalyi évben, a bejelentését követően adta ki Last Album című lemezét, amelynek címe elárulja, valószínűleg nem várhatunk több zenét az énekesnőtől.

„Nehéz találkozni a csillogónak képzelt világ realitásával”

Nos, mit szűrhetünk le mindebből? Szabó Jennifer pszichológus, irodalomterapeuta fontosnak tartotta kiemelni, hogy nincs egyetlen nyilvánvaló ok, amiért a különböző produkcióban szereplő emberek összeomlanak, vagy éppen teljesen kivirágoznak.

Minden ember különböző abban, hogy milyen és mekkora tehetséggel megáldva születik. Ugyanakkor mindannyiunknak közös vonása, hogy az élet állít elénk kihívásokat, így „olykor-olykor kit jobban, kit kevésbé, de megtépáz az élet”. Ilyenkor jön el a döntő pillanat, amikor kezelnünk kell ezeket a helyzeteket, méghozzá abból az eszköztárból, amit otthonról hoztunk magunkkal.

Idézőjel ikon

Éppen ezért nem mindegy milyen erőforrásokkal, például önbecsüléssel, rezilienciával és szociális hálóval rendelkezünk

– fogalmaz a szakember.

Meglátása szerint ugyanilyen fontos tényező az eladhatóság, hiszen ezekben a műsorokban elsősorban olyan előadókat keresnek, akik kiszolgálják a közönség igényeit, így aztán a hús-vér emberből egy csapásra terméket varázsolnak.

Idézőjel ikon

A fantáziában csillogónak elképzelt világ realitásával találkozni nagyon nehéz lehet, ha egyáltalán a folytonos készülés és élő műsorok tempójának sodrásában erre van lehetőség.

– fogalmazott. Szabó Jennifer hozzátette, a produkcióknak a legnagyobb árnyoldala, hogy éppen emiatt a megcsinált és fényesre polírozott illúzióvilág miatt az újdonsült előadó nem élheti többé a megszokott módon az életét.

Az elfogadás reménye nagyon kecsegtető lehet ezekben a műsorokban, azonban a zord valóság, hogy ennek súlyos feltételei vannak: nem lehet rossz napunk, nem lehet kócos a hajunk, és nem különbözhetünk túlságosan a kor ideáljától.

A szakember nem állítja, hogy ne létezne egészséges út egy ilyen produkció esetében, abban azonban kevésbé hisz, hogy a készítők figyelembe vennék a versenyzők emberi mivoltát olyankor, amikor hétről hétre teljesíteniük kell, hogy a szombat esti élő műsorban minden tökéletes és eladható legyen. „Ezeket az irreális elvárásokat pedig nemcsak a készítők, hanem a versenyzők is magukévá teszik egy jobb élet reményében.”

A pszichológus a nézők, rajongók felelősségére is felhívta a figyelmet. Kiemelte:

Idézőjel ikon

Nálunk, „fogyasztóknál” is nagy felelősség lehet abban, hogy hogyan viszonyulunk tehetséges embertársainkhoz, és a termék mögött meglátjuk ugyanazt az embert, akik mi magunk is vagyunk.

Olvasnál még a rivaldafény árnyoldalairól? Akkor ajánljuk figyelmedbe Frances Farmer színésznő történetét!

Múzsák a csók után könyv

Múzsák a csók után

Mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepét? Miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után? A kötet nagy íróink, költőink életének legfontosabb női szereplőit helyezi a középpontba: húsz magyar múzsa élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Olykor felemelő, máskor tragikus női sorsok gyűjteményét tartja kezében az olvasó, amelyből kiderül: a halhatatlanságért sokszor a személyes boldogsággal kell fizetni: a kötet harmadik kiadása már a nyomdában.

Rendeld meg a kiadó oldalán kedvezményesen!

hirdetés

Molnár Kamilla
Molnár Kamilla
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Ez történik valójában a bélflóráddal, ha kefirt iszol

Az utóbbi években ismét az érdeklődés középpontjába került az ősi, kaukázusi fermentált ital, a kefir. Bár sokan csak egy egyszerű tejtermékként tekintenek rá, a benne zajló különleges, kettős erjedés miatt valójában a bélflóránk egyik legfőbb támogatója.

Testem

Daganatos betegséget is jelezhet a gyakori vizelési inger: ilyenkor kell orvoshoz fordulni

Gyakran jár ki a párod vagy férfi családtagod éjszaka? Akadozik, vagy nehezen indul a vizelete? A legtöbb férfi hajlamos az öregedés számlájára írni a kellemetlen vizelési panaszokat, pedig a háttérben egy sokkal sötétebb probléma, a prosztatarák is állhat. Mivel Magyarországon nincs a betegségre szervezett, automatikus szűrési program, a diagnózis szinte kizárólag az érintetteken múlik. Milyen apró jelekből ismerhető fel időben a baj, miért csalóka a vérvételes PSA-teszt, és miért kötelező 45 év felett évente egyszer rászánni azt a pár percet az urológiai vizsgálatra?

Világom

Változik a Nap „szívverése” – a Földön is érezni a hatását

A Nap belsejében folyamatos mozgás zajlik, de ennek intenzitása ciklikusan változik. A 11 éves ciklusoként egy aktívabb időszakot egy kevésbé aktív követ, ám az utóbbi két ciklus során valami elkezdett megváltoznil – ez pedig hatással van az „űridőjárásra” és a bolygónkra is.

Önidő

Indul a foci vb magyarok nélkül: 156 ezres miniállam is kivívta a részvételt

Ma kezdődik a 2026-os labdarúgó-világbajnokság, amelyet ezúttal három ország – az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada – közösen rendez. A magyar válogatott ugyan ismét lemaradt a tornáról, de így is bőven akadnak olyan történetek és újdonságok, amelyek különlegessé tehetik a következő heteket a futball szerelmeseinek.

Életem

Ekkora vám sújtja júliustól a temus csomagokat: minden, amit tudnod kell

Július 1-jétől új költséggel kell számolniuk azoknak, akik EU-n kívüli webáruházból, például Temuról, Sheinről vagy AliExpressről rendelnek: a 150 euró alatti csomagokra termékkategóriánkként 3 eurós vám kerül. Ha egy küldeményben többféle termék van, a 3 eurót termékkategóriánként kell megfizetni.

Világom

Riasztó képet fest Európa időjárása: végérvényesen eltolódhat a nyár

Európa a leggyorsabban melegedő kontinens. Nyugat-Európában már május második felében olyan hőhullám érkezett, amely inkább a nyár közepét idézte. Május 21. és 30. között Franciaország nyugati részén, Angliában és Walesben a napi átlaghőmérséklet helyenként több mint 10 Celsius-fokkal haladta meg az ilyenkor szokásos értéket. Ilyet korábban nem tapasztalhattunk.