Csak a nyakát akarta kiroppantani, de agyvérzést kapott a 28 éves férfi

Olvasási idő kb. 2 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

Szinte mindenkinek fáj a nyaka a sok ülőmunka, képernyőzés és a rossz testtartás hatására. Csakhogy nem mindegy, mihez kezdünk az érzékeny testrésszel: a kiroppantás nem a legjobb ötlet.

Te is szoktad ropogtatni a nyakad? Néha jól is esik megmozgatni a fáradt izmokat, inakat, és az erősebb fejkörzés vagy nyomás hatására roppanó hangot is hallunk. A legtöbben ilyenkor megnyugszanak, mondván csak a helyére került végre minden, de ez nem feltétlenül van így. A ropogtatás pedig nagyon veszélyes is lehet.

Josh Hader apuka és egykori oklahomai rendőr jó szokásához híven meg akarta ropogtatni fájó nyakát, ami hetek óta kínozta. Csakhogy a mozdulat olyan rosszul sikerült, hogy a férfi agyvérzést kapott és azonnali kórházi ellátásra szorult. „A kezemmel egy kicsit nagyobb nyomást gyakoroltam, majd pukkanást hallottam – mondta Hader az NBC-nek. Aztán a bal oldalamon kezdett elzsibbadni mindenem.”

A nyakroppantás veszélyei

A mindössze 28 éves Hader gyanította, hogy agyvérzést kapott, ezért felhívta a feleségét, illetve megnézte magát a tükörben, lát-e féloldalas bénulásra utaló jeleket. Mivel nem talált ilyeneket, egy pillanatra megkönnyebbült, és elindult jeget hozni a hűtőből. Útközben azonban észrevette, hogy miközben egyenesen akar haladni, 45 fokos szögben eltér a tervezett iránytól. Meg is botlott a saját lábában, és állapota folyamatosan romlott, alig tudott járni. Szerencsére eddigre a családja odaért, és édesapja kórházba vitte Hadert. 

Miért kapott agyvérzést?

A CT-vizsgálat kimutatta, hogy a férfi iszkémiás stroke-ot szenvedett, amelyet az orvosok elmondása szerint a nyújtás miatt a csigolyaartériájában kialakuló kis szakadás okozott. Kialakult a vérrög, s már jött is a stroke. Véralvadásgátló gyógyszerekkel tömve Hader pár napig az intenzív osztályon maradt, majd rehabilitációra kellett járnia. Sokáig szemkötőt viselt, mert a stroke miatt sérült a szeméhez vezető ideg is. Ám az orvosok szerint még így is jól járt, ugyanis meg is halhatott volna.

A férfit felesége rendszeresen figyelmeztette, hogy ne ropogtassa a nyakát. Valóban veszélyes az érzékeny gerincvelőt körülvevő csigolyák piszkálása, hiszen nagyon fontos idegek, erek húzódnak a nyakban. Ha fájdalmat tapasztalunk a nyaki régióban, érdemes először is kivizsgáltatni magunkat, utána pedig gyógytornászra bízni a helyreállítást. 

Fenyvesi Zsófia
Fenyvesi Zsófia
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Sokan nem tudják, hogy visszafordítható ez a látást érintő népbetegség: a műtét lehet a megoldás

Világszerte a szürkehályog felelős a legtöbb látásvesztéssel járó megbetegedésért, amely az idősödő társadalomban egyre több embert érint. Sokan mégis halogatják a vizsgálatot, pedig a fehérjék összecsomósodása miatt kialakuló lencsehomályosodást semmilyen gyógyszer vagy szemüveg nem tudja megállítani. A modern szemészet segítségével azonban ez az állapot teljesen visszafordítható: az ultrahangos és lézeres mikroműtéti technikák nemcsak biztonságosan és gyorsan adják vissza a tiszta látást, de a beültetett csúcstechnológiás műlencsékkel a korábbi fénytörési hibák is korrigálhatók.

Testem

Hiába szeded, ártasz vele: így fordul a D2-vitamin tested ellen

A D-vitamin fontosságát ismerjük, de kevesebbet tudunk annak formáiról. A táplálékkiegészítőkben többnyire D2 formával találkozhatunk, amelyről friss kutatások azt találták, hogy gátolja a D3 forma hasznosulását, ezzel rontva a D-vitaminból képzett kalcitriol nevű, hormonhatású vegyület előállítását.

Világom

Egy lélek sem lakik a menekülő keresztények szigetén: ma már csak egy magányos templom őrzi Nozaki titkát

Több mint 250 éven át titokban őrizték hitüket azok a japán keresztények, akik a hatóságok elől az ország legtávolabbi szigeteire menekültek. Nozaki az egyike volt azoknak az elszigetelt menedékhelyeknek, ahol a kereszténység követői a vallási tilalom ellenére is fenn tudták tartani közösségeiket. Noha a Nagaszaki prefektúrához tartozó apró sziget ma már lakatlan, különös múltja miatt mégis sokan kíváncsiak rá.

Világom

Betiltották a középkorban a gombot: nők nem viselhették

A pazarlás visszaszorítása érdekében egészen szélsőségesnek tűnő rendelkezések korlátozták a középkori olasz városok lakóinak kinézetét. Többek között gombot sem hordhatott mindenki, de a hajviseletet és az otthoni öltözködést is szabályok közé szorították.