Kell-e nekünk a halloween? Így ünnepeljük más nációk ünnepeit

Olvasási idő kb. 2 perc

Nálunk nem halloween, hanem mindenszentek van. Sokan hallhattuk ezt gyerekkorunkban a környezetünkben. És sokan ehhez is tartottuk magunkat.

Halloween vagy mindenszentek? Vagy csak halottak napja? A közösségimédia-oldalak kommentszekcióiban évről évre vérre menő viták folynak a kérdésben. Vannak a halloweenosok és a mindenszentesek. Mint két csapat, amelyek közül valamelyiknek mindenképpen nyerni kell.

Már megint a generációs különbségek

Pedig nem feltétlenül kell. Tény, hogy a halloween Magyarországon csak a kilencvenes évek második felétől kezdett szélesebb körben népszerűvé válni, és tény, hogy alapvetően az amerikai filmekből lestük el, mi is ez az ünnep. Az is tény, hogy az idősebb generációk számára ez még mindig újszerűnek, idegennek hathat.

De attól még, hogy sokáig nem hallottunk róla, a halloween bizony nem egy modern kori amerikai találmány.

Sokan talán még most sem tudják, de a halloween valójában ősi kelta hagyományokból kialakult autentikus ír ünnep, amit elsősorban az angolszász országokban tartanak töklámpásfaragással, jelmezes „Csokit vagy csalunk!”-körúttal, beöltözős partikkal, ijesztgetéssel, és olykor almahalászattal. A kelták hite szerint október 31-én este a holtak szellemei visszatérnek, és mivel úgy vélték, hogy beköltözhetnek az élőkbe, félelmükben beöltöztek különféle álcázó maskarákba, mert ezzel akarták becsapni és összezavarni a holtak szellemeit.

Tehát, amikor valaki azt mondja, hogy azért nem ünnepli a halloweent, mert annak nincs hagyománya, az téved. Ettől még persze nem kell ünnepelnie.

A két ünnep nem zárja ki egymást

Mindenesetre a halloween valóban nem mindenszentek, de a két ünnep nem is egymás versenytársa. Már csak azért sem, mert azon a héten három ünnep van. Október 31-én halloween, november 1-jén a katolikus mindenszentek, és azt követően, november 2-án halottak napja. Fontos tisztázni, hogy 1-jén az üdvözült lelkek emléknapját tartjuk, másnap pedig az elhunyt, de az üdvösséget még el nem nyert, a tisztítótűzben lévő hívek napját.

Szóval amikor a lányom hétévesen egyszer csak elém állt, és azt mondta, halloweenbulit szeretne tartani, az ő kora, ismeretei alapján az egy teljesen releváns kérés volt. Hiszen ha nem is többet, de legalább annyit találkozott már a halloween fogalmával, mint a nálunk korábban hagyományos katolikus ünnepekével.

Na, de szükségünk van-e nekünk, magyaroknak a halloweenre?

Nincs. De attól még lehet. Mert van, akinek szüksége lehet rá. Jellemzően a gyerekeknek, fiatalabbaknak van szükségük rá, akik szüleiknél, nagyszüleiknél nyitottabban tekintenek a világra, és így – ahogyan sok mást is – olyan ünnepeket, szokásokat is beépítenek az életükbe, amelyek az idősebbek vagy a katolikus hagyományokat erősen őrzők számára idegenek lehetnek.

A jó hír viszont az, hogy ahogyan a naptárban, úgy a lelkünkben is megférhetnek egymás mellett ezek az ünnepek, szokások, hagyományok.

Én korábban sosem ünnepeltem a halloweent. Amióta viszont a lányom tartja, készül rá, lelkesedik már hetekkel előtte, azóta én is beöltözöm október 31-én este, hogy cukorkákkal várjam az ajtóban a gyerekcsapatokat.

A következő napokban pedig kimegyek a temetőbe, és lelassulva, csendben, kicsit magamba tekintve megemlékezem az elhunyt szeretteimről. 

Múzsák a csók után könyv

Múzsák a csók után

Mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepét? Miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után? A kötet nagy íróink, költőink életének legfontosabb női szereplőit helyezi a középpontba: húsz magyar múzsa élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Olykor felemelő, máskor tragikus női sorsok gyűjteményét tartja kezében az olvasó, amelyből kiderül: a halhatatlanságért sokszor a személyes boldogsággal kell fizetni: a kötet harmadik kiadása már a nyomdában.

Rendeld meg a kiadó oldalán kedvezményesen!

hirdetés

Reiber Gabriella
Reiber Gabriella
Magazinportfólió-igazgató
Reiber Gabriella az ELTE Bölcsészettudományi Kara után újságíróként kezdte pályáját, később az Oktatási és Kulturális Minisztérium, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetem kommunikációs szakértője, végül az egyetem marketingvezetője volt. 2022 januárjában vette át a Dívány főszerkesztését, a kiadvány az ő vezetésével újult meg. Jelenleg az Indamedia Kiadó magazinszerkesztőségeinek munkáját irányítja magazinportfólió-igazgatóként.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Nem is spanyol a spanyolnátha – eredetét máig kutatják

Amikor 1918-ban a történelem egyik legpusztítóbb világjárványa végigsöpört a bolygón, a háborús cenzúra miatt a világ tévesen Spanyolországhoz kötötte a betegséget. A brit kormány kezdetben annyira megpróbálta eltitkolni a bajt, hogy még a kabinet sem volt hajlandó tárgyalni róla.

Testem

Csodát tesz az agyaddal, ha hetente legalább egyszer így vacsorázol

Mindennapjainkat a mesterséges fény, a képernyők és a zárt terek vonzásában éljük. Ha hetente legalább egyszer kiszakadunk ezek közül egy vacsora erejéig, az támogatja az agyunk egészségét, segít levezetni a stresszt és javítja a családon belüli társas kapcsolatokat is.

Offline

Kvíz: Tudod, miben hisznek ezekben az országokban?

Azt hiszed, képben vagy azzal kapcsolatban, hogy a világ különböző pontjain miben hisznek az emberek? Bár Ázsiáról a legtöbbünknek rögtön a buddhizmus ugrik be, a történelem sokszor jócskán felülírta a papírformát. Tedd próbára a tudásod legújabb földrajzi-kulturális kvízünkben!

Testem

Nem csak a túl sok, a túl kevés só is káros az egészségre

Régóta tudjuk, hogy a túl sok só növeli a magas vérnyomás és a stroke kockázatát, de a legújabb kutatások alapján is felmerült, hogy a túl kevés só sem tesz jót. Vajon hol van az arany középút, és hogyan érdemes alakítanunk a mindennapi sófogyasztásunkat?

Testem

Ez a kínai orvosok napindító trükkje – valóban jót tesz

A meleg víz fogyasztása az európai emberek számára idegen szokás, holott számos egészségügyi előnye van. A termikus hatásnak köszönhetően lazítja a beleket, hidratál, ráadásul az érzékeny gyomrúaknak sem kell tartaniuk azoktól a mellékhatásoktól, amelyeket a hideg víz fogyasztása kiválthat.