Teszt: ezekről a lázmérőkről kiderült, hogy teljesen megbízhatatlanok

Olvasási idő kb. 2 perc

A digitális lázmérők tesztje több esetben döbbenetes eredményeket hozott: a pontatlanság mellett néhány további hiányosságra is fény derült.

Miután a hagyományos higanyos lázmérőket biztonsági okokból kivonták a forgalomból, a boltokban néhány kivételtől eltekintve szinte már csak digitális termékek kaphatók, amelyek azonban nem mindig megbízhatóak. Ez derült ki a Tudatos Vásárlók Egyesületének tesztjéből. A vizsgálat során a szakemberek 17 márka 31 digitális lázmérőjét – köztük kontakt és érintésmentes termékeket, illetve fülhőmérőket – vetettek alá különféle vizsgálatoknak, köztük laboratóriumi méréseknek is.

Ennyire pontosak a digitális lázmérők

A teszteredmény azt mutatta, hogy a kínálatban sajnos bőven akadnak megbízhatatlan termékek. „Az Omron GentleTemp 521 fülhőmérője például közel sem mért pontosan, ráadásul mintha ad hoc prezentált volna egy-egy számot, mert többször egymás után mérve mindig mást láttak a tesztelők a mutatóján” – számolt be az egyesület. Ha azt gondolod, ez biztosan egy olcsó termék, tévedsz: 19 ezer forintos átlagárával a mezőny egyik legdrágább lázmérőjének bizonyult.

A digitális lázmérők nem mindig adnak megbízható eredményt
Fotó: Kinga Krzeminska / Getty Images Hungary

Mint kiderült, nemcsak az árból, hanem a márkából sem lehet messzemenő következtetéseket levonni – legalábbis abból kiindulva, hogy a gyártó egy másik terméke, az Omron Flex Temp Smart MC-343F-E kontakt lázmérő 4 ezer forintos átlagára ellenére teljesen elfogadható eredményeket produkált.

De mégis mennyire mérnek pontosan a digitális lázmérők? A laboratóriumi vizsgálatok jelentős szórást mutattak. Miközben a legpontosabbnak számító Thermoval Rapid lázmérő a valós értékhez képest mindössze 0,01 Celsius-fokos eltérést mutatott, addig a másik végletet az Infrared HTD8813 jelentette.

Ez döbbenetes módon 0,63 fokot tévedett.

A teszt során a pontosságon túl pontozták a termékek általános használhatóságát, illetve egy úgynevezett ejtésvizsgálatot is végeztek. Az utóbbi azt hivatott ellenőrizni, hogy a lázmérők mennyire strapabíróak, vagyis hogy néhány leejtés után is használhatóak maradnak-e. A tesztelt lázmérők többsége jól bírja a gyűrődést, ám akadtak kivételek is. Ilyen volt például a Medisana TM A79 érintésmentes vagy a Domotherm Rapid kontakthőmérő. „Mondjuk, a Medisana terméke elejtés nélkül is kifejezetten gyengén teljesít, ami a pontos mérést illeti” – jegyezte meg az egyesület.

A kínálatban fülhőmérők is szerepelnek
Fotó: Eric Audras / Getty Images Hungary

Már 3-4 ezer forintért is vannak használható darabok

A vizsgált termékek átlagára a tesztelés idején 1500 és 25 000 forint között mozgott. Összesítésben az első három helyen kontaktlázmérők végeztek, amelyek 3-4000 forintos átlagáron kaphatóak.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete a fentiek fényében azt javasolja, hogy a vásárlás előtt végezz némi kutatómunkát, és szánd rá az időt, hogy utánanézz a kiszemelt termékeknek. Már csak azért is, mert van közöttük olyan is – mint az Alecto BC-19 kontaktlázmérő –, amelynek nem cserélhető az eleme, így biztosan nem lesz belőle többgenerációs darab. A teszt részletes eredménye (előfizetés ellenében) itt olvasható.

Kíváncsi vagy, mi történik a testedben, amikor lázas vagy? Erről alábbi cikkünkben olvashatsz.

Múzsák a csók után könyv

Múzsák a csók után

Mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepét? Miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után? A kötet nagy íróink, költőink életének legfontosabb női szereplőit helyezi a középpontba: húsz magyar múzsa élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Olykor felemelő, máskor tragikus női sorsok gyűjteményét tartja kezében az olvasó, amelyből kiderül: a halhatatlanságért sokszor a személyes boldogsággal kell fizetni: a kötet harmadik kiadása már a nyomdában.

Rendeld meg a kiadó oldalán kedvezményesen!

hirdetés

Kövess Péter
Kövess Péter
Vezető szerkesztő
Kövess Péter Balázs marketing- és reklámügyintéző képesítést szerzett, majd a Kodolányi János Főiskola kommunikáció és médiatudomány szakán végezte tanulmányait. A sajtóban már 20 éve dolgozik, pályafutása során újságíró-szerkesztőként több országos print lapnál is megfordult, ezt követően az online médiában helyezkedett el. A Dívány legrégebbi munkatársaként 2017 óta erősíti a csapatot, 2024-től vezető szerkesztőként is.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Csodát tesz az agyaddal, ha hetente legalább egyszer így vacsorázol

Mindennapjainkat a mesterséges fény, a képernyők és a zárt terek vonzásában éljük. Ha hetente legalább egyszer kiszakadunk ezek közül egy vacsora erejéig, az támogatja az agyunk egészségét, segít levezetni a stresszt és javítja a családon belüli társas kapcsolatokat is.

Offline

Kvíz: Tudod, miben hisznek ezekben az országokban?

Azt hiszed, képben vagy azzal kapcsolatban, hogy a világ különböző pontjain miben hisznek az emberek? Bár Ázsiáról a legtöbbünknek rögtön a buddhizmus ugrik be, a történelem sokszor jócskán felülírta a papírformát. Tedd próbára a tudásod legújabb földrajzi-kulturális kvízünkben!

Testem

Nem csak a túl sok, a túl kevés só is káros az egészségre

Régóta tudjuk, hogy a túl sok só növeli a magas vérnyomás és a stroke kockázatát, de a legújabb kutatások alapján is felmerült, hogy a túl kevés só sem tesz jót. Vajon hol van az arany középút, és hogyan érdemes alakítanunk a mindennapi sófogyasztásunkat?

Testem

Ez a kínai orvosok napindító trükkje – valóban jót tesz

A meleg víz fogyasztása az európai emberek számára idegen szokás, holott számos egészségügyi előnye van. A termikus hatásnak köszönhetően lazítja a beleket, hidratál, ráadásul az érzékeny gyomrúaknak sem kell tartaniuk azoktól a mellékhatásoktól, amelyeket a hideg víz fogyasztása kiválthat.