A húsvétot megelőző nagyböjtöt lezárandó a vasárnapi asztalra már bőségesen kerülhetett étel nagyanyáink idejében is. Ezeket az ételeket mind a római katolikusok, mind a görögkatolikusok vasárnap délelőtt a templomba vitték, hogy felszenteljék - közülük a sárgatúró sem maradhatott ki.
A sárgatúrót akár 25-30 tojásból is készíthette annak idején egy-egy család. Ehhez a mennyiségű tojáshoz 3 liter tejet is elhasználtak, a forró tejhez adták, majd cukorral ízesítették, és addig kevergették, amíg túró állagú nem lett a keverék. Olyasmi, mintha egy főzött krémet szándékosan elrontanál azért, hogy a végeredmény valami egészen más, de nagyon finom húsvéti fogás legyen. A végén egy kendőben csepegtették le, majd a levét összegyűjtötték, és húsvét reggelén megitták. Magát a sárgatúrót a sonkához és a kalácshoz ették régen és mai is. Itt az ideje, hogy te is kipróbáld!
Hozzávalók:
1 liter tej
10 tojás
½ vaníliarúd
10 dkg cukor
egy nagy csipet só
ízlés szerint mazsola
- A tejet a vanília kikapart magjaival, a sóval és a cukorral tedd fel melegedni.
- Közben törd fel a tojásokat, és keverd néhány percig.
- Ha felforrt a tej, lassan, habverővel való folyamatos keverés mellett öntsd bele a tojást. A lángot mérsékelve főzd, kevergesd addig, amíg kicsapódik a savó, és túrós állagúvá válik a tojásos tej. Ez néhány perc alatt meglesz. Közben add hozzá a mazsolát is.
- Egy szűrőt bélelj ki tiszta konyharuhával, és öntsd bele a masszát. A textil széleit fogd össze, csavard meg, és kösd is össze jó szorosan.
- Hagyd a szűrőben egy tál felett lecsepegni és összeállni egy éjszaka alatt. Másnap csomagold ki, és már szeletelheted is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés