Ezek az ételek védik leginkább a szívedet: így főzz, ha számít egészséged!

GettyImages-1241332972
Olvasási idő kb. 3 perc

A mindennapokban is megvalósítható a szívbarát étrend, ha egy kicsit odafigyelsz arra, milyen konyhatechnikai megoldásokat és alapanyagokat alkalmazol, illetve kerülsz el.

A rántott ételeknek és a mértéktelen vöröshús-fogyasztásnak ugyan búcsút kell mondani, ha étkezéseid során szeretnél a szívednek kedvezni, de ettől még egyáltalán nem jelent majd tantaluszi kínokat szívbarát módon tervezni a menüt. Sok zöldség és gyümölcs fogyasztására hív ez a fajta táplálkozás, mely a sovány húsok mellett a méltatlanul mellőzött tengeri halakat tartja a legfontosabb alapanyagnak. A száraz vörösbor még belefér a diétába, de a cukros levekről le kell mondanod.

Ilyen a szívbarát hozzáállás

Mindenképp kerülni kell a túlzásokat: ez ugyanúgy igaz a főzéskor felhasznált alapanyagokra, mint az életvitelünkre. A túlsúly kerülendő: ha ebben az állapotban vágsz bele a diétába, akkor igyekezz csökkenteni súlyodon – ne tömd magadat degeszre napi kevés alkalommal, hanem inkább négyszer, esetleg ötször fogyassz kisebb mennyiségeket. Az étkezést minden alkalommal zöldséggel vagy gyümölccsel egészítsd ki: hogyha friss változat nem érhető el, akkor a mirelit is jó segítség lehet. A sózással bánj csínján ugyanakkor, inkább zöldfűszerekkel ízesíts. Ugyanez az édesítésre is igaz: mérsékelt mennyiségű mézzel még megoldható az édesítés, de ne öntsük nyakon cukorral az édesebb ízvilágú ételeket sem.

A szívbarát étrend fontos eleme, hogy minden étkezés mellé zöldséget vagy gyümölcsöt is fogyasztunk
A szívbarát étrend fontos eleme, hogy minden étkezés mellé zöldséget vagy gyümölcsöt is fogyasztunkVerdina Anna / Getty Images Hungary

Távolítsd el a zsírt

Az étrend tervezése közben folyamatosan tartsuk szem előtt, hogy milyen friss, szezonális alapanyagok elérhetők aktuálisan. A már említett zöldségek és gyümölcsök ideális esetben tányérunk felét kell, hogy megtöltsék, a mellé készített étel pedig ne zsírdús módon, olajban sütéssel vagy rántással készüljön el. 

Főzés, tepsiben vagy cserépedényben sütés, párolás egyaránt lehet a megoldás,

de használhatsz forró levegős sütőt is. Sertést vagy marhát legfeljebb heti egyszer készíts, a többi napokon szárnyasok és halak adhatnak egészséges alternatívát.

Ha a vásárolt hús zsírosabb, elkészítés előtt távolítsd el róla a zsírrétegeket, és akár a bőrétől is megszabadíthatod, mielőtt elkészíted azt, így még inkább sovány lesz az ebéd. Tejtermékek választásánál is vedd figyelembe, melyik soványabb.

Az étrend tökéletes kiegészítői

A hüvelyesek kifejezetten ajánlottak ebben az étrendben: nagyszerű köretet adhatnak párolva vagy főzelékként, de levesben vagy salátában is változatosan fogyaszthatók. Kisétkezésekhez szendvicskrémet is készíthetünk belőlük: ezt a legjobb teljes kiőrlésű lisztből készített péksüteménnyel fogyasztani.

Mértékkel fogyasztva a vörösborról sem kell lemondani
Mértékkel fogyasztva a vörösborról sem kell lemondaniwundervisuals / Getty Images Hungary

Snackként, tízóraira vagy vacsorára a nem olajban pörkölt, sótlan magvakból is ehetünk egy maréknyit, a főétkezéseket pedig, ha mindenképp desszerttel szeretnénk lezárni, gyümölcsöt, esetleg néhány kockányi étcsokit válasszunk inkább, mint tortákat vagy más süteményeket. Az elengedhetetlennek tartott kávéból 2-3 csészényi még belefér az étrendbe, de a túlzott koffeinbevitelt is kerüld.

Az étkezések mellé természetesen a megfelelő mennyiségű víz bevitele is fontos: nőknek két, férfiaknak két és fél liter az ajánlás. Leginkább vízzel oltsuk szomjunkat, a szörpök, üdítők felesleges cukrot visznek csak be.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek