Lélegzetelállító látvány: így mérik az űrből, mennyire fejlett egy ország

GettyImages-1530815100
Olvasási idő kb. 2 perc

Ez az űrből kapott képsor nemcsak lélegzetelállítóan szép, de az éjszakai világítás elemzésének a tudomány is számos területen veszi hasznát.

Nighttime Lights Analysis a neve a módszernek, mely abból a tézisből indul ki, hogy

a fejlettebb városok és országok éjszakai, mesterséges világítása intenzívebb, míg a fejletlenebb vidékeken kevesebb az efféle fényforrás.

Ennyi mindenre jó az űrből érkező kép

Az éjszakai fényintenzitás vizsgálata releváns következtetéseket enged levonni egy ország infrastrukturális fejlettségéről, az urbanizáció szintjéről, de még a gazdasági aktivitásáról is. Ez laikusként is jól érzékelhető a felvételről, amely ugyan globálisan szemléli az adatokat, miközben nyilván egyszerre sosincs éjszaka a teljes bolygón. Mindenesetre könnyen beazonosíthatók a világ legismertebb nagyvárosai, és érzékelhető jóval nagyobb mértékű kivilágítottságuk, mint például egyes harmadik világbeli országoké.

Az űrből kapott műholdas, távérzékelési adatok felhasználásának technikáját a NASA mellett gyakorta alkalmazza a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA), de táplálkozhatnak belőle a villamosenergia-ellátottság mérésekor, esetleges katasztrófák utáni helyreállítási munkálatok monitorizálásánál, illetve a gazdasági növekedés becslésekor is, no meg nyilván számos egyéb adatrögzítéshez, amiről még ennyit sem tudunk.

Ha kíváncsi vagy rá, milyen hatással van az emberi szervezetre egy hosszabb "űrben tartózkodás", tudd meg ebből a korábbi cikkünkből.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Címkék
Ezt olvastad már?
Érdekességek