A hal mint az agy tápláléka
Az agy legjobb serkentő hatású fehérjeforrása a hal. Gazdag ómega-3 zsírsavakban, amelyek kulcsfontosságúak az agyunk egészséges működéséhez. Ezeknek az egészséges zsíroknak elképesztő erejük van: jótékony hatásait már összefüggésbe hozták a demenciával, a stroke kockázatának csökkentésével, valamint a lassabb szellemi hanyatlással. Ráadásul létfontosságú szerepet játszhatnak a memória fejlesztésében, különösen az időskor előrehaladtával.
Az agy – és nem mellesleg a szív egészsége – érdekében érdemes heti legalább kétszer halat fogyasztani. Fontos tudni azt is, hogy a sovány halak, mint például a tonhal, tőkehal és a friss vízi halak, nem rendelkeznek hasonló tulajdonságokkal. Összehasonlítva, a zsíros halak 30-szor több ómega-3 zsírsavat és ötször több D-vitamint tartalmaznak.
Kevés csoki és dió
A diófélék és a magvak ugyancsak jó forrásai az antioxidánsoknak és az E-vitaminnak, amelyet egyes tanulmányok a kognitív képességek kisebb mértékű hanyatlásával kapcsoltak össze.
Az étcsokoládé más erős antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, és olyan természetes stimulánsokat tartalmaz, mint a koffein, amelyek fokozhatják a koncentrációs képességet.
Viszont ezekből nagyon kevés is elég. Félmaréknyi dió naponta elegendő ahhoz, hogy a szervezet élvezhesse a jótékony hatásokat.
Fő a reggeli: avokádó és teljes kiőrlésű gabona
A teljes kiőrlésű gabonát és gyümölcsöket, például az avokádót tartalmazó étrend csökkentheti a szívbetegségek kockázatát, valamint a rossz koleszterinszintet. Így képes javítani a véráramlást, ami segíti az agysejtek egészséges működését. Bár az avokádó elég zsíros, ez a „nyugodtan ehető, jó zsír” kategóriába tartozik.
A teljes kiőrlésű gabonák szintén hozzásegítenek az élelmi rostokhoz és az E-vitaminhoz. Ha pedig ezeket reggel fogyasztjuk el, még biztosabb lesz a hatás. Köztudott, hogy egy kiadós reggeli csodákra képes, de a mértéktartás ebben az esetben is fontos, hiszen ha már reggel túlesszük magunkat, biztos, hogy később sem fog menni a koncentráció.
A szupertápláló áfonya
Az áfonya rendszeres fogyasztása is segíthet megvédeni az agyat a szabad gyökök által okozott károktól, és csökkentheti az életkorral összefüggő betegségek, például az Alzheimer-kór vagy a demencia hatásait. Állatkísérletekkel kimutatták, hogy az áfonyában gazdag étrend javította az idősödő állatok tanulási és izomműködését, így mentálisan egyenrangúvá váltak a sokkal fiatalabb példányokkal.
Az elfeledett cukor
Hajlamosak vagyunk arra, hogy ha a diétában fő ellenséget kell kijelölni, akkor a cukorra esik a választásunk. Pedig a cukor az agy leginkább kedvelt üzemanyaga. Igaz, nem a szacharóz, hanem a tiszta glükóz.
Ezért érdemes például frissen facsart gyümölcslevekből fogyasztani egy pohárral, ami löketet adhat a memóriának, a mentális képességeknek.
Kerüljük a hozzáadott cukrot tartalmazó termékeket, mert ha már túl sok a cukor, akkor azzal nemcsak a memória károsodhat, hanem az egész szervezetünk.
Végül, ha nem csak étellel szeretnénk jó hatással lenni az agyunkra és a koncentrációs képességünkre, akkor elegendő alvással, sok folyadékkal, sétával és némi meditációval is segíthetünk magunkon.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés