18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

Így állította meg a dühös anya az internet leggyűlöltebb emberét

GettyImages-1368917029

A bosszúpornó királyának emelkedéséről és főként bukásáról szól a Netflix Az internet leggyűlöltebb embere című dokumentumsorozata. Ezt kell tudnod róla.

Tudtad, hogy a „bosszúpornó” kifejezést nem más terjesztette el, mint az az ember, aki a 2010-es években tömegével tette tönkre emberek életét honlapjával, amelyre bárki feltölthette mások meztelen képét, akár az áldozat személyes elérhetőségével megspékelve? Hunter Moore, az IsAnyoneUp nevű honlap alapítója hosszú ideig büntetlenül futtathatta oldalát, mielőtt lecsapott volna rá az igazságszolgáltatás pallosa. Ki tudja, talán még tovább megúszhatta volna a dolgot, ha nincs egy mindenre elszánt anyuka, akit a halálos fenyegetetések sem tántorítottak el attól, hogy teljesen tönkretegye azt a pasast, aki a lányáról készült meztelen fotót nem volt hajlandó leszedni a honlapjáról. Ezt érdemes tudnod a Netflix Az internet leggyűlöltebb embere című háromrészes dokumentumsorozatáról.

A férfi, aki büszkén hívta magát életek professzionális elrontójának

Hunter Moore a 2010-es években az internet egy szeletének császárává vált. Készített egy weboldalt, amelyre először saját exének meztelen fotóit töltötte fel bosszúból, majd ez a honlap odáig fajult, hogy naponta több mint száz frissüléssel nőkről és férfiakról készült meztelen fotóval ömlesztette el a netet. Bárki anonim módon feltölthetett másokról képet, és gyakran személyes adataikat is mellétűzdelték, így bárki játszi könnyedséggel megtalálhatta, zaklathatta őket. A kommentszekció ocsmány üzenetek tömkelegével telt meg: csoportosan alázták a képen szereplőket.

A bosszúpornóoldal sok nő életét teljesen tönkre tette, ahogyan ez a Netflix dokumentumsorozatában is elhangzik
A bosszúpornóoldal sok nő életét teljesen tönkre tette, ahogyan ez a Netflix dokumentumsorozatában is elhangzikgolubovy / Getty Images Hungary

Moore-nak hamar az észszerűségen túllépő hűséges követőtábora lett, akik „familynek”, azaz „családnak” nevezték magukat, Moore-t pedig „apának”. Versengtek a figyelméért, és akár a testi épségüket is kockára tették Moore egy-egy kihívásának kedvéért, hogy megszerezzék az elismerését. Az internet „vadnyugati szakaszában” (amikor még nem éltek a mai korlátozások, szabályozások) ezzel gyakorlatilag Moore olyan szerepre tett szert, mint amilyenben a mai influenszerek vannak, hiszen pénzt is szerzett a honlap sikerességéből. Imádta a figyelmet, ahol csak tudott, provokált, és örömmel tette tönkre mások életét. Mindezt legális keretek között, mivel akkor még jogilag nem volt büntethető a bosszúpornó terjesztése. Aztán kiderült, hogy valami másban mégsem tartotta magát a törvényhez…

A bosszúpornó súlyos következményei az áldozatokra nézve

Moore egyébként a klasszikus áldozathibáztató nézettel takarózott, amikor a médiában megkérdezték tőle, nincs-e bűntudata azért, amit másokkal tesz: úgy vélte, a nők, akik meztelen képet készítenek magukról, megérdemlik azt a megaláztatást, amely a honlapja révén éri őket. Azonban az átlagemberek nem azért készítenek magukról erotikus képet vagy videót, hogy azt a világon mindenki és annak a nagyapja is láthassa, azt pedig végképp nem akarja senki, hogy kirúgják, hogy idegenek zaklassák őket emiatt kéretlen ajánlatokkal és öngyilkosságra buzdító mondatokkal. 

Vannak emberek, mint amilyen a sorozatban szereplő Kayla Laws is, akik csak saját maguk számára fényképezik le meztelenségüket, illetve a nők többsége csak olyan embernek küld ilyen jellegű tartalmakat, akit ismernek, tehát akiben megbíznak. Más szóval itt egy olyan szintű bizalommal való visszaélés történik, amelyre senki sem számít, és ami nagyon megviselheti pszichésen az áldozatot. Gyakran előfordul, hogy öngyilkos gondolatokat, PTSD-t, szorongást és depressziót vált ki egy ilyen esemény az emberekből, hiszen, ahogyan Charlotte Laws, az ügy egyik felgöngyölítője és az egyik áldozat édesanyja mondta, „internetes szexuális erőszakhoz” hasonlít a bosszúpornó. 

Így szolgáltatott igazságot egy dühös anya lánya számára

Amennyiben még nem láttad a sorozatot, itt hagyd abba az olvasást, ugyanis az ügy felgöngyölítésének mikéntjével folytatjuk.

Charlotte Lawst egy nap zokogva hívta fel a lánya, Kayla Laws, hogy meztelen képe felkerült egy bosszúpornóoldalra, pedig senkinek sem küldte el ezeket a képeket, csak saját magának e-mailben, mivel betelt a telefonja tárhelye. Charlotte rögtön hitt neki, akcióba lendült, és akkor sem hagyott fel a „bosszúpornó királyának” megbuktatására szőtt terveivel, amikor Kayla nevelőapja, az ügyvéd Charles Parselle nyomására levették a lány fotóját a honlapról. A felbőszült anya kiderítette ugyanis, hogy több áldozatot is meghackeltek az intim képek megszerzéséhez, amely illegális (szemben az akkori amerikai jogszabályok szerint a bosszúpornó-terjesztéssel, amelyet napjainkban sem tartanak minden államban bűnnek).

Miután a rendőrségen nem kapott segítséget, újságírókkal és az FBI-jal is felvette a kapcsolatot, hogy valamilyen úton-módon véget vethessen Moore kegyetlen játszadozásainak. Moore nagyravágyása is a kezére játszott, ugyanis a férfi megjelent egy népszerű tévéműsorban, ahol nem sikerült jó fényben feltüntetnie magát, és amellyel olyan emberek radarjára is felrakta magát, akiknek hatalmában állt megfékezni őt.

A Netflix dokumentumsorozatában elhangzik, hogy sok nőtől hackelésen keresztül szereztek meztelen képeket a bosszúpornóoldalra
A Netflix dokumentumsorozatában elhangzik, hogy sok nőtől hackelésen keresztül szereztek meztelen képeket a bosszúpornóoldalraBill Hinton / Getty Images Hungary

Több frontról kezdték támadni Moore-t. Az FBI alapos nyomozással a mihamarabbi börtönbe juttatásán kezdett el dolgozni lassú és precíz nyomozómunkájával. Charlotte továbbra is mindent megtett, hogy minél több ember figyelmét felhívja arra, milyen szívtelen, kegyetlen dolgot művel a férfi. Egy katonai múlttal rendelkező webes vállalkozó azon ügyködött, hogy kicsalja Moore kezéből a honlapot: felvásárolta tőle, bocsánatkérő levelet íratott Moore-ral és egy bullyingellenes oldalra irányította az IsAnyoneUp-ra látogatókat. Ezenfelül még az Anonymous hackercsoport is beszállt a ringbe, amikor Moore egy, az előzőnél még több kárt okozó honlap megjelenését lebegtette. Mindennek az összjátéknak a hatására végül Moore második, brutálisabb oldala, amelyen a képen szereplők pontos lakcímét is szerepeltetni akarta volna, soha sem jött létre, és 30 hónapnyi börtönbüntetésre ítélték.

A dokumentumsorozat megrázó. Hatásosan bemutatja a kor (internetes) hangulatát, és a world wide web zabolázatlan szakaszának egyik mélypontját. A legmegdöbbentőbb része a sok szörnyűség mellett, az, hogy mennyien istenítették Moore-t, aki nyíltan felvállalta, hogy emberi életeket tesz tönkre a bosszúpornóoldalával, és hogy milyen sokáig művelhette mindezt büntetlenül. 

Ha te vagy az egyik ismerősöd bosszúpornó áldozatává váltatok, a NANE Egyesület és a Patent Egyesület által létrehozott Segítők Hálózata segítséget nyújthat az ügy gyakorlati részének kezelésében.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek