Olyan gyakori jelenséggé váltak az esküvő miatt kiakadó menyasszonyok, hogy mémmé váltak, és rengeteg horrorsztorit lehet róluk olvasni a neten a „bridezilla” címke alatt, amely az angol „menyasszony” és a „Godzilla” szavak összemosásából keletkezett. Az elképzeléseikhez – legyenek azok a valóságtól bármennyire elrugaszkodott elvárásokon alapulóak – körömszakadtáig ragaszkodnak ezek a menyasszonyok, és nem kezelik jól, ha valami nem úgy történik az esküvőjük kapcsán, mint ahogyan azt eltervezték. De vajon boldog újdonsült feleségekké is válhatnak, vagy inkább az esküvő utáni depresszió vár rájuk? A tudomány erre is választ talált.
Az esküvők könnyen válhatnak stresszessé
Talán a legtöbben egy idilli, tökéletes napnak vizionálják az esküvőjüket, de a tapasztalat azt mutatja, inkább a vendégekhez áll közelebb ez az érzésvilág. Nincs olyan esküvő, amely teljesen a tervek szerint alakulna, mindegy, mennyi időt töltött a szervezéssel az ifjú pár. Ráadásul mire elérkezik a nagy nap, legalább egy családi konfliktust is el kellett már rendezni, és számtalan nehéz döntést kellett meghozni. Egy felmérés szerint például a vendéglista véglegesítése és az ülésrend megszervezése a legutáltabb esküvő előtti teendők közé tartozik, amely sajnos kihagyhatatlan eleme minden menyegzőnek. És mégis, a tökéletes álomesküvő képe továbbra sem tűnt el a köztudatból, amelyet a hollywoodi filmek és az esküvők köré kiépített szolgáltatások reklámjai csak tovább erősítenek.
Abban reménykedünk, hogy minél nagyszerűbb lesz az esküvőnk, annál tartósabb lesz a házasságunk is, azonban egy korábbi kutatás, amelyben 3000 valaha házas amerikait vizsgáltak meg, feltárta, hogy az olcsóbb menyegzőt választó párok általában tovább maradtak együtt. Persze nem törvényszerű a végeredmény, azonban nagyszerűen megcáfolja, hogy a házas lét boldogsága az esküvő nagyra szabásától függene.
Boldogok lehetnek-e a tökéletes esküvőt tervezgető menyasszonyok, vagy a depresszió vár rájuk?
A menyegző utáni depressziót vizsgáló szakirodalom arra mutat rá, hogy nagyobb eséllyel válnak depresszióssá az esküvő után azok a menyasszonyok, akik mindent a saját maguk igényeire akarnak szabni, a párjukat kizárva a tervezgetésből. Ezzel ellentétben, a kevésbé„bridezilla” beállítottságú menyasszonyok boldogabbak. Mi a boldog menyasszonyok titka? Dr. Sylvia L. Mikucki-Enyart személyek közötti és családi kommunikációra szakosodott egyetemi professzor szerint a „mi” mentalitásban keresendő a kulcs az „én” hozzáállás helyett. A professzor 4 tippel segíti meg az életünket ez ügyben:
1. Vond be a partneredet az esküvőszervezésbe
Dobd a kukába az „ez az én nagy napom” gondolatokat, és kezdd el a „mi nagy napunk” gondolatát erősíteni magadban. Alapvetőnek tűnhet, azonban mégis sok menyasszony belecsúszik abba a hibába, hogy egyemberes esküvőszervezőként áll neki a tervezgetésnek. Ez részben a szocializációnk számlájára írható fel, hiszen a populáris kultúra is rengeteg olyan üzenettel bombáz minket kiskorunktól kezdve, hogy a menyegző a nőkről szól, és a férfiakat nem érdekli (és ne is érdekelje), hogyan alakul az egybekelés napja.
Érdemes félretenni a nemi alapú előfeltevéseket, és bevonni a férfiakat is a szervezésbe. Legalább felkészít arra, hogy milyen lesz házasként közös döntéseket hozni fontos ügyekben, hogyan tudtok ilyenkor összedolgozni, és a kompromisszumkészségeteket is gyakorolhatjátok. Mutasd meg a párodnak, hogy az ő ötletei és véleménye is ugyanolyan fontos számodra, mint a saját elképzeléseid.
2. Beszéljétek meg, hogy ki mire vágyik az esküvő kapcsán
Ha már eldöntöttétek, hogy ketten együtt akarjátok megszervezni az esküvőtöket, akkor első lépésként beszéljétek át, hogy kinek mi lenne fontos az esküvőn, és mi nem érdekel titeket annyira. Ha például egyikőtöket sem izgat, milyen virágok kerülnek az asztalokra, bízzátok rá a szociális körötökből valakire ennek a megszervezését, aki szívesen vállalkozna erre a feladatra.
Ha csak a párodnak fontos a virágkérdés, például mert az elhunyt nagymamájának szeretne a kedvenc virágaival emléket állítani és megeleveníteni a jelenlétét ezen a nagy napon, akkor mi sem egyszerűbb: hagyd, hogy ő vegye kézbe az irányítást a virágok kapcsán. Ha viszont mindkettőtöknek fontos, akkor muszáj megtalálnotok a kompromisszumot. Ebben segíthet, ha nem ingerülten reagálsz, a másikat minősítve közben, hanem kellő nyitottsággal kérdezd meg, hogy miért fontos számára ez a döntés, így könnyebben tudtok utána empatizálni egymás ötletével és kompromisszumot kötni.
3. Minden végső döntést okézzatok le mindketten
Még ha sikerül is felosztanotok magatok között, hogy ki minek a szervezését vállalja be, mindenképp kérdezzétek meg egymást a végső döntés előtt, hogy az a másik számára is rendben van-e. Kerüljétek el az olyan konfliktuskeltő mondatokat, mint a „Bocsi, a virágosnak szüksége volt egy válaszra, ezért a tulipánok mellett döntöttem gyorsan”, vagy a „Az anyukámmal már hetekkel ezelőtt átbeszéltem, hogy a svédasztalos megoldás a jobb a pincéres helyett, úgyhogy azt szerveztem le”. Ne állítsátok egymást kész helyzet elé, a végső döntés meghozása előtt mindenképp egyeztessetek egymással.
4. Legyenek megszabott esküvőszervezős időpontjaitok
Hogy tényleg meg tudjátok tartani a „mi esküvőnk” koncepcióját és ne csússzon át az „én esküvőm” hozzáállásba, érdemes az esküvő tervezést előre megbeszélt időpontokra hagyni. Enélkül könnyen megeshet, hogy megsavanyodik az esküvői várakozás íze a szánkban. Hiszen ha mi már égünk a vágytól, hogy abban a pillanatban megkérdezzük párunkat a lejátszási listáról, amint belép az ajtón, akkor nem biztos, hogy annyira nyitott hangulatban lesz, mint amire szükségünk lenne a gördülékeny szervezéshez, hiszen akár egy borzasztó munkanap is lehet már a háta mögött ekkor. Ha viszont előre egyeztetett időpontokban beszélitek meg a lényeges kérdéseket, akkor hatékonyabban fogtok tudni koncentrálni a feladatra.
A közös esküvőszervezés még romantikusabbá teheti a nagy napot, amikor összekötitek az életeteket, hiszen mindketten sok gondolatot, figyelmet szenteltetek a megvalósítására, mindkettőtök számára fog élvezetes pillanatokat tartogatni.
Szerinted helye van a férfiaknak is az esküvőszervezésben?
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés